Savaş mağdurlarının umudu gündelik işler

Savaş mağdurlarının umudu gündelik işler
Savaş mağdurlarının umudu gündelik işler
Türkiye'ye sığınan aralarında avukat ve öğretmenlerin de olduğu bazı Suriyeliler, geçimlerini sağlamak için garsonluk gibi işlerde çalışıyor

ŞANLIURFA - Türkiye 'ye sığınan aralarında avukat ve öğretmenlerin de olduğu bazı Suriyeliler, geçimlerini sağlamak için garsonluk gibi işlerde çalışıyor.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine pasaportla giriş yapıp, akrabalarının desteğiyle kiraladıkları evlerde yaşamını sürdürmeye çalışan kimi sığınmacılar, aile bütçesine katkıda bulunmak için bulabildikleri gündelik işleri yapıyor.

İlçedeki lokanta ve iş yerlerinde yevmiye karşılığı çalışan işçiler arasında ülkesinde geçen yıla kadar öğretmenlik veya avukatlık yapanlar da bulunuyor. Yakınları ve hayırseverlerin desteğinin yanı sıra kazandıklarıyla evlerinin mutfak masraflarını karşılayan sığınmacılar, ülkelerindeki olayların en kısa sürede sona ermesini istiyor.

YAKINLARINA YÜK OLMAMAK İÇİN

Suriye 'de yaşanan çatışmalar öncesi avukatlık yaptığını ifade eden Adil el-Yemeni, olayların büyümesi üzerine yakınlarıyla Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Akçakale'de, kardeşleriyle ev kiraladıklarını ve bir süre akrabalarının desteğiyle geçinmeye çalıştıklarını anlatan el-Yemeni, çalışıp kendi kazançlarını sağlamaya karar verdiklerini dile getirdi.

‘GARSONLUK ASIL MESLEĞİM DEĞİL’

Geçen aydan bu yana ilçedeki bir lokantada garson olarak çalışmaya başladığını dile getiren el-Yemeni, “Garsonluk asıl mesleğim değil. Ben ülkemde avukatlık mesleğini sürdürüyordum. Ancak buradaki yakınlarımıza daha fazla yük olmamak için kardeşlerimle bu işi yapmaya karar verdim” dedi.

İmet el-Musa da Suriye'de daha önce öğretmenlik yaptığını ancak olayların başlaması üzerine Akçakale'deki akrabalarının yanına sığındıklarını söyledi.

Daha sonra bir lokantada garson olarak çalışmaya başladığını belirten el-Musa, şunları kaydetti:

“İlk başlarda farklı bir ülkede çalıştığım için endişelendim. Ancak insanların bize çok iyi davrandığını görünce düşüncelerimin yersiz olduğunu anladım. Burada huzurlu bir ortamda az da olsa bir şeyler kazanıyoruz. Bunun için Türk halkına teşekkür ederiz. Fakat ülkemdeki savaşın bir an önce sona ermesini diliyorum. Savaşın sona ermesiyle Suriye'ye dönerek kendi mesleğimi icra etmek istiyorum.”
Bir şarküteri dükkanında çalışan Suriyeli Abu Hasan ise ülkesinde daha önce esnaflık yaptığını, Türkiye'ye geldikten sonra da aynı işi yaptığı için zorlanmadığını söyledi.

Lokanta sahibi Ömer Günay ise Suriye'den gelip ilçeye sığınan 2 Suriyeliye kucak açtığını belirterek, “Onlara yardım etmek bizlerin görevi” şeklinde konuştu.(aa)