Savaş karşıtları 'Buradayız' diyor

Savaş karşıtları, Nazilerin Polonya'yı işgalinin yıldönümünde Ankara'da 'Türkiye Barış Meclisi'ni açacak. İstanbul'da da barış zinciri kuracak.

İSTANBUL - Savaş karşıtları, Nazilerin Polonya'yı işgalinin yıldönümünde Ankara'da 'Türkiye Barış Meclisi'ni açacak. İstanbul'da da barış zinciri kuracak. Hitler Almanyası'nın Polonya'yı işgal ettiği ve 2. Dünya Savaşı'nın fiilen başladığı tarih olan 1 Eylül 1939, BM tarafından 1981'de 'Dünya Barış Günü' ilan edildi. BM daha sonra tarihi 21 Eylül'e çektiyse de 'International Peace Day' (Uluslararası Barış Günü) Türkiye ve KKTC'de 1 Eylül'de kutlanmaya devam ediyor.
Barış Meclisi'nde Dink ve Doğan
Bu yıl 13-14 Ocak'ta 'Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için yapılan 'Türkiye Barışını Arıyor' konferansında toplanması kararlaştırılan 'Türkiye Barış Meclisi' bugün Ankara'da açılıyor. Konferansın çağrıcıları arasında olan, ancak suikasta kurban giden gazeteci Hrant Dink ile kalp krizi sonucu ölen eski DEP milletvekili Orhan Doğan'ı, mecliste aileleri temsil edecek. Hrant Dink'in oğlu Arat Dink ve Orhan Doğan'ın kızı Ayşegül Doğan, meclis üyesi olarak çalışacak. Meclis'te yer alacak isimlerden bazıları şöyle: Yazarlar Yaşar Kemal, Vedat Türkali, gazeteci Ragıp Duran, avukat Eşber Yağmurdereli, DTP Diyarbakır milletvekili Akın Birdal.
İstanbul İstiklal Caddesi'nde bugün saat 18.00'de Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu insan zinciri kuracak. Nâzım Hikmet Kültür Vakfı ve Barış Derneği Kadıköy'deki Nâzım Hikmet Kültür Merkezi binasında iki gün boyunca etkinlikler gerçekleştirilecek. İzmir Konak Pier ve Adana 5 Ocak Meydanı'nda da yürüyüş düzenlenecek. Yarın öğleden sonra İstanbul Kadıköy Meydanı'nda 'Barış Mitingi' gerçekleştirilecek. KESK, İHD, DTP, EMEP ve SDP de mitinge destek veriyor.