@ismailsaymaz

Savcı: Dersim'i anmak, 'terör' suçudur

Savcı: Dersim'i anmak, 'terör' suçudur
Savcı: Dersim'i anmak, 'terör' suçudur
Başbakan Erdoğan'ın "özür dilediği" Dersim katliamına "sözde katliam" diyen savcı, anmaya katılmayı terör suçu saydı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Erdoğan ’ın “özür dilediği” Dersim katliamının yıldönümü olan 4 Mayıs 2012’de Tunceli’de anma yürüyüşüne katılmak, Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan’a pahalıya patladı. Tutuklu yargılanan Mükan ve arkadaşları hakkındaki davanın son duruşmasında savcılık, “yasadışı Maoist Komünist Partisi (MKP) üyeliği” suçundan ceza verilmesini istedi. Dersim için “sözde katliam” ifadesini kullanan savcı, diğer yedi sanığın, "İbrahim Kaypakkaya lehine slogan atmak", "Sivas Davası’nın zamanaşımından düştüğü gün yürüyüş yapmak" ve "HES barajını protesto etmek" gibi eylemleri için de aynı cezayı talep etti. Karar duruşması, 31 Mayıs’ta.

Tunceli'de Kasım 2012'de MKP’ye yönelik operasyonda Dersim Kültür Derneği (DKD) ve Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) basıldı. DKD Başkanı Ali Mükan’ın yanı sıra DHF’li Öner Yeşil, İbrahim Yolcu, Hasan Doğan Kılıç, Zafer Güven, Mustafa Aykaç ve Yıldız Ataş ile Avukat Uğur Yeşiltepe gözaltına alındı. Yeşiltepe ve Ataş dışındakiler tutuklandı.

TMK ile yetkili Malatya Savcısı İsmail Aksoy’un 'MKP üyeliği' savıyla hazırladığı iddianamede; Mükan ve arkadaşlarının katıldığı 15 yasal eylem ‘terör suçu’ sayıldı. Bunlar içinde; Sivas Davası’nın zamanaşımından düşürülmesi kararı verilmesi üzerine Tunceli’de 14 Mart 2012’de yapılan protesto açıklaması da yer alıyor. İddianamede, 70 kişinin katıldığı eylemde “Halkın belleği zamanaşımına uğramayacak / Sivas’ın hesabı sorulacak - Dersim halkı" yazılı pankartın açıldığı; “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Keza 4 Mayıs 2011 ve 2012’de yapılan Dersim Katliamı anmaları da listeye girdi. İddianamede “Sözde Dersim Olayları” diye anılan katliamın yıldönümünde, “Tertele Dersim - 38 Hovira Nekeme” yazılı Zazaca pankartın açıldığı, “Kahrolsun faşist diktatörlük” ve ”Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Ayrıca 4 Temmuz 2011’de “Toplu Mezarlar Açılsın” yürüyüşü, 1 Mayıs’a ve Nevruz’a katılmak, İbrahim Kaypakkaya’yı anmak, Pembelik HES karşıtı açıklama düzenlemek, MKP’lilerin cenazelerine gitmek de ‘suçlar’ içinde...

Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 14 Nisan’da görülen duruşmasında Savcı İsmail Aksoy, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı Aksoy, tüm sanıkların “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mükan için de, Dersim Katliamı’nın yıldönümünde gerçekleştirilen eylemleri “örgüt üyeliği” için delil saydı. Karar, 31 Mayıs’ta açıklanacak.


  http://www.radikal.com.tr/113467411346749

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yil 2013 ileri demokrasi - siradanbirisi

  Dava acan savci kemalistlerin savcisi degil islamcilarin savcisi. CHP´nin degil AKP´nin huzurunda.

  suçlara bak! - Ariyan

  inanılır gibi degil şu suç sayılan slogan ve pankart içerigine bakarmısınız? "Sivas?ın hesabı sorulacak,Sivas?ı unutma, unutturma, Kahrolsun faşist diktatörlük, Katil devlet hesap verecek, Toplu Mezarlar Açılsın, İbrahim Kaypakkaya?yı anmak, Pembelik HES karşıtı açıklama düzenlemek, MKP?lilerin cenazelerine gitmek". ya ben gerçekten bazen düşünüyorumda bu sistem kökten yok edilmedikce hiç birşey degişmeyecek bu ülkede.

