Savcı 'palalı esnaf' için 27 yıla kadar hapis istedi

Savcı 'palalı esnaf' için 27 yıla kadar hapis istedi
Savcı 'palalı esnaf' için 27 yıla kadar hapis istedi
Gezi Parkı protestoları sırasında Talimhane'de göstericilere palayla saldıran Sabri Çelebi hakkındaki iddianame hazırlandı. Savcı Sabri Çelebi hakkında 27 yıla kadar hapis cezası istedi.

İSTANBUL - Gezi Parkı olayları kapsamında Talimhane’de, eylemcilere pala ile saldıran ve hakkında yakalama kararı çıkartılan Sabri Çelebi ile birlikte 4 kişi hakkında iddianame düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianamede şüpheliler Sabri Çelebi, Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı ve Murat Ertik’in kasten yaralama ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından 9 yıl 9 aydan, 27 yıla kadar hapsini istedi.

Beyoğlu esnafından tarafsızlık mesajı


"PALA" 1 KEZ "ZIRH" 1 KEZ GEÇİYOR.


Savcılık iddianamesinde Sabri Çelebi’nin elindeki palaya ilişkin herhangi bir yorum yapılmıyor . "Pala" söcüğünün geçtiği bölüm olayın anlatım bölümünde var. O bölüm şöyle, "4 şüpheli ise sopa ve satırlarla gösteri yapan kişileri saldırmaya başlaması üzerine.." "Zırh" kelimesi ise firari şüpheli Çelebi'nin savunmasında var. Çelebi, saldırı sırasında eline et kesmekte kullanılan "Zırh" tabir edilen kesici aldığını amacının korkutmak olduğunu söylüyor.

Adalet Bakanlığı'ndan "Palalı saldırgan açıklaması"ŞÜPHELİLERİN BIÇAK VE SOPALARI YASAK DEĞİL"


İddianamede Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarının raporunu da yer verildi. Rapora göre şüphelilerden ele geçirilen bıçak ve sopaların yasak bıçak niteliğinin bulunmadığı belirtildi.


"YASAK SİLAH YOK AMA SİLAHLI SALDIRI VAR"

Emniyetin bu raporuna yer verilen iddianamede savcı şüphelilerin silahlı bir suç işlediğini ileri sürdü ve şöyle dedi, "Bütün şüphelilerin görevi yaptırmamak için direnme ve memura karşı silahla (bıçakla) yaralama suçlarını işledikleri anlaşılmakta."

CHP'li Tekin: İktidar esnafı kışkırtmaya çalışıyorPOLİS VE GÖSTERİCİLER HAFİF ŞEKİLDE YARALANDI


İddianamede çevik kuvvet şube müdürlüğünde müdür yardımcısı polis memuru Kayhan Şahan ve göstericiler Seyfettin Efe ile Kaan Polat müşteki olarak yer aldı. İddianamede eylemcilere şüphelilerin sopa ve satırlarla saldırdığı, müşteki polis Şahan’ın eylemcilere zarar gelmemesi için müdahale ettiği belirtiliyor. Üç müştekinin de adli tıp raporuna göre, kesici alet ve darbe bağlı olarak hafif şekilde yaralandığı belirtildiği iddianamede, şüphelilerin görevli polis memurlarına sopa ve bıçakla saldırdığı ifade edildi.


O KADINDAN İZ YOK


İddianamede göze çarpan en dikkat çekici noktalardan biri de Sabri Çelebi'nin palayla vurduğu kadın. Ekranlara yansıyan ve bu saldırıyı bir çok kişinin hafizasına kazıyan görüntülerdeki kadının izi ise toplam 3 sayfalık iddianamede yok.


HAKKINDA YAKALAMA KARARI VAR


Hakkında yakalama kararı çıkartılan Sabri Çelebi, henüz yakalanamadı. Çelebi’nin Fas’a gittiği tespit edilmişti. (dha)
  http://www.radikal.com.tr/1144226114422611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  makamına son verilir - obendervis

  Savcı o cezayı versin, makamından direk alınır, son verilir. Bu devlette bunlar gibi şahıslar kazanıyor. Reklam hepsi.

  gaz nerde gaz... - kn1985

  palalıya polisin neden eylemcilere sıkılan biber gazıdan sıkıp etkisiz hale getirmediğini anlamış değilim... ???

  unutmayalım... - drozer

  Bu rezilliğin başka yönleri de var. Mesela; "...AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin?in Taksim?de göstericilere palayla saldıran kişiyle ilgili mahkeme kararından söz ederken ?Oradaki esnafın hukuk çerçevesinde yapmış olduğu bir eylem? demesi Meclis?te tartışmaya neden oldu..." gibi...

  ... - isakent

  idam isteseydin 50000 kişinin katili öcalana bu kadar ceza istemediniz

  27 - ibrahimbaytak

  Palalıya 27 yıl hapis cezası istemişler ama 1, 2 ay sonra tahliye olur, dava tutuksuz devam eder, sonunda ya beraat eder, yada dava zaman aşımına uğrar. Hiç ceza almadan kurtulur

  bu isler böyle - sahin_a

  Iyi tamam güzel de adam elinizde iken niye serbest birakiyorsunuz? Bu adamin eline palayi verip sokaga salanlar ne olacak? Adamin sirtini sivazlayan polisi, emniyeti, valisi? Yok mu bunlara bir sorusturma? Önce adama otel yaktir, sonra almanyaya yolla sonra arama emri cikar, ver adama silahi öldürttür onu bunu, yolla disariya sonra hakkinda su kadar hapis istemi, ver eline palayi saldirt kuduz olmus gibi, sal yurt disina diger sorumlulari da görmezden gel sonra da ac yalandan davayi kandir milleti. Oh ne ala memleket...

  Savcı - siduri

  Eminim, şimdi o savcıyı Doğu'da bi yere sürerler...