Savcı Öz, ses kayıtlarının aslını korumaya aldı

Savcı Öz, ses kayıtlarının aslını korumaya aldı
Savcı Öz, ses kayıtlarının aslını korumaya aldı
Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün, rüşvet soruşturmasında, bakanlar ve çocukları arasında geçen konuşmaların da dahil olduğu orijinal dinleme kayıtlarını muhafaza altına aldığı belirtiliyor. Kayıtlar, mahkemede dinlenecek...

Radikal.com.tr – Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından üzerinde en çok konuşulan konulardan biri ‘dinleme kayıtları’ oldu. Savcılık kaynaklarından gelen haberler , tapelerde yolsuzluklarla ilgili çok önemli detayların yer aldığını öne sürüyordu. Ancak karşı iddia ise bu tapelerin orijinal olmadığı ve ‘eklemelerle’ tahrif edildiği yönündeydi. Örneğin oğlu soruşturma kapsamında tutuklanan İçişleri Bakanı Muammer Güler, “Telefon konuşmalarına eklemeler var” demişti. İşte bu konuyu açıklığa kavuşturabilecek önemli bir gelişme bugün basına yansıdı: Soruşturmayı koordine eden Başsavcıvekili Zekeriya Öz, orijinal kayıtları koruma altına almıştı!

Taraf gazetesinden Aysun Yazıcı’nın haberine göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne denetime giden Başsavcıvekili Zekeriya Öz’ün, soruların ve tape çözümlerinin değiştirilmesi ihtimali üzerine orijinal kayıtları yanına aldığı ortaya çıktı. Öz’ün, aralarında bakan çocuklarının da olduğu şüphelilere ait dinlemelerin bulunduğu ses kayıtlarının kopyasını polis şeflerine bıraktıktan sonra orijinal kayıtları tutanak tutturarak mühürlü zarfla muhafaza altına aldığı öğrenildi.

Ses kayıtlarının değiştirildiği veya ekleme yapıldığı iddialarının doğru olmadığını belirten savcılık kaynakları, orijinal ses kayıtlarının mahkemede dinletildiğinde ekleme yapılıp yapılmadığının ortaya çıkacağını belirtti.