@ismailsaymaz

Savcı gömleğin peşinde

Savcı gömleğin peşinde
Savcı gömleğin peşinde
Gülsuyu'nda öldürülen Hasan Ferit Gedik'in kanlı gömleği kayıp. Gömleği hastane odasına giren polisin aldığı öne sürüldü. Savcı, kamera kayıtlarını istedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Maltepe’deki Gülsuyu Mahallesi’nde, iki gün önce uyuşturucu çetelerinin faaliyetlerine karşı yapılan yürüyüşün ardından eylemcilerin üzerine açılan ateşle ölen Hasan Ferit Gedik’in üst giysileri hastanede kayboldu. Savcılığın hastanenin kamera kayıtlarını polise verilmeksizin derhal kendisine gönderilmesini istediği belirtildi. Gedik’in, ağır yaralı olarak kaldırıldığı ve hayatını kaybettiği Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki odasına giren polislerin, olayın aydınlatılması için en önemli deliller arasında gösterilen gömlek ve atletine el koydukları öne sürülmüştü.
Gedik ailesinin avukatı Zeycan Balcı Şimşek, soruşturma savcısı Ersoy Yüce’yle yaptığı görüşmede, kayıp kıyafeleri sorduğunu kaydetti. Yüce’nin kendisine “Delillere el konulması talimatı vermedim, dosyada üst giysiler yok” dediğini aktaran Şimşek, aileye yalnızca Hasan Ferit’in pantolon, kemer ve alt giysilerinin iade edildiğini söyledi. Şimşek, savcılığın bu konuyla ilgili ek soruşturma açacağını ve giysileri kimin aldığını belirleyebilmek için hastaneye ait kamera kayıtlarının polise verilmeksizin doğrudan gönderilmesini isteyeceğini anlattı. Şimşek, savcılığa verdiği dilekçede, giysilerin nerede olduğunun öğrenilmesini, hangi personelin aldığının saptanmasını, hastane kayıtlarının gönderilmesini, Gedik’in vurulduğu noktaya bakan MOBESE kayıtlarının da temin edilmesi istendi. Daha önce de polisin açtığı ateşle felç olan Ferhat Gerçek’in tişörtüyle, Beyoğlu Polis Merkezi’nde öldürülen Festus Okey ’in gömleği de kaybedilmişti. Ateşli silahla öldürülen kişilerin olay anında üzerinde bulunan, gömlek, kazak gibi giysileri atış mesafesinin tayini açısından önemli bir delil..

‘Araçtan ateş edildi’

Savcı Yüce, dün ilk tanığı dinledi. Gedik’in köylüsü olduğunu ifade eden İlker Altındal, Gazi Mahallesi’nde oturduğunu, ziyaret için mahalleye geldiğini söyledi. Yürüyüş sırasında önde 100 kişinin, arkada da 30 kişilik bir grubun yer aldığını kaydeden Altındal, “Kango marka gri ya da beyaz bir araç yavaşça yanımıza geldi. Yol verdik. Topluluktaki son kişiyi geçince silahlar patladı. Önce Hasan, sonra da Gökhan’ın ve diğerlerinin düştüğünü gördüm. 3-4 metre mesafedeydim. Otomatik silahla ateş edildiğini düşünüyorum. Karanlıktı. Plakayı ve ateş edenlerin yüzlerini seçemedik. Her şey on saniye içinde gerçekleşti. Ambulans gelmeyince Hasan’ı arabaya atıp götürdük.”

Babaya kelepçe...


Gedik’in cenazesi toprağa verilmeden önce cenaze Küçük Armutlu Mahallesi’ne getirildi. Tabut burada kurulan çadır içerisine, yüzü açık şekilde yerleştirildi. Katılımcılar tek tek tabutun önünden geçti. Cenazeye, Bolu Cezaevi’nde tutuklu bulunan babası İbrahim Gedik de katıldı. Oğlunun tabutunu omuzlayan baba Gedik’in bir elinin jandarma görevlisine kelepçelendiği görüldü. Baba Gedik, yakınlarına sarılırken jandarma görevlisi de zor anlar yaşadı. Gedik’in cenazesi Gülsuyu Mahallesi’ndeki evine götürülmek istendi ancak polis kalabağına izin vermeyince gerginlik yaşandı.