Savcı aynı, zırh aynı ama

DSP'li Sema Pişkinsüt'e işlemeyen dokunulmazlık zırhı, savcıyı tehdit eden milletvekilini kurtardı.

ANKARA - DSP'li Sema Pişkinsüt'e işlemeyen dokunulmazlık zırhı, savcıyı tehdit eden milletvekilini kurtardı. 'Beyaz Enerji' davasını açan DGM Savcısı Talat Şalk için, "Bir gün alnından vururlar" diyen ANAP Muş Milletvekili Erkan Kemaloğlu hakkında 'soruşturma açılmasına yer olmadığı' kararı verildi.
ANAP'ın 15 Mayıs 2001 tarihli basına kapalı grup toplantısında, Şalk'a yönelik değerlendirmeler yapılırken, "O savcıyı bir gün alnından vururlar" sözleri haber yapılan ANAP'lı Kemaloğlu hakkında, resen inceleme başlatılmıştı. İncelemeyi DSP'li Sema Pişkinsüt hakkında hazırladığı 'işkence' fezlekesi nedeniyle tartışılan Ankara Başsavcıvekili Bekir Selçuk yürüttü. Selçuk, konuyu haber yapan iki gazete muhabirini tanık olarak dinledi. Bu kişiler, Kemaloğlu'nun oturduğu yerden "O savcıyı bir gün alnından vururlar" diye bağırdığını anlattı.
Başsavcıvekili Selçuk, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ahad Andican'ın, Kemaloğlu'yla ilgili, "Bu arkadaşımızın sözleri refleks, haddini, maksadını aşan bir değerlendirme idi" ifadelerini de dikkate alarak şu kararı oluşturdu:
"Andican'ın açıklaması ve tanık anlatımlarına
göre, milletvekili Kemaloğlu'nun kürsüde başka bir milletvekili konuşurken 'O savcıyı bir gün alnından vururlar' diyerek söze karıştığı sonucuna varılmıştır. Ancak, Anayasa'nın 83/1 maddesindeki, 'TBMM üyeleri, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, Meclis'te ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki Başkanlık Divanı'nın teklifi üzerine Meclis'ce başka bir karar alınmadıkça bunları Meclis dışında tekrarlamak ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar' hükmü gereğince, Kemaloğlu'nun sözü yasama dokunulmazlığı kapsamında değerlendirildiğinden hakkında soruşturma açılmasına yer olmadığına karar verilmiştir."