Savcı: Delil karartması yok

Pamukova Savcısı delillerin karartıldığı iddialarını yalanladı.

Sakarya'daki hızlandırılmış tren kazasında soruşturmayı sürdüren Pamukova Savcısı Mithat Kutanoğlu, delillerin karartılmasının sözkonusu olmadığını savundu ve "Sorusturma makinistlerle sınırlı kalmayabilir" dedi.
Kazadan sonra hemen başlanan onarım ve yenileme çalışmalarıyla delillerin ortadan kaldırıldığı yönündeki tepkilere Savcı Kutanoğlu yazılı açıklamayla yanıt verdi. Kutanoğlu kazayla ilgili soruşturmanın yasalara uygun olarak gizlilik içerisinde sürdürüldüğünü, delillerin yok edilip karartılmasının söz konusu olmadığını kaydetti. Peşembe akşamı saat 19:45'te meydana gelen kazanın kendisine saat 19:50'de bildirildiğini belirten Kutanoğlu, 20:10 sıralarında olay yerine ulaşarak hazırlık soruşturmasına başladığını anlattı. Kutanoğlu, jandarmaya kaza bölgesini güvenlik çemberine aldırdığını, yaralıların hastaneye sevkedilmesinden sonra cesetleri otopsi yapılmak üzere Pamukova Devlet Hastanesi'ne taşıttığını, bu işlemin saat 21:30 sıralarında tamamlandığını kaydetti.

'Çalışma 10:30'da durduruldu'
Kutanoğlu kazadan sonra bölgede çalışma yapması veya inceleme yapılıp rapor sunulması konusunda herhangi bir talimat verilmediğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Olay yerinde çalışma yapıldığı bilgisi gelmesinden sonra, çalışmanın durdurulması ve talimata rağmen çalışma yapılması halinde gözlem altına alınıp engellenmesi için Pamukova İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan saat 10:30 sıralarında talimat verildi ve talimat gereği yerine getirilerek çalışma durduruldu."
Bilirkişi heyetiyle olay yerine gittiğinde demiryolunda çalışmanın sadece vagonların devrildiği yerde yapıldığını, trenin raydan çıktığı yerden 150-200 metrelik mesafede herhangi bir çalışma yapılmadığını anlatan Kutanoğlu, bu bölümde jandarmanın yeterli güvenlik önlemi aldığını dolayısıyla herhangi bir delil kaybolması ve karartılmasının sözkonusu olamayacağını ifade etti.

Rapora göre sürecek
Savcı Mithat Kutanoğlu, yazılı açıklamasından sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, soruşturmanın tutuklanan üç kişiyle sınırlı kalmayacağını söyledi. Makinistlerin kaza yerindeki hız limitinin 130 kilometre olduğunu ilettiğini belirten Kutanoğlu, önümüzdeki günlerde soruşturmaya TCDD yetkililerinin de dahil edilebileceğini belirtti. Kutanoğlu, şöyle dedi: "Kimin ihmali varsa, o soruşturma kapsamına dahil edilecek. Yani soruşturma tek makinistlerle sınırlı kalmayabilir. Bununla ilgili de İstanbul Teknik Üniversitesi'nden inceleme yapan teknik heyetin vereceği raporu bekliyoruz. Rapor doğrultusunda soruşturma sürecek."