Savaş provası gibi protesto

YÖK'ü protesto eden öğrenciler Ankara'da polisle çatıştı. Kızılay'da başlayan ve 10 kilometre çapında bir alana yayılan kovalamaca sırasında kullanılan biber gazı, esnaf ve vatandaşa sıkıntılı anlar yaşattı. 'Ne YÖK, ne AKP, demokratik üniversite' ve 'YÖK'e hayır' pankartları taşıyan eylemciler, polisle çatıştı. Gözaltına alınan eylemcilerin üzerinde 29 molotofkokteyli ile sapan ve bilyeler ele geçirildiği açıklandı.

ANKARA - Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK), kuruluş yıldönümünde Ankara ve İstanbul'da protesto edildi. Ankara'da kaldırım taşlarını söken sapanlı protestocular, biber gazıyla püskürtüldü. İstanbul ve çeşitli illerden gelen çok sayıda gösterici, Cebeci'de çokkatlı otopark önünde toplandı. Ziya Gökalp Caddesi, Mithatpaşa Köprüsü altında kaldırım taşlarını kıran ve biber gazına karşı önlem olarak gözlerine limon süren göstericiler 'YÖK kaldırılsın' pankartları açtı. Caddedeki polis barikatını aşmaya çalışan öğrencilere biber gazıyla çevik kuvvet müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler, helikopterlerli ekiplerce izlendi. 48 kişi gözaltına alındı. Cebeci Kampüsü'nde gözaltına alınan dört kişinin üzerinde 29 molotofkokteyli ile sapanlar ve bilyeler ele geçirildiği ileri sürüldü.
İstanbul'da da 'sessiz protesto' vardı. Laleli'deki İÜ Edebiyat Fakültesi'nin önünde toplanan Özgür-Der üyesi yaklaşık 60 kişi 'Herkes için adalet, başörtüsüne özgürlük' yazılı bir pankart açıp slogan attı. Basın açıklamasının ardından grup olaysız dağıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7624627624620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.