Savaş uçakları sınırın üstünde

Irak sınırındaki askeri hareketlilik hızlandı. Tankların da olduğu 50 araçlık askeri konvoy sınıra kaydırıldı. Sınırda savaş uçakları da keşif uçuşu yaptı. 250-300 kişilik PKK'lı grubun kaçtığı bölge, topçu ateşi altında. PKK'nın 'Sekiz asker elimizde' iddiası ise kısmen doğrulandı. Genelkurmay: "Sekiz kayıp askerle bağlantı kurulamadı."

HAKKÂRİ / ANKARA - Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca Köyü yakınlarında PKK'lı teröristlerin 12 askeri şehit etmesinin ardından Kuzey Irak sınırında askeri hareketlilik arttı. Batman ve Şırnak'ta askeri araçlar dün konvoylar halinde sınıra gitti.
Diyarbakır 2'nci Hava Taktik Komutanlığı'ndan kalkan F-16'lar, dün sınır boyunda aralıksız keşif uçuşu yaptı. Genelkurmay ise Dağlıca'da çatışmanın ardından dün 13.00 itibarıyla 34 teröristin öldürüldüğünü, sekiz Türk askerinin kayıp olduğunu açıkladı.
Erdoğan'a kayıp asker sorusu
Kayıp askerlerin akıbeti, dün Britanya'ya giderken Başbakan Recep Erdoğan'a soruldu. Başbakan Erdoğan, "Temennimiz odur ki, tüm bu arama ve çatışmalar neticesinde sekiz erimizi de bulma imkânını yakalarız" dedi.
Genelkurmay'dan dün yapılan açıklamada da çatışmaların gece boyunca sürdüğü vurgulanarak şöyle denilmişti: "Çatışmalarda saat 13.00 itibarıyla etkisiz hale getirilen terörist sayısı 34'e ulaşmıştır. Birliğe silahlı saldırının başlamasından bir süre sonra kendileriyle irtibat kesilen sekiz personelimizle, yapılan tüm aramalara rağmen halen irtibat kurulamamıştır. Gelişmeler hakkında kamuoyuna bilgi verilmeye devam edilecektir."
Sınırda yığınak ve abluka
Yüksekova'nın Dağlıca kesiminde, Türkiye-Kuzey Irak sınırındaki askeri hareketlilik tüm hızıyla sürdü. Sınıra tank, top ve askeri malzeme sevkıyatı dün yeniden hızlandı. Diyarbakır, Batman üzerinden giden yaklaşık 40 araçlık konvoy Şırnak'ın Cizre İlçesi'nden geçerek Uludere kesiminde sınır boylarına konuşlandırıldı. Konvoyda, toplar, askerler ve kapalı kasa kamyonlarda taşınan mühimmat olduğu görüldü. Konvoyun geçiş güzergâhında sıkı güvenlik önlemleri alınırken, havadan helikopterlerin de eşlik ettiği görüldü.
Şırnak Beytüşşebap'da da özel eğitimli Jandarma Özel Harekât Timleri Kato Dağı'na çıktı. Askerlerin çıkışının ardından Jandarma Komutanlığı'ndan top sesleri yükseldi.
250-300 kişi oldukları sanılan PKK'lıların kaçış bölgesi Oramar da ablukaya alındı. Şemdinli'deki birlikler bu bölgeye kaydırıldı. Kaçışı kesmek için Irak'ın Zaho ve Amediye'nin dağlık bölgeleri topçu ateşine tutuldu. Hakkâri, Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli'deyse sessizlik hâkimdi.Helikopterler hiç durmadı, savaş uçakları keşifte
Hakkâri ve çevresinde karadan yaşanan hareketliliğin yanında, havadan da hareketlilik sürdü. Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesi başta olmak üzere, Kuzek Irak sınırında süren yoğun operasyon için destek amaçlı karadan birlikler bölgeye sevk edildi. Yüksekova 21'inci Sınır Jandarma Taktik Tugay Komutanlığı'na sürekli helikopterler iniş kalkış yaptı. Pistte üç Sikorsky tipi helikopter hazır bulundurulurken, ambulanslar da aynı bölgede bekletildi. Hakkâri'nin Yüksekova semalarında helikopter sesinin hiç eksik olmadığı, çatışmaların sürdüğü belirtildi.
Diyarbakır 2'nci Hava Taktik Komutanlığı'nda da hareketlilik yaşandı. Dün art arda havalanan F-16 savaş uçakları, Kuzey Irak sınırında aralıksız keşif uçuşları yaptı. Bölgede teröristlerin bulunduğu alanlar savaş uçakları ve Kobra tipi helikopterlerle bomba yağmuruna tutuldu.
Kuzey Irak'ın Haftanin, Sinaht Kanimasi ve Nizdure alanlarında bulunduğu tespit edilen teröristlere toplarla ateş açıldı. Türk savaş uçuklarının bugün sınır boyunda yaptığı keşif uçuşları sınır köylerinde yaşayanlar ve karakollarda nöbet tutan Peşmergeler tarafından izlendi.
(Radikal, dha, aa)