Savcı, Akhanlı için 'müebbet hapis' istedi

Savcı, Akhanlı için 'müebbet hapis' istedi
Savcı, Akhanlı için 'müebbet hapis' istedi
Erdoğan Akhanlı'nın, 'Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

Eminönü’de 1989 yılında soyulmak istenen döviz bürosunun sahibinin öldürülmesiyle ilgili yargılanan ve geçen yıl dört ay tutuklu kaldıktan sonra ‘suç vasfı değişebilir’ denilerek tahliye edilen yazar ve insan hakları aktivisti Erdoğan Akhanlı’nın, ‘Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 8 Aralık 2010 tarihli duruşmada tahliye edildikten sonra gittiği Almanya ’da yaşayan Akhanlı’yı temsilen avukatı Ercan Kanar katıldı. Duruşmada savcı Celal Kara, 20 Ekim 1989’da Tahtakale’deki bir handa İbrahim Yaşar Tutum’a ait döviz bürosunun silahla gasp edilmeye çalışılması ve Tutum’un iki el ateş edilerek öldürülmesi eyleminden Akhanlı’nın sorumlu olduğunu savundu. Savcı Kara, öldürülen Tutum’un oğlu Mustafa Tutum’un, fotoğrafı gösterilen Akhanlı’yı önce teşhis ettiğini, daha sonra mahkemede, “Aynı fotoğraf değil” dediğini anımsatarak, şöyle dedi:

‘Müşteki korktu’
“Müştekinin kesin beyanda bulunması çelişkilidir ve beyanın korkudan kaynaklandığını gösteriyor” dedi. Savcı Kara, gasp ve cinayet eylemlerinin anayasal düzeni değiştirme amacıyla gerçekleştirildiğini ifade ederek, Akhanlı’nın eski TCK’ya göre, ‘ Türkiye Cumhuriyeti anayasal düzenini silah zoruyla ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek’ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.