Savcı 'palalı esnaf' için 27 yıla kadar hapis istedi

Savcı 'palalı esnaf' için 27 yıla kadar hapis istedi
Savcı 'palalı esnaf' için 27 yıla kadar hapis istedi
Gezi Parkı protestoları sırasında Talimhane'de göstericilere palayla saldıran Sabri Çelebi hakkındaki iddianame hazırlandı. Savcı Sabri Çelebi hakkında 27 yıla kadar hapis cezası istedi.

İSTANBUL - Gezi Parkı olayları kapsamında Talimhane’de, eylemcilere pala ile saldıran ve hakkında yakalama kararı çıkartılan Sabri Çelebi ile birlikte 4 kişi hakkında iddianame düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianamede şüpheliler Sabri Çelebi, Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı ve Murat Ertik’in kasten yaralama ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından 9 yıl 9 aydan, 27 yıla kadar hapsini istedi.

Beyoğlu esnafından tarafsızlık mesajı


"PALA" 1 KEZ "ZIRH" 1 KEZ GEÇİYOR.


Savcılık iddianamesinde Sabri Çelebi’nin elindeki palaya ilişkin herhangi bir yorum yapılmıyor . "Pala" söcüğünün geçtiği bölüm olayın anlatım bölümünde var. O bölüm şöyle, "4 şüpheli ise sopa ve satırlarla gösteri yapan kişileri saldırmaya başlaması üzerine.." "Zırh" kelimesi ise firari şüpheli Çelebi'nin savunmasında var. Çelebi, saldırı sırasında eline et kesmekte kullanılan "Zırh" tabir edilen kesici aldığını amacının korkutmak olduğunu söylüyor.

Adalet Bakanlığı'ndan "Palalı saldırgan açıklaması"ŞÜPHELİLERİN BIÇAK VE SOPALARI YASAK DEĞİL"


İddianamede Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarının raporunu da yer verildi. Rapora göre şüphelilerden ele geçirilen bıçak ve sopaların yasak bıçak niteliğinin bulunmadığı belirtildi.


"YASAK SİLAH YOK AMA SİLAHLI SALDIRI VAR"

Emniyetin bu raporuna yer verilen iddianamede savcı şüphelilerin silahlı bir suç işlediğini ileri sürdü ve şöyle dedi, "Bütün şüphelilerin görevi yaptırmamak için direnme ve memura karşı silahla (bıçakla) yaralama suçlarını işledikleri anlaşılmakta."

CHP'li Tekin: İktidar esnafı kışkırtmaya çalışıyorPOLİS VE GÖSTERİCİLER HAFİF ŞEKİLDE YARALANDI


İddianamede çevik kuvvet şube müdürlüğünde müdür yardımcısı polis memuru Kayhan Şahan ve göstericiler Seyfettin Efe ile Kaan Polat müşteki olarak yer aldı. İddianamede eylemcilere şüphelilerin sopa ve satırlarla saldırdığı, müşteki polis Şahan’ın eylemcilere zarar gelmemesi için müdahale ettiği belirtiliyor. Üç müştekinin de adli tıp raporuna göre, kesici alet ve darbe bağlı olarak hafif şekilde yaralandığı belirtildiği iddianamede, şüphelilerin görevli polis memurlarına sopa ve bıçakla saldırdığı ifade edildi.


O KADINDAN İZ YOK


İddianamede göze çarpan en dikkat çekici noktalardan biri de Sabri Çelebi'nin palayla vurduğu kadın. Ekranlara yansıyan ve bu saldırıyı bir çok kişinin hafizasına kazıyan görüntülerdeki kadının izi ise toplam 3 sayfalık iddianamede yok.


HAKKINDA YAKALAMA KARARI VAR


Hakkında yakalama kararı çıkartılan Sabri Çelebi, henüz yakalanamadı. Çelebi’nin Fas’a gittiği tespit edilmişti. (dha)