Savcı Pınar Selek için müebbet istedi

Savcı Pınar Selek için müebbet istedi
Savcı Pınar Selek için müebbet istedi
Mısır Çarşısı patlaması davasında savcı mütalaa verdi. Savcı, Pınar Selek'e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

İSTANBUl - Mısır Çarşısı davasında mahkemenin 3 kez beraat kararı verdiği sosyolog Pınar Selek, duruşma savcısının itirazını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne göndermişti. Pınar Selek’in avukatları, Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin beraat kararını “Ceza verilsin” diye bozması üzerine Mayıs 2010’da “Adil yargılama yapılmadığı”, “İşkenceye maruz kalındığı”, “Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesi ihlal edildiği” gerekçesiyle AİHM’ye başvurmuştu.

Mısır Çarşısı’nda 9 Temmuz 1998 meydana gelen patlamayla ilgili davada aldığı beraat kararı, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Sosyolog Pınar Selek’in yargılanmasına Beşiktaş ’taki İstanbul Adliyesi’nde devam edildi.
Duruşmaya katılan sanık olmadı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin bozma ilamına karşı diyeceklerinin sorulması için çağıran sanık Kübra Fikret Sevgi’nin gelmediği tutanağa geçirildi. Bu konuda gelen yazıyı okuyan Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, "Gebze Emniyet Müdürlüğü’nden gelen yazıda sanığın yakınlarından alınan bilgiye göre yurtdışına çıktığı ve Güney Kıbrıs’ta olduğuna dair bilgiler olduğu belirtildi" dedi.


SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Duruşmada esas hakkındaki görüşü sorulan Savcı Mehmet Ali Uysal, tutuksuz sanıklar Pınar Selek, Abdülmecit Öztürk, Kadriye Fikret Sevgi, Heval Öztürk, Maşallah Yağan hakkında iddianamedeki ve önceki mütalaalardaki anlatımları tekrar ettiğini belirtti.


SAVCI SELEK İLE BİRLİKTE 3 SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ


Savcı Uysal, sanıklar Pınar Selek, Abülmecit Öztürk ve Heval Öztürk’ün, 28 Aralık 2005 tarihinde verilen mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını talep etti. Sanık Heval Öztürk’ün 1 Ekim 2009 tarihinde katıldığı Tutak Dönertaş köyüne silahlı saldırı eylemi nedeniyle, sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk’ün mensubu bulundukları silahlı terör örgütünün amacı doğrultusunda gerçekleştirdikleri Mısır Çarşısı eyleminin örgütün ülke genelindeki organik bütünlüğü ve toplumdaki etkinliği de nazara alınarak cezalandırılmasını istedi. Sanıkların 765 sayılı eski TCK’dan cezalandırılmalarının lehlerine olduğunu ifade eden Savcı Uysal Heval Öztürk, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk’ün "Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir Devletin hakimiyeti altına koymaya veya Devletin istiklalini tenkise veya birliğini bozmaya veya Devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını Devlet idaresinden ayırmağa matuf bir fiil işlemek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ağır hapisle cezalandırılması talep edildi.


SANIK YAĞAN’IN 8 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ


Sanık Maşallah Yağan’ın 4 Temmuz 1998 tarihinde Küçükyalı İdealtepe 50. Yıl Parkı’na akım kaynağı irtibatlandırılmamış bomba koymak ve 1 adet lav silahı ile TNT kalıplarını ise nakledip saklamak suçlarını işlediğini kaydeden Savcı Uysal, "patlayıcı madde bulundurmak" suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.


AVUKAT: MÜTALAA YOK HÜKMÜNDEDİR


Mütalaaya karşı görüşü sorulan Pınar Selek’in avukatı Akın Atalay, "Bizim müvekkilimiz hakkında daha önce direnme kararı verildi. Bu nedenle, müvekkilimiz hakkında verilen mütalaa yok hükmündedir" diye konuştu.


