Savaşa ve terorizme karşı aydın girişimi

Sanatçı, gazeteci, yazar ve akademisyenlerden oluşan bir grup aydın, 'Savaşa ve Terorizme Karşı Girişim' deklarasyonunu kamuoyuna açıkladı.

Sanatçı, gazeteci, yazar ve akademisyenlerin yer aldığı bir grup aydın, 'Savaşa ve Terorizme Karşı Girişim' oluşturdu.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Lokali'nde bir araya gelen aydınlar adına Aydın Engin, Oya Baydar, Edip Akbayram, Gencay Gürsoy, Masis Kürkçügil halen imza çalışması süren ve bugüne dek pek çok aydın, sanatçı, bilim insanı, gazeteci, yazar ve çizerin imzaladığı 'Savaşa ve Terorizme Karşı
Girişim' deklarasyonunu açıkladı. "Türkiye'ye ve Dünya'ya duyuruyoruz" başlığını taşıyan deklarasyonu kamuoyuna açıklayan gazeteci Aydın Engin, girişimin ABD'nin Afganistan'a yönelik harekatının hemen ertesinde bir araya geldiğini belirtirken, Türkiye'nin de son derece kritik koşullar yaşadığını vurguladı. "Savaş eşiğimizde, hatta eşiği aştı" diyen Engin, ABD saldırısının ardından deklarasyonun 'bir karşı duruş bildirisi' olarak kaleme alındığını kaydetti. Değişik Avrupa ülkelerinde de savaşa karşı girişimler ve eylemler yapıldığını anımsatan Engin, Türkiye'nin yurtdışına asker gönderme yetkisi veren tek müslüman ülke olmasına dikkat çekti. "Türkiye'den yükselen bu sesin Fransa'dan, İngiltere'den yükselen sesten biraz daha fazla olması gerekiyor" diyen Engin, 11 Eylül ve ABD'nin Afganistan'a yönelik saldırılarının ardından terör tanımının doğru yapılmasının önemine işaret etti. Engin, girişimin etkinliklerinin sadece deklarasyon ile sınırlı kalmayacağını, önümüzdeki günlerde 'paranın ve havanın' yeterli olması durumunda stadyum veya kapalı spor salonunda deklarasyona imza atan aydınların 'Dünyada ve Türkiye'de barış' gecesi düzenlemeyi hedeflediğini bildirdi. Engin ayrıca, önümüzdeki günlerde hazırlanacak bir web sitesi ile girişimin hedeflerini dünyaya anlatacaklarını dile getirdi.
Masis Kürkçügil de girişimin duyarlılık yaratması açısından önemine işaret etti. Afganistan ve ABD'deki saldırılarda yaşamını yitirenlerin ailelerine de ulaşmayı hedeflediklerini bildiren Kürkçügil, "Bu bir medeniyet savaşı değil, bir zihniyet savaşıdır" dedi.
Aydınlar tarafından imzalan deklarasyonda, ABD ve bağdaşıklarının dev savaş aygıtı 'terörist avı' bahanesiyle Afganistan halkının üzerine çullandığı ve savaşın küresel boyutlara ulaşabileceğinin ABD yönetimince resmen açıklandığı belirtildi. İnsanlığı bir kez daha savaşın vahşetiyle karşı karşıya getiren bu duruma seyirci kalamayacaklarını belirten aydınlar deklarasyonlarında şu ifadelere yer verildi:
"Bizler, yeryüzündeki bütün din, ırk ve uluslardan insanların yaşama hakkının dokunulmazlığına inanarak, 'terörün gücü'ne ve 'gücün terörü'ne güvenenlere teslim olmayı, reddetme kararlılığıyla bir araya geldik. Türkiye'nin asker göndererek, çatışmalara katılarak bir savaşın içinde
yer almasını istemiyoruz. Hükümetin, TBMM'den aldığı 'sınırsız' yetki, Türkiye'yi bugünden tahmin edilemeyecek boyutlarda savaşın içine çekecek ve terörün dolaysız hedefi haline getirecektir. Haçlı ya da Cihat orduları arasında bir tercihte bulunmayı reddediyoruz."