Savcı: 10 linççi tespit edildi

Trabzon Başsavcısı, "İki olayın görüntüleri inceleniyor. 10 saldırganın kimlikleri tespit edildi. Soruşturma bu hafta biter" dedi. TAYAD'lılar dün yeniden kente gitmekten vazgeçti.
Haber: ENİS YILDIRIM / Arşivi

TRABZON /İSTANBUL - Trabzon'da bir hafta arayla yaşanan iki linç girişimine katılan 10 kişi tespit edildi. Soruşturma devam ediyor. Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu, her iki olayla ilgili olarak Cumhuriyet Savcısı Kasım Aras'ı görevlendirdiklerini açıkladı. Çobanoğlu, İki olayın da görüntülerini izlediğimizde 1500 kişinin bulunduğu görünüyor. Teknik ekip ve Cumhuriyet Savcısı, tüm görüntüleri incelemeye aldı" diye konuştu. Görüntülerden linç girişimine katılan 10 kişinin kimliğinin tespit edildiği öğrenildi.
Trabzon'daki TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri, linç girişiminden kurtulduktan sonra cezaevine konan TAYAD'lılarla görüştü. Görüşmeyle ilgili açıklama yapan AKP'li Zafer Hıdıroğlu, şunları söyledi: "Onlar da rahatsızlar. 'Böyle olacağını bilseydik, bildiri dağıtmazdık' dediler. Birilerinin vasıtasıyla iş kaşınmış, halkı galeyana getirmek için telefonla mesajlar çekilmiş. 'PKK'nın bayrağı göndere çekildi, Türk bayrağı yakılıyor' deniliyor."
Bu arada Trabzon'da gerginlik dün de sürdü. TAYAD'lıların gittiği Gençlik Derneği'nin tahliye edilmesi için aynı pasajda işyeri bulunan esnaf baskı yapmaya başladı. Dün derneğe gelen bir grup TAYAD'lıya esnaf, "Sizi burada istemiyoruz" diyerek saldırmak istedi. Polisin zamanında müdahalesiyle olay buyümeden önlendi.
Öte yandan bir grup TAYAD'lı dün öğlen, "AKP provokasyonlar ve linç girişimlerinden sorumludur" yazılı bir pankart açarak İstanbul Mecidiyeköy'deki AKP Şişli ilçe teşkilatının önünde toplandı. Grup adına açıklama yapan Mehmet Güvel, önceki gün Trabzon'a gideceklerini açıkladıklarını belirterek "Ancak bugün (dün) çeşitli illerde dernek üyelerine yapılan saldırılar nedeniyle gidişimizi erteledik" dedi.
Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat ise dün İstanbul Adliyesi'nde İçişleri Bakanı, Trabzon Valisi, Trabzon Belediye Başkanı, Trabzon Emniyet Müdürü, Genelkurmay Başkanı ile Trabzon'da yayın yapan bazı yerel medya kuruluşlarının sorumlu müdürleri hakkında suç duyurusunda bulundu. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7438307438300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.