Savcı Öz: Başbakanın gönderdiği 2 kişi soruşturmayı durdurmamı istedi

Savcı Öz: Başbakanın gönderdiği 2 kişi soruşturmayı durdurmamı istedi
Savcı Öz: Başbakanın gönderdiği 2 kişi soruşturmayı durdurmamı istedi
Savcı Zekeriya Öz, hakkındaki iddialarla ilgili 3 sayfalık yazılı bir açıklama yaptı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Radikal.com.tr – Savcı Zekeriya Öz, bir basın açıklaması yayınlayarak hakkındaki iddialara cevap verdi. Öz, hakkında asılsız iddialarda bulunmakla suçladığı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Ancak daha dikkat çekici olan, Öz’ün, Başbakan’ın kendisine yüksek yargı kökenli iki kişiyi gönderdiği ve bu kişilerin bir tür tehdit mesajı getirdiklerini iddia etmesiydi. Öz bu iddiasının ardından, “Başıma gelebilecek en kötü şeyin ölüm olduğunu görevim nedeniyle ölmem halinde de görev şehidi olacağım için bunun benim için şeref olacağını ifade ettim” dedi.

Hakkındaki iddialar üzerine görev yeri değiştirilerek Bakırköy Adliyesi’ne atanan eski İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz, zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Öz, 3 sayfalık açıklamasında sahte belgelerle kendisine komplo kurulduğunu 77 bin TL tuttuğu ve bir işadamının ödediği belirtilen tatilin kendilerine 7 bin 750 TL’ye mal olduğunu ve bu hesabı kendisinin ödediğinin faturalarla da sabit olduğunu söyledi.

Öz yaptığı açıklamada, ‘22 kez yurtdışına çıktığı’ bilgisinin de gerçek dışı olduğunu belirterek, “Bu bilgi ispatlanırsa aynı gün istifa edeceğimi ilan ediyorum. İddiaların asılsız çıkması halinde aynı erdemli davranışı bana bu tür suçlamaları yapanlardan da bekliyorum” dedi.

Öz, bir kişinin yurtdışına çıkış kayıtlarının resmi kurumlarda muhafaza edilen ve soruşturma sırasında sorgulanabilen bilgiler olduğuna dikkat çekti. Kendisiyle ilgili usulsüz ve yetkisiz bu bilgilerin sorgulanmasının da kişisel veri niteliğinde olduğu için suç teşkil ettiğini belirten Öz, bu kapsamda, Başbakan’a bu bilgileri açıklayanlar ile basına bu bilgileri veren Başbakan hakkında yasal yollara başvuracağını açıkladı.

HSYK’nın incelemesi kapsamında tüm faturaları teslim ederek iddiaların asılsız olduğunu ortaya çıkaracağını vurgulayan Öz, basında yer alan haberlerle ilgili de gereğini yapacağını belirtti.


‘BURSA’DA TEHDİT EDİLDİM’

Başbakan’ın farklı zamanlarda şahsına yönelik suçlamalardan önce tehdit edildiğini savunan savcı Zekeriya Öz, Başbakan tarafından kendisine gönderildiğini belirttiği iki ‘yüksek yargı mensubu’yla görüşmesini anlattı.

Savcı Öz, “Bursa’da bir otelde görüştüğüm bu kişiler Sayın Başbakan’ın bana çok kızgın olduğunu hakkımda ağır laflar ettiğini bir mektup yazarak kendisinden özür dilemem gerektiğini, hükümete yönelik soruşturmaların derhal durdurulmasını aksi takdirde zarar göreceğimi, bunun sonuçlarının benim için ağır olacağını, emniyete neden gittiğimi, bunun herkesi çok kızdırdığını söylediler” dedi.

Tehdit niteliğindeki bu haberi getiren kişilere, ‘soruşturmanın kendisinin dışında yürüdüğünü’ söyleyen Öz, şöyle devam etti:

“Kaldı ki kuvvetler deliller nedeniyle bir çok şüphelinin tutuklandığını, kuvvetli deliller bulunduğunu, emniyet müdürlüğüne ve yeni atanan personelinin şüphelilere sorulmak için hazırlanan soruları değiştirdiği yolunda bir ihbar yapılması üzerine gittiğimi ve sorulacak soruları kapalı zarf içinde mühürlü olarak teslim aldığımı anlattım.”


‘ÖLÜM BENİM İÇİN ŞEREF…’

Savcı Zekeriya Öz, yazılı açıklamasını devamında aracılara şu ifadeleri kullandığını belirtti: “Başıma gelebilecek en kötü şeyin ölüm olduğunu görevim haline ölmeme halinde de görev şehidi olacağım için bunun benim için şeref olacağını ifade ettim. Bu cevabımdan sonra çok zarar göreceğim tarafıma söylendi.”


