Savaş teknesi Kybele, Marsilya yolcusu

Savaş teknesi Kybele, Marsilya yolcusu
Savaş teknesi Kybele, Marsilya yolcusu

19 metre boyunda, 4.5 metre eninde antik savaş teknesi ikmal için Urla'ya geçecek.

Aslına uygun yapılan Kybele adlı antik savaş teknesi Foça'dan uğurlandı. Türk Yılı'nın başlangıç tarihi 1 Temmuz'da Marsilya'da olması hedeflenen Kybele, 20 kürekçiyle bin 700 deniz mili kat edecek


FOÇA'DAN MARSİLYA'YA YOLCULUK... HALUK ŞAHİN'İN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

ARZU ÇETİK

İZMİR – Tarih kitaplarında gördüğümüz antik çağ gemilerinin benzeri, 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği tarafından ‘İzmir-Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk Projesi’ kapsamında yaptırıldı. ‘Kybele' adı verilen gemi için İzmir'in Foça İlçesi'nde sembolik uğurlama töreni yapıldı.

Tarihe ışık tutacak ‘İzmir-Foça-Marsiyla Tarihe Yolculuk Projesi’ için arkeolojik verilere dayanarak Arkas ana sponsorluğunda yeniden inşa edilen antik çağ gemisi Kybele için Foça'da sembolik uğurlama töreni yapıldı. 19 metre boyunda, 4.5 metre enindeki gemi yarın yaklaşık 10 gün sürecek ikmal için Urla'ya geçecek. Burada ikmalini tamamladıktan sonra, hava şartlarının da uygun olmasıyla Marsilya'ya doğru Çeşme'den demir alacak. 20 kürekçiyle, bin 700 deniz mili giderek, Fransa'da Türk Yılı'nın başlangıç tarihi olan 1 Temmuz'da Marsilya'da olması hedefleniyor.
Yeni plajda gerçekleştirilen törene İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Foça Kaymakamı Kamil Köten, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, CHP İzmir Milletvekilleri, Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Bernard Emie, 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erkut, Arkas Holding Başkanı Lucien Arkas ve projeye emek verenler katıldı. Törende konuşan Osman Erkut, geminin yaklaşık bin 700 deniz mili giderek, Marsilya'ya ulaşacağını daha sonra Avrupa su yolundan tekrar Foça'ya döneceğini söyledi. İnşa edilen geminin savaş gemisi olduğunu belirten Erkut, bu gemiyi tarihte Foçalılar'ın göç ederken kullandıklarını anlattı. Geminin 80 metrelik yelkeni bulunduğunu bildiren Osman Erkut, kürek çekmenin çok zor olduğunu, daha çok yelkenden yararlanacaklarını vurguladı. Modern bir teknenin de kendilerine yol boyunca seyahatin güvenliği için eşlik edeceğine dikkat çeken Erkut, gemiye inanılmaz ilgi olduğunu, 1 Temmuz'da Marsilya'ya ulaşmayı hedeflediklerini, bu kentte de çok sıcak bir karşılama hazırlandığını söyledi. Erkut, Fransızlar'a da ilgisinden dolayı teşekkür etti. Geminin yapımının 1.5 yıl sürdüğünü kaydeden Erkut, “Bir bir hayal değil. Bilimsel bir proje. Bilimsel projeler bilimsel eksikliklerden ortaya çıkar. En büyük gücümüz, desteğimiz hayallerimiz ve heyecanlarımız. Günümüzden 2 bin 600 yıl önceki denizcilik, navigasyon, yelken, kürek her türlü bilgiyi sınamanın, bilmenin, anlamanın tek yolu böyle bir tekne yapıp, uzak yolla seyahata çıkmak” dedi. Gemide banyo, tuvalet olmadığını, uğradıkları marinalarda duş ihtiyacını karşılayacaklarını belirten Erkut, “Gemide, tuvalet vazifesini kova görüyor. Tekne şartlarında yaşayanlar anlar. Kova en temiz yol” dedi.


