'Savcı baksana kaç kişiyiz saysana'

'Savcı baksana kaç kişiyiz saysana'
'Savcı baksana kaç kişiyiz saysana'

Gezi Parkı eylemlerine destek verirken Ýstanbul Adalet Sarayý içinde gözaltýna alýnan avukatlara destek için dün Türkiye ’nin dört bir yanında avukatlar yürüyüş yaptı.
İstanbul ’da 2 bini aþkýn avukat adliyede toplandý. Önce adliyenin içinde toplanan avukatlar, bir süre burada slogan attý. “Her yer Taksim her yer direniþ” sloganlarý atan avukatlar daha sonra adliyenin karþýsýndaki meydana geçti. Avukatlar “Savcý istifa”, “Savcý baksana kaç kiþiyiz saysana” ve “Avukatlar yerlerde sürüklenemez” sloganları attý. Avukatlarýn eylemi devam ederken Çevik Kuvvet adliyenin baþka bir köþesinde hazýr bekletildi.
‘Meslek onuruna saldırı’ Adliyenin C Kapýsý önü ve dýþarıdaki alanda toplanan binlerce avukata seslenen Ýstanbul Barosu Baþkaný Ümit Kocasakal, “Toplumun tüm kesimlerine yönelik bu polis þiddeti adaletin kalbi olmasý gereken ve avukatlarýn da çalýþma mekâný olan Ýstanbul Adalet Sarayý’nda da ortaya çýkmýþtýr. Bu saldýrý tüm avukatlara, tüm barolara ve meslek onuruna yapýlmýþ bir saldýrýdýr” dedi.
Açýklama sýrasýnda ezan okunmaya baþlanýnca Kocasakal konuþmasýna bir süre ara verdi.
Ankara Barosu’na kayıtlı avukatlar da Ankara Adiyesi önünde pankartlarla ve sloganlarla gösteri yaptı.
Ankara Barosu Başkan vekili Avukat Sema Aksoy, Çağlayan Adliyesi’nde meslektaşlarına yönelik yapılanları kınadıklarını ifade etti. Basın açıklamasının ardından avukatlar, Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatarak Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşü Ihlamur Sokak’ta bulunan Ankara Barosu Eğitim ve Kültür Merkezi (ABEM) önünde sonlandırmak isteyen bazı avukatlar ile Güven Park’a yürümek isteyen grup arasında tartışma yaşandı. Kızılay’dan GMK Bulvarı’na çıkan ve bulvarı trafiğe kapatan grup, İzmir Caddesi’nde bir süre yürüdükten sonra ABEM’ye ulaştı.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, avukatların yakalanmasına dair emrin hukuka aykırı olduğunu belirterek “Esasen, Çağlayan Adliyesi’nde yerlerde sürüklenen avukatlar değil, adalettir ve avukatların temsil ettiği yurttaşlardır” diye açıklama yaptı.
Savcılık savundu
Avukatlara gözaltı birçok ilde yüzlerce avukatın yürüyüşüyle protesto edilirken İstanbul Başsavcılığı yazılı açıklama yaparak gözaltıları savundu. Açıklamada, “Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin usul ve şartları 2911 sayılı kanunda gösterilmiştir. ‘Kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde ve bunların eklentilerinde’ neden olan zorunlu müdahalenin, avukatlarımızca da bilindiği düşünülen ve her vatandaş için bağlayıcı olan kanun hükmüne dayandığı çok açıktır. Adli hizmeti aksatacak biçimde gerçekleştirilen bu eylemin kendisi yargıya ve adli hizmetlere yönelik bir müdahaledir” denildi.