@ismailsaymaz

Savcı, hâkimi pas geçmiş!

Savcı, hâkimi pas geçmiş!
Savcı, hâkimi pas geçmiş!
Gezi eylemlerine destek verdikleri için İstanbul Adliyesi'nde yaka paça gözaltına alınan avukatlar hakkındaki yakalama kararı hâkimden gizlenmiş.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı eylemlerine, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde açıklama yaparak destek veren 44 avukatın gözaltı işlemi kararının hâkimden gizlendiği ortaya çıktı. Savcılığın, avukatların gözaltına alındığı gün, yapılan itiraz üzerine yakalama kararını değerlendirecek olan hâkime göndermediği anlaşıldı. Avukatların 10 saat emniyette tutulmasına yol açan bu karar, 38 gün sonra avukatın başvurusu ile ortaya çıktı.
İstanbul’daki Gezi Parkı eylemlerine 11 Haziran 2013’te Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde protesto gösterisi yaparak destek veren avukatlardan ikisi polis tarafından gözaltına alındı. Bunun üzerine yaklaşık 100 avukat, arkadaşlarına destek vermek için müracaat savcılığı önünde toplandı. Adliye binasına çağrılan polis, avukatlara müdahale etti. Arbede yaşandı ve 44 avukat gözaltına alınıp İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Avukatlar emniyette tutulurken meslektaşları, İstanbul 32. Suluh Ceza Mahkemesi’ne dilekçe vererek gözaltı kararına itiraz etti. Bunun üzerine hâkim, Savcı Nazmi Okumuş’tan yakalama işleminin bir örneğini istedi. Savcı Okumuş, hâkimi telefonla arayarak, “bir yakalama işlemi kararı bulunmadığını” söyledi. Bunun üzerine hâkim, tutanağa “Yakalama işlemi kararı bulunmadığından işlem yapılamadı” diye yazdı. Hâkim yakalama emri evrakını 3 Temmuz 2013 günü yeniden talep ettiyse de evrak kendisine verilmedi. 

Emri savcı verdi

Savcılığın bu işlemine karşın, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde avukatlar için saat 20.30’da hazırlanan salıverme tutanağında, ‘yakalama işlemi emrinin’ savcılık tarafından verildiği ifade edildi. Tutanakta, “Gezi Parkı’ndaki olaylarda gözaltına alınanlarla ilgili basın açıklaması ve protesto eylemi için İstanbul Adliyesi içerisinde toplanan, avukat olduklarını beyan eden ve çoğunluğunun üzerinde cüppe bulunan şahıslara müdahale edilmiştir. Cumhuriyet Savcısı talimatıyla yapılan müdahalede 44 şahsa yakalama işlemi yapılmıştır” denildi. Avukatlar o gün saat 22.00 sıralarında serbest bırakıldı.
Olaylardan sonra gözaltına alınan avukatlardan biri savcılığa başvurarak, haklarında yakalama kararı olup olmadığını sordu. Savcı Mehmet Ocak, 19 Temmuz 2013’te verdiği yanıtta, Başsavcıvekili Zekeriya Öz’ün telefonu üzerine, müracaat savcılığından ‘sözlü talimat’ üzerine gözaltı işlemi yapıldığını ifade etti. Böylece, elde bir yakala talimatı bulunmasına rağmen bunun hâkimden saklandığı ortaya çıktı. Avukatlardan Onur Şahinkaya, evrakın hâkimden saklandığını ve daha sonra ısrar üzerine yakalama kararının kabul edildiğini ifade ederek “Bu durum dikkat çekici“ dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1143979114397910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  burdan görünen - isakent

  sorun tamda burda idrakinizde ülkesi besliyor yetiştiriyor iş veriyor o gidip emperyal güçlere hizmet ediyor kardeşim

  ISAKENT KARDES... - kujo84

  kardes sen sana her ekmek verenin her istedigini yapiyomusun.Bu gencler nerde okuyup kime hizmet etsin.Gidip avrupada okuyup baska ulkeleremi hizmet etsin.Ulkesinde okuyup,halkina hizmet ediyor,iktidarin godamanlarina degil bundan daha dogrusu varmi.

  Legalite - esiroglu

  Adliye saraylarında eylem yapmak yasal mı? Aydınlatın bizi

  Türkiye'de hukuk diye bir şey olmadığının en açık ispatı. - brandywine06

  Yargıcı bile tanımıyor savcı. Avukatları gözaltına aldırmak istediğinden, yargıçtan evrak kaçırıyor. Yargıç istediği halde evrağı göndermiyor. O yargıç da hala orada oturuyor, o savcının ipliğini pazara çıkarmıyor! Çünkü kendi yerimden olurum diye korkuyor. Anında başka yere sürüleceğini biliyor. Buna adalet sistemi denilebilir mi? İkinci olarak, savcı davalarda karşısında avukatları buluyor malum. Sanıkları avukatlar savunuyor ya hani. İyi de o avcı o avukatı gözaltına aldırabilirken, hem de yargıç kararı yokken bunu yapabilirken, hangi davada bu ikisi eşit olarak mahkemede yer alabilirler? Adalet sistemi baştan aşağı yanlış. Hep öyleydi. Şimdi AKP geldi, bu sistemi kendi istediği yönde kullanıyor. Yarın başkası gelir, aynı şeyi o yapar. Ama buna dünyanın hiçbir yerinde adalet denmez! Başbakanın deyimiyle, kimse kusura bakmasın Türkiye'de adalet ve hukuk yoktur!

  hukuk sistemimiz.... - lastikordek

  sadece iktidar partisinin ayak işlerini yapan bir yargı sistemimiz var. bu bizim aslında henüz demokrasi ile yönetilmediğimiz anlamına geliyor. hukuk sadece iktidar sahiplerinin siyaset aracı halinde. bu durumda özgürlüklerden ve demokratik haklarda söz edemeyiz. hatta seçim sistemimiz bile demokratik değil. sandık demokrasisinin bile adından söz edemeyiz. evrensel hukuk ile aramızda epey bir mesafe var. iktidar başbakanın hukuk anlayışı ile muhalif olan her kesimi hakimlerin savcıların zorbalığıyla derdest ediyor. aslında suç denilen eylem devletin tüm organlarıyla gerçekleştirdiği bir şey. burada devletin suça bulaşmasına karşı uluslararası hukuktan başka seçenek kalmamış oluyor. şimdi eline silah alıp dağa çıkana kızamıyor insan. meşru müdafaaya giriyor çünkü. türkiyede devlet mekanizması meşru değil. içerisinde iktidar peşinde olan hukuk eşkıyalarını barındıran bir kartel haline gelmiş. tabii bunda 12 eylül referandumunun da büyük bir günahı var. evet halk iradesi denilen şey ile türkiye hukuksuzlukların başkenti olabiliyor.

  Gereksiz - vancetti

  Yargının kararların bakınca gereksiz olduğu duygusu uyanıyor. Koyun oraya bir kadı, hakime ne gerek?.

  ... - isakent

  bu memleketin okullarında oku avukat ol adliyelerinde ekmegini kazan sonra sana bu imkanları saglayanlara teşekkür edecegine partizanlık yap