MARE NOSTRUM (BİZİM DENİZ)
Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Bernard Emie, Homeros'un Odysseia Destanı'nda sözünü ettiği Ulyse'in 20 kürekli gemisi Kybele'nin Akdeniz'i boydan boya geçmek ve Fransa'daki Türk Yılı'nın açılış tarihi 1 Temmuz'da Marsilya'ya ulaşmak için sabırsızlandığını belirterek, “Türk Yılı için Fransa'ya bu gemiden daha güzel ne gönderilebilirdi? Türkiye ile Fransa'yı birleştiren tarihi ve canlı bağları bu gemiden daha güzel ne simgeleyebilirdi? Türkiye ile Fransa, 1 Temmuz 2009 ile 31 Mart 2010 tarihleri arasında buluşuyorlar. 400'den fazla kültürel, ekonomik ve sosyal etkinlik Türkiye'nin Fransa'da çok az tanınan ve çoğunlukla yanlış klişelere indirgenen hareketliliğinin, gençliğinin ve modernizminin keşfedilmesini sağlayacak” dedi. Büyükelçi Emie, doğu Yunan şehirlerinde çok sevilen bir tanrıça olan Kybele'nin adını taşıdığına işaret ederek, “O Akdeniz'in paylaştığı büyük medeniyetlerin ortak mirasının bir simgesi. Büyük ekonomik, çevresel, altyapısal ve akademik projelerle beslenen yeni bir işbirliği dinamiği olan Akdeniz için birlik vasıtasıyla bugünkü ortak hedefimiz ‘mare nostrum' etrafında bizleri biraraya getirenin bir simgesi” diye konuştu.


TÜRK YILI KİLİT ANDA YAPILIYOR
Türkiye'nin AB müzakerelerine de değinen Büyükelçi Emie, şöyle dedi:
“AB arasındaki Türkiye ile müzakerelerde iki yeni başlığın açılmasıyla başarılı olmuş ve halihazırda devam eden Avrupa'ya uyum sürecinin Fransa tarafından desteklendiğini kanıtlamış olan Fransa'nın AB dönem başkanlığının bitişinden birkaç sonra düzenlenecek Türk Yılı, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerde kilit bir anda gerçekleşecek. Ülkelerimiz arasında en üst düzeyde mevcut diyalog, hiçbir zaman geçtiğimiz aylardaki kadar yoğun olmamıştı. Fransa ile Türkiye, Gürcistan krizi esnasında Gazze konusunda, G20 konusunda hususunda sıkı bir işbirliği gerçekleştirdiler. Uluslar arası toplumun ve NATO'nun önceliklerinden biri olan Afganistan konusunda da işbirliğine devam edecekler.”POLİTİKACILARA BIRAKILAMAZ
CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol, heyecan verici, dünya ölçeğinde tarihsel ve kültürel önem taşıyan proje olduğunu söyledi. Uluslararası ilişkilerin sadece politikacılara bırakılamayacak kadar ciddi iş olduğunu ifade eden Anadol, “Politikacılar zaman zaman 100 yıl önce cereyan eden olayları, sanki dün cereyan etmiş gibi, günlük demogaji malzemesi yapabiliyorlar” dedi. Tarihte savaş teknesi olarak bilinen bu geminin 21. yüzyılda barış görevini yerine getireceğini dile getiren Anadol, “8 ülkenin halklarını yakınlaştıracak. Barış görevini ifa edecek” diye konuştu.


AİLESİ 300 YIL ÖNCE MARSİLYA'DAN GELDİ
Arkas Holding Başkanı Lucien Arkas da, Osman Erkut'un bu projeyle kendisine geldiğinde başta inanamadığını ifade ederek, “Kendisi çok inanmıştı. Bu bir deniz projesiydi. Tarih, deniz ve ticaretin iç içe girdiği bir projedir. Dedim ki, bu insanlar Ege'den çıkıp savaşmadan, ticaret yapmak için Akdeniz'in ucuna gidiyorlar. Benim ailemin de iki yıl sonra Marsilya'dan gelişinin 300. yılı olacak. Ailem de ticaret için gelmişlerdi. Hala da ticaret yapıyoruz. Ticaret ve dostluk insanları kaynaştırır. Sulh ortamı olmalı. Daha iyi yaşam, ekonomik sebepler için insanlar biraya gelmeli” diye konuştu.


Projenin amaçları

-Ege ve Avrupa ortak kültürünün kaynaklarına ışık tutup, tarih bilincinin açığa çıkarılması
-Ege'den başlayan İon koloni göçünün bugünkü Avrupa kimliğinin tarihsel altyapısına olan etkisinin öne çıkarılması
İzmir'in tarih boyunca Akdeniz'in en büyük ve önemli limanlarından biri olmasının vurgulanması.
Akdeniz'in bir barış ve kardeşlik denizi olma çabalarına katkıda bulunmak
Akdeniz'in sulardan oluşmuş bir kıta olması nedenlerinin anlatılması.