Savcı Muammer Akkaş: Soruşturma nedeniyle baskı gördüm

Savcı Muammer Akkaş: Soruşturma nedeniyle baskı gördüm
Savcı Muammer Akkaş: Soruşturma nedeniyle baskı gördüm
Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında 'ikinci dalga' olarak anılan ve yine pek çok tanınmış ismin adının geçtiği soruşturmadan el çektirilen Savcı Muammer Akkaş, yazılı bir açıklama yaparak, baskı gördüğünü ve soruşturmanın engellendiğini söyledi.

İSTANBUL – Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ‘ikinci dalgası’ olarak adlandırılan ve dün savcının gözaltı, arama ve el koyma taleplerine rağmen emniyet birimlerinin bu tedbirleri gerçekleştirmemesi nedeniyle tartışma yaratan soruşturmanın savcısı Muammer Akkaş zehir zemberek bir açıklama yaparak, “Mahkeme kararlarını uygulamayarak sıralı amirler suç işlemiştir. Şüphelilerin önlem alması, kaçması ve delil karartmasına imkan verilmiştir” dedi.

17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ‘ikinci dalgası’ olarak kabul edilen ve bazı bakanların çok yakınındaki isimler, son yıllarda yapılan birçok büyük ihaleyi kazanan işadamları ve bu kişilerin temas halinde olduğu bürokratların da kapsamında olduğu soruşturmayı yürüten Terörle Mücadele Kanunu Savcısı Muammer Akkaş, tüm hakimleri ve savcıları da harekete geçmeye çağırdığı açıklamasında soruşturma yürütmesinin engellendiğini belirtti.

Savcı Akkaş, yazılı açıklamasını saat 16.00 sıralarında bizzat kendisi Adliye kapısına kadar getirdi ve habercilere de kendi dağıttı. Muammer Akkaş yazılı açıklamada şunları söyledi,

"Tarafımca yürütülen soruşturmada, karşılaştığım baskılar nedeniyle aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur.

Uzun bir süredir, içinde kamuoyu tarafından yakından tanınan kişiler ile bir kısım kamu revüleri hakkında önemli iddiaların bulunduğu, çıkar amaçlı suç örgütü kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet, nüfuz ticareti, sahtecilik, tehdit, 2863 sayılı yasaya muhalefet gibi suçlara ilişkin 2012/656 sayılı soruşturmayı yürütmekteydim.
Kanunun emri gereği gizli olarak yürütülmesi gereken soruşturmanın deşifre edilip basına yansımaya başlaması ve delillerin karartılmasına yönelik olarak önlem alındığını tespit etmem üzerine harekete geçmeden önce dosyayı 24.12.2013 günü Sayın Başsavcım Turan ÇOLAKKADI ve Başsavcı vekilim Oktay ERDOĞAN'a ayrıntısı ile arz ettim.

Suçlarla ilgili delillerin karartılmadan bir an önce toplanabilmesi için Nöbetçi Hakimlikten soruşturma ile ilgili alınan arama ve el koyma kararları ile gözaltına alma kararım dün sabah itibariyle İstanbul Emniyet Müdürlüğüne, gereğinin yerine getirilmedi için gönderdim.

Bilahare basın yayın organlarında ve internet sitelerinde gözaltına alınacak bazı isimlerin yer aldığını ve delillerin karartılmaya başladığını tespit ettim. Aynı gün saat 19:00 sıralarında operasyonda görev alacak Şube müdürleri ile adliye binasında yaptığım görüşmeye rağmen mahkeme kararının ve gözaltına alma kararının yerine getirilmediğini belirledim.

Bugün itibariyle bu soruşturma dosyasının, içerisinde yer alan arama, elkoyma ve gözaltı kararları ile birlikte gerekçe gösterilmeden uhdemden alındığını öğrendim. Bundan sonra sorumluluk İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve Başsavcı Vekilindedir. Tüm meslektaşlarım ve kamuoyu bilmelidir ki; bir Cumhuriyet Savcısı olarak soruşturma yapmam engellenmiştir.
Dolayısıyla hem Başsavcılık üzerinden hem de yargılama kararlarını uygulama durumunda olan Adli Kolluk üzerinden yargıya açıkça baskı yapılmış ve mahkeme kararlarının uygulanması önlenmiştir. Mahkeme kararlarını uygulamayarak sıralı amirler suç işlemiştir. Şüphelilerin önlem alması, kaçması ve delil karartmasına imkan verilmiştir.

