Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması olayına yayın yasağı

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması olayına yayın yasağı
Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması olayına yayın yasağı
Başbakanlık, Çağlayan Adliyesinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınmasına ilişkin haberlere geçici yayın yasağı koydu.

RADİKAL-Başbakanlık, RTÜK Yasası'nın "Olağanüstü dönemde yayınlar" başlıklı 7. maddesi uyarınca, Çağlayan Adliyesinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınmasına ilişkin haberlere geçiciyayın yasağı getirdi.

RTÜK'ten konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle:"6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 'Olağanüstü dönemlerde yayınlar' başlıklı 7. Maddesi 'milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde yahut kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda, Baş bakan veya görevlendireceği bakan geçici yayın yasağı getirebilir' hükmüne istinaden, Başbakanlıkça 31.03.2015 tarihli ve 41654118-951-0107/00504 sayılı yazı ile 31.03.2015 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesinde yaşanan olaylarla ilgili olarak geçici yayın yasağı getirilmiştir."

7. MADDE NE DİYOR?

RTÜK yasasının yayın yasağına ilişkin 7. maddesi şöyle;
"milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde yahut kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda, Başbakan veya görevlendireceği bakan geçici yayın yasağı getirebilir."

DIŞİŞLERİ'NDEKİ TOPLANTININ SIZAN KAYITLARINA DA YAYIN YASAĞI GELMİŞTİ


RTÜK, 7. madde uyarınca yayın yasağını geçen yıl da uygulamıştı.Yayın yasağı kararı, Mart 2014'te Dışişleri Bakanlığı'nda, dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan, MİT Müsteşarı, Dışişleri Müsteşarı ve Genelkurmay 2. Başkanı'nın katılımıyla gerçekleştirilen kritik Suriye toplantısının kayıtları, internete sızdığında uygulanmıştı. O dönemde de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın talebi üzerine, RTÜK söz konusu ses kayıtlarına televizyonlar ve radyolarla yayın yasağı koymuştu.


  http://www.radikal.com.tr/132544813254482

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  savcı selim kiraz cinayeti - user390426

  Ülkesi ve milleti için şehit olan 2 cumhuriyet ve türk askerinin ailesine ve öldürülen siirtli imam hatip mezunu akp savcısınında ailesine Allah'dan sabır dilerim. terörist de kendini vuranı terörist ilan eder heralde müslüman görünümlü yezidcilere abd ve uşaklarına muhalefet eden bu ülkede terörist damgası yer. etki tepki doğurur siz adil olun dengeleri bozmayın haddinizi aşmayın durduğunuz yeri bilin her yere uzanmayın ki kimsede size muhalefet etmesin bunların asıl sorumlularıda o örgüt bu örgüt değil meclisde yuvalanmış birtakım resmi teröristlerdir. yasama, yürütme, yargı eşitliği ve bağımsızlığı bir halkın namusudur buna el uzatanlar halkın namusuna ve şerefinede el uzatmış olurlar.

  Cok karanlik olay - semapost

  Secim oncesi kendi adayini saglama baglamak icin ulkeyi savasa cekmeye goze alabilen bir hukumetin bulundugu bu ulkede sadece bugun degil daha cok karanlik gunler gorebiliriz. Ancak bu karanlik santral meselesi degil artik, salteri cekmek veya kakmakla aydinlik gelmiyor ve her gecen gun hepimiz bastakilerle birlikte daha derin karanliga gidiyoruz. Bu rehin alma olayi da korkarim bu karanligin parcasi. Ve karanlikta dondurulen hicbir isin sonunda aydinlik olmamistir olamaz da.