‘SORUŞTURMAYA MÜDAHALE ET…’

Savcı Öz açıklamasında 2. Yolsuzluk operasyonu olarak isimlendirilen ve Başbakan Erdoğan ’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da adının geçtiği soruşturma dosyasına müdahale etmesinin istendiğini de açıkladı. Savcı Öz, “Soruşturma savcılarıyla görüşmem bu soruşturmaya müdahale etmem gerektiğini, işin farklı boyutlara kaydırılmasını, bu konuda yardımcı olmama gerektiği söylendi. Ben de o soruşturmadan bilgimin olmadığını soruşturmanın TMK 10. Maddesi ile yetkili Başsavcı Vekilliği tarafından yürütüldüğünü belirttim.” İfadelerini kullandı.


‘KABUL ETMEDİM, BAŞBAKAN HEDEF ALDI’

Bu görüşmede kendisine teklif edilenleri kabul etmediğini ve Başbakan’ın bu günden sonra kendisini hedef aldığını savunan savcı Öz, “Bir gün sonra Sayın Başbakan tarafından şahsıma yönelik gerçek olmayan iddialar dile getirildi. Bazı basın yayın organları da bundan sonra şahsıma yönelik yıpratma kampanyasına başladı. Hala bu saldırılar devam etmektedir. Bu konuda gönderdiğim tekzipler de yayınlamamaktadır.” Öz ayrıca kendisine tahsis edilen koruma aracının da hiçbir tebligat yapılmadan ve gerekçe de gösterilmeden 6 Ocak 2014’te alındığını açıkladı.


‘AİLEMİN BAŞINA BİR ŞEY GELİRSE…’

Savcı Öz açıklamasında, “Yürüttüğüm Ergenekon soruşturmasında aldığım sayısız tehditler nedeniyle tarafıma tahsis edilen koruma aracının alınmasından sonra şahsımın ve ailemin başına gelecek her türlü olayın sorumlusu bu usulsüz işlemleri yapanlardır.” İfadelerini kullandı.

Zekeriya Öz polisleri odasından çıkardı
 

Savcı Öz: Ergenekon soruşturması sırasında hukuk dışı talepler olduİşte o açıklama:

 

 

 


  http://www.radikal.com.tr/1169932116993212

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EMINIM BU DOĞRUDUR - pispor

  Eğer başbakan sayın ö ze dememiş olsaydı şunu derdi sonuna kadar bu işin takipçisi ol derdi başbakan işin ilk saatinde ne dedi dış güçler etsek köstek dedi ve bunu tüm Türkiye haklıda şahit

  Yasama Yürütme Yargı... - _poseidon_

  Bütün dünyada, medeni ülkelerde bunlar birbirinden bağımsızdır. Bizde ise bunlar kardeştir, abileri Yürütme dir. İstediği zaman diğerlerini döver.

  HODRI MEYDAN HUKUMETIN BASI - BABATURK

  Kahraman ve vazifesini hakkiyla yapan savci Oz un 22 seyahatini ispat et, aksi halde delikanliligin racunu, gerekeni ve yuregin tutarsa sen istifa et, hodri meydan, laf salatasi degil islem yap, mesela oglunu ver kendi elinle savciliga, polise; sen demiyormuydun ee bakin artik karakollara korkmadan girip cikiyorsunuz, hodri meydan ver oglunu niye vermiyorsun, korkunun ecele faydasi yok demis atalarim

  Haberdeki cümle düşüklükleri - enver altın

  O resmi verilen sayfalardan mı aktarılmış haberde cümle düşüklükleri görülen metin? Öyleyse şâyet, telaştan mı düzgün yazılmamış? Ne işler dönüyor böyle? Seçimle gelenlerin kurtlarla dansı mı, kurtlar arası dans mı, nedir bu? Aydınlanır mı acaba bir gün neler olup bittiği? Dürüstler,şeffaflar, hayırlılar galebe çalsın; kirliler, şerliler, karanlığın karakterize ettiği aktörler zelil olsun, rezil olsun, ayıklansın.

  Tetikçi... - mexmet

  Birilerin tetikçisi olduğun kabak gibi ortada sayın savcı bey... AKP temiz değil ama sende dürüst değilsin savcı bey... Türkiyede malesef birileri için değilde halk için çalışanımız olmadı...malesef....

  savcı öz:başbakanın gönderdiği hk. - runekson

  sayın Zekeriya öz'ü cesareti ve Türkiyede adaletin yerleşmesi için gösterdiği çabalardan dolayı kutluyor ve sonuna kadar toplumun kendisinin yanında olacağını düşünüyoruz,her şey doğrudan yana gider eğri belasını er geç bulacaktır diye düşünüyoruz.

  Denge... - citizen

  Başbakanın zamanında da soruşturmayı başlat talimatı vermemiş miydi bay savcı...Şimdi dengelenmiş demek ki durum....