Savcı, çeteye 'af' istedi

Van DGM Savcısı Cihat Buldu, çete suçunun af dışında kalmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu öne sürdü ve Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasını istedi.

ANKARA - Van DGM Savcısı Cihat Buldu, çete suçunun af dışında kalmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu öne sürdü ve Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasını istedi. Mahkeme de talebi yerinde buldu.
Savcı bu görüşünü, 11 Ocak 2001 günü görülen,
bir çete davasının 16. duruşmasında dile getirdi. Yarbay Kamber Oğur, yüzbaşı Ayhan Pehlivanoğlu, komiser yardımcısı Güray Özışık, köy korucusu Şerif Kaya, muhbir Nezir Konur ve Tahsin Kana'nın işlediği iddia edilen, TCK'nın 'suç işlemek için çete kurmak' suçunu düzenleyen 313. maddesinin af kapsamı dışında kalmasının, Anayasa'nın
'hukuk devleti' ve 'eşitlik' ilkelerine aykırı olduğunu öne süren Buldu, Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasını istedi. Buldu'nun, davayla ilgili talebini yerinde bulan mahkeme heyeti, kanunun iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasını kararlaştırdı.
Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Ali Ersin Gür, Van Barosu Başkanı Hüsnü Ayhan ve Yüksekova çetesinin müdahil avukatı Yaşar Altürk, Savcı Buldu'nun bu tutumunu, 'yargılama tekniği olarak doğal, ancak Türkiye'de hiç uygulanmadığı için alışılmadık bir durum' olarak nitelendirdi.