  akp savcıları... - lastikordek

  oy almak için her yol mübah olmamalı. 1938 de dersimde katledilenleri dillendiren başbakana da dava açılması gerekmez miydi? ama ne oldu, yine o başbakanın yargısı katledilenleri anan insanları yargılıyor. ne kadar da gülünç bir durum. bu ülkede akp nin nefretini kazanmanın en kolay yolu bir kaç kişi birleşip protesto etmek. adam protestoya dayanamıyor. sanırım halkın gerçek gücünden korkuyor. kendi halkına kurşun sıkan esad ile demokratik hakkını kullananları yargı yoluyla sindiren birisinin nitelik olarak farklı olmayacağına bir örnek daha.

  Ne Demek Sözde - 850ahmet

  Bu haberin bu başlık altında yayınlanması bile Radikal gibi gazetenin de derin devlet adıyla yazdığının delilidir."Sözde" derin devlet muhalifliği böyle olur.Aslında bu ülkede hakiki manada demokrat o kadar az insan var ki ülke nüfusunun belkide binde mertebesinde.Çünkü bu ülkede hala devletin beni tanımlamasını hak gören ve de gösteren "aydınlar" var.Bunlara aydın olmayı hiç kimseye bırakmazlar ama başkasının özel hayatını düzenlemekten de çekinmezler.Hem Dersim'in hesabını sorarlar hemde Dersim'in faili olan partide siyaset yaparlar. Hem ülkeyi seçilmişler idare etsin derler ama halk kendilerini iktidar etmemişse "ordu sivil toplum gibi davranmıştır" derler.Kendilerine enrtellektüel sakalın kes denince"Bu benim özel hayatım der" ama başka birisi sünnete uygun sakal bırakınca aşağılamak için "çember sakal" yaftasını vurmaktan utanmazlar.Memur giyim yönetmenliğinde bayan memurlarının yırtmaçlı etek giyemeyeceği maddesini eleştirirler ama başı örtülü çalışmak isteyen memurlara yasakçılık başı olarak çalışırlar.Devletin din derslerini mecbur tutmasını haklı olarak eleştiriler ama namaz kılmak isteyen memurlara mescit açılmasına şiddetle karşı çıkaralar.İşte benim ülkemde kendilerini" aydın" olarak tanımlayanlar bu tiplerdir. Herşeyi ile

  dersim katliamı diye - resip

  birşey yoktur orada yaşanan devletin otoritesine karşı acılmış bir şavaşa verilen bir yanıt vardır karakol basıp 38 mehmetcigi katledenleri okulları yakıp köprüleri havaya ucuranları askere gitmeyip vergi vermeyenleri hizaya getirmek nasıl katliam oluyor akp ye oy vermiş olmama ragmen başbakanın bu tutumunu şiddetle kınıyorum

  Cemaat ve Kuvayimilliye ruhu - Mehmet Devrim

  Sözde savcılar ile adalet uygulanamaz.Ulusalcı,ırkçı,Tarikatçı refleksler Türk adaletinin ontolojik gerçekliğidir. Demokrasiyi,Adaleti,Cemaat ve Kuvayi milliye ile tokuşturan bu zihniyetten adil olması,beklenemez.

  DAR KAFALI CUMHURİYETİN SAVCISI İSE - pispor

  yaptığı değerlendirmede kaale alınmaz.Çünkü halen dar görüşlü dar kafalı faşist düşünceli cumhuriyetin savcıları aramızda vardır.Bunlar yeni yetişen ancak halen faşist eğitim ile gelen savcılardır.Sözde inkarcı anlamına glier.gücü varsa sayın başbakan hakkında da örgüt davası açsın ya.Çünkü Başbakanda resmen Dersim için katliam lafını kullandı.