Savaş varsa olimpiyat olmaz

Savaş varsa olimpiyat olmaz
Savaş varsa olimpiyat olmaz

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’un 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmasını büyük bir umutla beklediklerini, ancak gerçekleşmediğini belirterek, “Umudumuzu yitirmeyeceğiz. İnşallah önümüzdeki süreçte olimpiyatlar mutlaka Türkiye’ye gelecektir” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Suriye’ye olası bir operasyon düzenlenmesi hakkında “Her türlü koalisyona hazırız” açıklamasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Böyle bir cümleyi bu ülkeyi yöneten bir başbakan kullanamaz. Özür borcu vardır ama özür de yetmez. Öyle bir makamda oturamaz” dedi.
Partisinin dünkü Parti Meclisi (PM) toplantısının açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, İstanbul’un 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma şansını kaybetmesi hakkında “Umudumuzu yitirmeyeceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu, “İnşallah önümüzdeki süreçte olimpiyatlar İstanbul’a gelecektir. 3 büyük imparatora başkentlik yapmış bir İstanbul’a olimpiyat yakışır” dedi. Olimpiyatların barış olduğunu, savaş olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Savaşın olduğu yerde olimpiyatlar olmaz” diye konuştu.
O makamda oturamaz
“Niye savaşı savunuyoruz, neden savaş çığırtkanlığı yapıyoruz” diye soran Kılıçdaroğlu, “Savaş son şanstır. Size yönelik bir tehdit varsa, ülkenize yönelik bir tehdit varsa o zaman savaş kaçınılmaz olur. Onun dışında barışı savunmak bizim temel görevimizdir” dedi. 1. Haçlı Seferleri’nin üzerinden 9 asır geçtiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Bu toprakların namusundan, canından, malından sorumlu olan hiçbir lider, hiçbir komutan, hiçbir devlet adamı 5 Eylül 2013 tarihinde bu ülkeyi yöneten Başbakan’ın kullandığı cümleyi asla kullanmamıştır. Bu cümle komşumuz Müslüman bir ülkeye saldırmak için ‘Ben her türlü koalisyona hazırım’ cümlesidir. Böyle bir şey olabilir mi? Bu, gönüllü taşeronluğu aşan bir şeydir. Bu cümlenin milli, dini, ahlaki hiçbir tarafı yoktur. Başbakan böyle bir cümle kullanamaz” diye konuştu.

Sarıgül başvurmadıGazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, toplantının gündeminde geçmişte partiden ihraç edilen kişilere ait af dilekçelerinin bulunmadığını belirterek, “Resmi gündemimizin dışında herhangi bir gündem maddesi yok. Herhangi bir af talebi de yok. Böyle bir görüşme de olmayacak” dedi. Keskin, PM’nin ihraç edilenlere yönelik, başvuru aramaksızın genel af çıkarabileceği yönündeki haberlerle ilgili soruyu da, “Bugüne kadar böyle bir uygulama da yok, olmadı. Şu anda, bu konuda herhangi bir talep de yok. Sayın Sarıgül’ün başvurusu söz konusu değildir. Günü gelince başvurursa gereği yapılır” diye yanıtladı.