@ismailsaymaz

Savcı istemeyince kanıtlar silindi

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Bahçelievler’de iki yıl önce ‘Yürüyüş’ adlı yasal dergiyi satarken polis kurşunuyla felç kalan 17 yaşındaki Ferhat Gerçek’in davasında gönderilmesi talimatı verilen ‘polis telsiz kayıtlarının’, savcılık tarafından vaktinde istenmediği için ‘imha’ edildiği ortaya çıktı. Davanın diğer önemli bir kanıtı olan Gerçek’in kanlı tişörtü de olay sonrası ‘kaybedilmişti.’
Avukatı Taylan Tanay, Ferhat Gerçek’in 7 Ekim 2007’de vurulduğu olay sonrası soruşturmayı yürüten Bakırköy Başsavcılığı’na başvurarak, olayın nasıl gerçekleştiğini ortaya koyacak en önemli kanıtlar arasında yer alan polis telsiz kayıtlarını istedi. Ancak savcılık, bu talebi yerine getirmedi.
Daha sonra Gerçek ve üç arkadaşı ile yedi polis hakkında Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme, 8 Mayıs’taki duruşmada, savcılığın talep etmediği telsiz kayıtlarının gönderilmesini kararlaştırdı ve 7 Ağustos’ta Emniyet’e yazı yazıldı.

‘Bir yıl saklayıp imha ediyoruz’
Emniyet’ten gönderilen yanıtta;  ‘kaydı yapılan telsiz konuşmalarına ait teyp bantları ve yazışmaların bir yıl süreyle’ saklandığı, bu yüzden telsiz kayıtlarının silindiği belirtildi. Davadaki bir başka skandal da, atış mesafesi ve biçimini ortaya koyacak olan kanlı tişörtün kaybedilmesiydi. Davada; yedi polis hakkında ‘zor kullanma yetkisi aşılarak kasten yaralama’ suçundan dokuzar, Gerçek ve üç arkadaşına da ‘Toplantı Ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına Muhalefet’, ‘Kamu görevlisine hakaret ve mukavemet’ ve ‘Kamu malına zarar vermek’ten 15’er yıl hapis cezası isteniyor.