Devletin üç temel erkinden biri olan, bağımsız ve tarafsız bir şekilde görev yapması beklenen yargı erkinin bir mensubu olarak bizlerden beklenen, mevzuatın bize vermiş olduğu yetki çerçevesinde işlenen suçlar ve suç işleyenler hakkında gereğinin yapılmasıdır. Görevimiz, baskılardan korkarak ve çekinerek milletin hukukunu çiğnetmek değil, milletimizin hukukunu koruma yolunda görevimizi hakkıyla yerine getirmeye çalışmaktır.
Bu zorlu süreçte, en başta meslek büyüklerimiz olmak üzere bütün hukuk camiasından yargı bağımsızlığına sahip çıkmalarını bekliyorum.

Saygılarımla.

Muammer AKKAŞ
Cumhuriyet Savcısı"

DHA


  http://www.radikal.com.tr/1168152116815218

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aynı Cengaverliği Dink Davasında Bekleriz - ahmeturhan

  Hrant Dik Davasının'da savcısı olan arkadaştan aynı cengaverliği yıllardır çıkmaza giren davada da göstermesini bekleriz, siyasi pozisyonundan ötürü davayı tek bir yöne çekip çözümsüzlüğe sürüklemesini değil.

  BAŞBAKANA KELEPÇE? - ibrahimi

  Belli F tipi yargı mensupları, kendi aralarında anlaşıp yemin billah etmişler. Başbakana kelepçe takıp içeri tıkmak için. Bu şayıa her tarafta duyuldu. Sağır sultan da duydu. Fakat delillendiremiyorsunuz.Menderes'i asmak için de çeşitli bahaneler yok değildi. Önemli olan senin niyetin 'üzüm yemek mi, yoksa kelepçe takmak mı?' Yolsuzluk bahane, 'YargıPolis Cuntası' şahane..

  Vay ulkemin haline - Bresseli

  Muz Cumhuriyetimi burasi diye meydanlarda bagiranlar, halbuki Ulkemizi gercek bir muz cumhuriyeti gibi yonetirlermis..

  ilginç - mehmet yılmaz777

  Dikkatimi çeken bir şey var: Bu savcı tipik bir F-tipi savcıya benziyor. Zaten önceki savcıların da F-tipi savcı olduğu söyleniyor. Demek ki operasyonlar için cemaat düğmeye basmış bu açıkça anlaşılıyor. Dershaneleri kurtarmak için ülkede kaos oluşturuluyor. Ayrıca operasyonların diğer ayağı bence israil-ABDneoCon ittifakı. Üçlü ittifak RTE'nı devirmek için faaliyete geçmiş durumda. Ek olarak tabi ulusalcı-28 Şubat artığı tipler de fırsatı değerlendireceklerdir. Sonuç: Yolsuzluk bahane saldırı şahane...

  Savcı muammer aktaş hk. - runekson

  AKP nin ve başbakanın yaptığı soygunları soruşturacak savcının etkisiz hale getirilmesi, bundan sonra ilgili bakanlar ve çocukları hakkında yapılacak soruşturma ve yargılamalardan beraat edilseler bile toplum vicdanında hep hırsız olarak kalacaklardır,gittikleri her yerde aşağılanacak değersiz insan muamelesi göreceklerdir,bgün bakanların görev devir teslimlerinde her ne kadar kendilerini motive edici konuşmalar yapmaya çalışsalarda,Toplum beden dillerinden gerçek durumu anlamaktadır.AKP nin içindeki 300 adet parmaklı robotun bakanlar kurulu üyelerinin yaptıkları bütün yağmalardan neden pay almadıklarını bu hırsızların maşası haline gelip onların yandaşı gibi görünmekten hicap duymadıklarını anlayamıyoruz.Türkiyenin böyle hırsız siyasi yönetici kadrosuna ihtiyacı olmadığını düşünüyoruz.

  fetret devri - gazetey

  ükemde fetret devri başlamıştır. sokağa çıkma vakti yaklaşmıştır

  Aldatıyorsun beni - adaletsizsiniz

  aldatıyorsun beni gözlerimin içine bakıp adalet için, özgürlük için, demokrasi için derken... oysa ben duydum seni yanımdan ayrılıp delilleri gizlerken, savcılara baskı yaparken Aldatıyorsun beni gözlerimin içine bakıp camide içki içtiler, tomada biber gazı yok derken Oysa ben duydum hem de senin arkadaşından ne içki içilmiş ne tomalar denildiği kadar masummuş Aldatıyorsun beni IMFye borcu bitirdim deyip cari açıktan bahsetmezken Aldatıyorsun beni kürekle götürüp kaşıkla dağıttıklarınla övünürken Aldatıyorsun beni her sene eğitim sistemini değiştirip fatih projesi derken Aldatıyorsun beni Aldatıyor... Oysa ne güzel fısıldamıştın dün kulağıma Adalet için, özgürlük için, demokrasi için derken