@ismailsaymaz

Savcı: Dersim'i anmak, 'terör' suçudur

Savcı: Dersim'i anmak, 'terör' suçudur
Savcı: Dersim'i anmak, 'terör' suçudur
Başbakan Erdoğan'ın "özür dilediği" Dersim katliamına "sözde katliam" diyen savcı, anmaya katılmayı terör suçu saydı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Erdoğan ’ın “özür dilediği” Dersim katliamının yıldönümü olan 4 Mayıs 2012’de Tunceli’de anma yürüyüşüne katılmak, Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan’a pahalıya patladı. Tutuklu yargılanan Mükan ve arkadaşları hakkındaki davanın son duruşmasında savcılık, “yasadışı Maoist Komünist Partisi (MKP) üyeliği” suçundan ceza verilmesini istedi. Dersim için “sözde katliam” ifadesini kullanan savcı, diğer yedi sanığın, "İbrahim Kaypakkaya lehine slogan atmak", "Sivas Davası’nın zamanaşımından düştüğü gün yürüyüş yapmak" ve "HES barajını protesto etmek" gibi eylemleri için de aynı cezayı talep etti. Karar duruşması, 31 Mayıs’ta.

Tunceli'de Kasım 2012'de MKP’ye yönelik operasyonda Dersim Kültür Derneği (DKD) ve Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) basıldı. DKD Başkanı Ali Mükan’ın yanı sıra DHF’li Öner Yeşil, İbrahim Yolcu, Hasan Doğan Kılıç, Zafer Güven, Mustafa Aykaç ve Yıldız Ataş ile Avukat Uğur Yeşiltepe gözaltına alındı. Yeşiltepe ve Ataş dışındakiler tutuklandı.

TMK ile yetkili Malatya Savcısı İsmail Aksoy’un 'MKP üyeliği' savıyla hazırladığı iddianamede; Mükan ve arkadaşlarının katıldığı 15 yasal eylem ‘terör suçu’ sayıldı. Bunlar içinde; Sivas Davası’nın zamanaşımından düşürülmesi kararı verilmesi üzerine Tunceli’de 14 Mart 2012’de yapılan protesto açıklaması da yer alıyor. İddianamede, 70 kişinin katıldığı eylemde “Halkın belleği zamanaşımına uğramayacak / Sivas’ın hesabı sorulacak - Dersim halkı" yazılı pankartın açıldığı; “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Keza 4 Mayıs 2011 ve 2012’de yapılan Dersim Katliamı anmaları da listeye girdi. İddianamede “Sözde Dersim Olayları” diye anılan katliamın yıldönümünde, “Tertele Dersim - 38 Hovira Nekeme” yazılı Zazaca pankartın açıldığı, “Kahrolsun faşist diktatörlük” ve ”Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Ayrıca 4 Temmuz 2011’de “Toplu Mezarlar Açılsın” yürüyüşü, 1 Mayıs’a ve Nevruz’a katılmak, İbrahim Kaypakkaya’yı anmak, Pembelik HES karşıtı açıklama düzenlemek, MKP’lilerin cenazelerine gitmek de ‘suçlar’ içinde...

Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 14 Nisan’da görülen duruşmasında Savcı İsmail Aksoy, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı Aksoy, tüm sanıkların “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mükan için de, Dersim Katliamı’nın yıldönümünde gerçekleştirilen eylemleri “örgüt üyeliği” için delil saydı. Karar, 31 Mayıs’ta açıklanacak.