@ismailsaymaz

Savcı: Berkin Elvan'ı andılar o zaman onlar DHKP/C üyesi!

Savcı: Berkin Elvan'ı andılar o zaman onlar DHKP/C üyesi!
Savcı: Berkin Elvan'ı andılar o zaman onlar DHKP/C üyesi!
Berkin Elvan'ın ölüm yıldönümünde Taksim Meydanı'nda slogan atıp yere kırmızı boya döken dört anarşist genç hakkında  terör örgütü üyeliğinden dava açıldı. Gerekçe:  DHKP-C bağlantılı olduğu iddia edilen bir internet sitesinde Berkin Elvan'ı anma çağrısı yapıldı!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İstanbul ’daki Gezi Parkı gösterilerine katılan 14 yaşındaki Berkin Elvan, polisin attığı biber gazı fişeğinin çarpması sonucu 11 Mart 2014’te hayatını kaybetmişti. Elvan’ın bu yılki ölüm yıldönümünde kendilerine “Anarşist Faaliyet” adını veren gruba üye sekiz kişi, Gezi Parkı merdivenlerine çıkarak, “Berkin burada, biz buradayız” ve ”Katil polis hesap verecek” diye slogan attı. İddiaya göre polislerin “Dağılın” uyarısını dinlemeyen anarşistler, ellerindeki kırmızı renkli boyayı merdivenlere döktü. Bunun üzerine sekiz kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Bu sekiz kişiden, yaşları 18’den büyük olan Deniz Benol, Murat Gökkabak, İlyada Erkuş ve Mine Yılmazoğlu hakkında hazırlanan iddianamede; “www.halkinsesitv.com” adlı internet sitesinin yasadışı DHKP/C ile bağlantılı olduğu, bu siteden yapılan haberler ve boykot çağrısı üzerine Taksim’de gösteri düzenlendiği iddia edildi. Kendilerinin anarşist olduğunu ifade eden dört gencin, Taksim Meydanı’na çıkıp Berkin Elvan’ı anmaları nedeniyle “Terör örgütü üyesi olarak kabul edilmeleri gerektiği” savunuldu. Bu nedenle haklarında “terör örgütü üyeliği, örgüt propagandası, hakaret ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal” suçlaması yöneltildi. Yaşları 18’den küçük olan dört çocuk hakkında soruşturma ise sürüyor.         

 


  http://www.radikal.com.tr/135280913528093

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ...... - user1022763

  Azıcık okusak ne iyi olurdu, anarşiyle dhkp-c ne alaka dedirtiyorsunuz, cehalet en büyük düşman, insan en değerli varlık, ne geliyorsa başımıza cehaletimizden geliyor....

  ADALET DEYİNCE - m.rozbilen

  Maalesef adalet, birilerinin ihtiras ve kaprislerine alet edilen bir kurban gibi. Yazık, ne diyeceğimizi bulmakta zorlanıyoruz. Zira hiç bir söz bu anti demokratik ve hukuksuzluğu anlatmaya yetmiyor. Zor ve zorbalık hukuk olamaz. Berkin Elvan sevenlerini terörist gibi görmek hangi anlayışın ürünü acaba? Vicdanları yaralayan her icraat karşı sempatiyi engelleyemez. Farz edelim Berkin Elvan terörist. 12-14 yaşlarındaki çocukların öldürülmelerini haklı kılar mı? Bu çocuklara acıyıp "yanlış yapılıyor" diyenler de mi terörist. Hadi ordan. Adalete olan inancımızı çoktan yitirdik. Artık hazmı zor olan bu uygulamalar toplumu derinden sarsıyor.

  korkular ülkesi ! - user1079668

  giderek karanliga dogru hizla bir çökus var yurdumda , artik sevdikleirmizida anamaz olduysak fasism in sesleri ve onun çigirtkanlari is basinda demektir, savci ya akp li ya mhp lidir hukuk ayaklar altinda !!