Savcı Öz, JİTEM dosyasından bilgi istedi

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz, Diyarbakır'da 10 yıldır yargılaması devam eden 11 sanıklı JİTEM dosyasının incelemeye alınması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan talepte bulundu.Güneydoğu’da 1988-1996 yılları arasında ‘adam öldürmek, araç bombalamak, suikast, adam kaçırıp infaz etmek, fidye almak’ gibi suçlardan haklarında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan ve 10 yıldır Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan PKK itirafçıları İbrahim Babat, Adil Timurtaş, Recep Tiril, Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Hayrettin Toka, Fethi Çetin ve Abdulkadir Aygan ile jandarma istihbarat elemanları Mehmet Zahir Karadeniz, Lokman Gündüz ve korucu Faysal Şanlı ile ilgili Ergenekon savcısı Zerekiya Öz, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir yazı gönderdi.
Yazıda, dava dosyasının yargılamanın yapıldığı mahkemeden alınarak incelenip Ergenekon soruşturmasına esas olabilecek bilgi ve belgelerin ivedi olarak gönderilmesi istendi. Yazıda ayrıca Hasan Utanç, Hasan Caner ve Tahsin Sevim adlı 3 köylünün 16 Eylül 1989 tarihinde öldürülmesiyle ilgili avukat Tahir Elçi’nin gönderdiği dilekçede bu olayın failinin Albay Arif Doğan ve o dönem Silopi JİTEM Grup Komutanlığı’nda görev yapan bazı askerler olduğu iddia edildiği; hazırlanacak Ergenekon ek iddianamesinde Albay Arif Doğan ile ilgili suçlamalarda bu 3 cinayetinde soruşturumasının talep edilmesi nedeniyle dosyada Arif Doğan’a ilişkin bilgi ve belgeler ile 11 sanıklı dava iddianamesinin birer onaylı suretinin gönderilmesi istendi.
Bunun üzerine Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 4 klasörden oluşan JİTEM dosyası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca mahkemeden istenip incelemeye alındı. Elde edilen bilgi ve belgeler ivedi olarak bizzat savcı Zekeriya Öz’e fakslanacak.
Arif Doğan ile ilgili hazırlanacak olan Ergenekon ek iddianamesinde, 3 köylünün öldürülmesi olayına yer verilmemesi halinde dosya 16 Eylül 2009 tarihinde 20 yıllık zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle ortadan kaldırılacak. 

SAVCILIKTAN GÖREVSİZLİK KARARI 

Bu arada adı geçen 3 köylünün öldürülmesiyle ilgili soruşturma yapan Şırnak’ın İdil İlçesi Cumhuriyet Başsavcılığı, olayın faillerinin Arif Doğan, Binbaşı Ahmet Cem Ersever, Yüzbaşı Sinan Yaşar, astsubay Şaban Bayram, itirafçı İbrahim Babat, korucu Faysal Şanlı ile kimlik ve sayıları tespit edilemeyen korucu, itirafçı ve kamu görevlileri olduğu gerekçesiyle, 8 Ocak 1999'da adı geçen sanıklarla ilgili dosyayı görevsizlik kararıyla, daha sonra kapatılan Diyarbakır DGM Başsavcılığı’na gönderdi. 

AVUKATTAN SAVCI ÖZ'E FAKS 
3 köylünün ölümüyle ilgili bu görevsizlik kararı köylüler adına müdahil olan avukat Tahir Elçi tarafından Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Öz’e faksla gönderildi. Elçi 3 sayfalık dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:
“İdil savcılığının görevsizlik kararı incelendiğinde, bu kişilerin Ergenekon örgütünün kendisi, ya da aynı örgütün bir kanadı olduğu anlaşılacaktır. Bu görevsizlik kararı üzerine soruşturma başlatan Diyarbakır DGM Başsavcılığı, Arif Doğan, Hikmet Köksal ve diğer jandarma görevlilerinin ifadelerine başvurulmak üzere adres ve kimlik bilgilerini Genelkurmay Başkanlığı’ndan istemiş, ancak Genelkurmay konunun askeri nitelikli olmasından dolayı adli makamlarca bu konuda bir soruşturma yapılmasına gerek olmadığı belirterek, Arif Doğan ile ilgili bilgiler savcılığa verilmemiştir. Genelkurmay’ın bu yazısı üzerine sadece itirafçılar hakkında dava açılmıştır. Arif Doğan ve diğer görevliler hakkında kamu dava açılmadığı taktirde bu yıl itibariyle zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle takibatın sürdürülmesine olanak kalmayacaktır. Bu nedenle talep ettiğiniz 11 sanıklı JİTEM dosyasındaki bilgi ve belgeler karşısında, hakkında Ergenekon örgütü kapsamında soruşturma yürütülen Arif Doğan hakkındaki iddianameye 3 köylünün öldürülmesi olayının da dahil edelerek dava açılmasını vekaleten talep ederiz.”