Savaşa rağmen dostluk

20 sivil toplum kuruluşunun gerçekleştirdiği
'Gençlik, Katılım ve Sivil Toplum Sempozyumu' İstanbul Teknik...

İSTANBUL - 20 sivil toplum kuruluşunun gerçekleştirdiği 'Gençlik, Katılım ve Sivil Toplum Sempozyumu' İstanbul Teknik Üniversitesi'nde başladı. Türkiye ve dünyadan çok sayıda sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisinin gençlerle buluştuğu sempozyumda çeşitli konularda oturumlar yapıldı.
Radikal'in de sponsor olduğu sempozyumda, Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Serdar Değirmencioğlu, gençliğin bazen boş zaman sorunu olarak görüldüğünü söyledi. Değirmencioğlu, "Gençler boş zamanları olumsuz olarak değerlendirdiğinde yargılanıyor. Oysa genç insan, sunulan seçeneğe göre hareket ediyor. Gençlerin katılımı engellendiği noktada çatışma doğması doğal. Mutlu olan aile ve toplumlara bakıldığında, karar mekanizmasında her bireyin etkili olduğu görülür" dedi.
Ortak noktalar
Sempozyumda en büyük ilgiyi İsrail ve Filistin'den gelen barış ve gençlik üzerine çalışan gençler çekti. Gençler, İsrail ve Filistin'de yaşanan gerginliklere rağmen birlikte yaptıkları çalışmaları anlattı.
Filistinli Abeer Raji Musleh, "İsrail ve Filistin'de, televizyonlarda görünen ve tanınan 'taş atan genç' dışında da gençler var. Biz bunun örnekleriyiz. Tüm sorunlara rağmen, projeler üretip bir araya gelmeye çalışıyoruz. Ortak noktalarımızı yakalıyoruz" diye konuştu.
İsrailli Arin Hanna da yaptıklarını şöyle anlattı: "Bir gazete çıkarmaya çalışıyoruz. Birçok sorunla karşılaşıyoruz. Bazen yazılara müdahale ediliyor. Ancak çözüm üretmeye uğraşıyoruz. Mesela internet ortamından iletişim kurmaya çalışıyoruz. Tüm yaşamsal sorunlara rağmen bir şeyler yapmak için aramızda örgütlenmek çok önemli."
Sonunda şenlik var
Heinrich Böll Vakfı desteğiyle düzenlenen sempozyuma, yurtiçinden akademisyenler ve gençlik projelerinin yürütücüleriyle Avrupa Konseyi Gençlik Direktör Vekili Peter Lauritzen ve Berlin Eyalet Parlamentosu üyesi Özcan Mutlu da katıldı. Bugün de devam edecek sempozyum yarın şenlikle son bulacak. Bilgi için www.stksempozyumu.org adresine başvurulabilir.