SANIK SEVGİ HAKKINDA YAKALAMA EMRİ ÇIKARTILDI


Mahkeme ise, sanık Kadriye Fikret Sevgi’nin Yargıtay bozma ilamına karşı diyeceklerinin sorulması amacıyla yakalama emri çıkarılmasını ve beyanlarının alınmasının ardından serbest bırakılmasına hükmetti. Mahkeme Heyeti, diğer sanıklar ve avukatlarına esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre verdi. Mahkeme duruşmayı 1 Ağustos 2012 tarihine erteledi.DAVA YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ
Mısır Çarşısı girişindeki Ünlüoğlu Büfe'de 9 Temmuz 1998 tarihinde meydana gelen 7 kişini öldüğü, 9'u yabancı uyruklu 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin yapılan operasyonlarda, sosyolog Pınar Selek'in de aralarında bulunduğu 15 kişi yakalandı. Davaya bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 8 Haziran 2006 tarihinde verdiği kararda, sanıklardan Alaattin Öget, ''Devletin hakimiyeti altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemde bulunmak'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, Abdülmecit Öztürk ile İsa Kaya ise aynı suçtan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, Erdal Nayır'ın örgüt adına öldürülmesi eyleminde gözcülük yapan Kadriye Kübra Sevgi ile Heval Öztürk'e ''Yasa dışı örgüt üyesi olmak'' suçundan 12,5'ar yıl hapis, Maşallah Yağan'a da Küçükyalı İdealtepe'de bir parka bomba koyduğu gerekçesiyle 5 ay hapis cezası verdi.

PATLAMANIN KESİN NEDENİ TESPİT EDİLEMEDİ 
Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya, bombanın mı yoksa LPG'nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı için sosyolog Pınar Selek ve sanıklardan Abdülmecit Öztürk'e bu konuya ilişkin ceza verilmesine gerek görmeyen mahkeme heyeti, Selek'in de aralarında bulunduğu ve ''Yasa dışı örgüte yardım ve yataklık etmek''le suçlanan 9 sanık hakkındaki davayı ise zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırdı. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 17 Nisan 2007 tarihli bozma ilamında, sanıklardan Kadriye Fikret Sevgi'ye ''Ek savunma hakkı verilmediği'', Heval Öztürk'e ilişkin de eksik inceleme yapıldığını kaydetti.

Sanık Abdülmecit Öztürk hakkında davanın iddianamesinde bulunmamasına rağmen ''Erdal Nayır'ı öldürme talimatı vermek'' eyleminden hüküm kurulduğunu belirten ceza dairesi, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında ''ceza verilmesine gerek olmadığı'' yönündeki kararı da yerinde bulmadı. Bunun üzerine yeniden yapılan yargılamada mahkeme heyeti, 23 Mayıs 2008 tarihinde Erdal Nayır'ın öldürülmesi eylemine ilişkin yargılanan sanıklardan Alaattin Öget'i eski TCK'nın 125. maddesi uyarınca ''Devletin hakimiyeti altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemde bulunmak'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Yine aynı olaya ilişkin yargılanan İsa Kaya'nın, aynı suçtan müebbet hapisle cezalandırılmasına karar veren mahkeme heyeti, Kadriye Kübra Sevgi, Heval Öztürk ile Abdülmecit Öztürk'e ''Yasa dışı örgüte üyesi olmak'' suçundan 12,5'ar yıl, Maşallah Yağan'ı da Küçükyalı İdealtepe'deki bir parka bomba koyduğu gerekçesiyle 6 yıl 8 ay hapisle cezalandırdı. Mahkeme heyeti, Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya bombanın mı yoksa LPG'nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı için diğer sanıklardan Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk'ün bu suçtan beraatına hükmetti. Selek'in eylemlerinin ''Yasa dışı örgüte yardım ve yataklık etmek'' kapsamında kaldığını kaydeden mahkeme heyeti, Selek ve aynı suçtan yargılanan diğer sanıklar Suat Kayak, Erkan Öget, Menderes Öget, Alican Öget, Hasan Kılıçdoğan, Delibaş Arat, Ercan Alır ve Baran Öztürk hakkında, ''Yasa dışı örgüte üye olmak ve yardım yataklık etmek'' suçlarından açılan kamu davasını zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırdı. 

RAPORLAR ÇELİŞİYOR
Yerel mahkemenin hükmünü inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 10 Mart 2009 tarihli kararında, Pınar Selek'in ''sosyolojik araştırma yapma'' adı altında silahlı terör örgütü üyeleri ile irtibata geçip Fransa ve Romanya'ya gittiği, siyasi eğitim ve kod adı aldığı, İstanbul'da ''Azat'' kod adlı örgüt mensubu ile irtibat kurup bomba imal ettiği, diğer sanık Abdülmecit Öztürk ile beraber Mısır Çarsısı'na bomba koyduğu belirtildi. Pınar Selek, Abdülmecit Öztürk, Heval Öztürk ve Kadriye Kübra Sevgi'nin eylemlerinin müebbet ağır hapis cezası öngören eski TCK'nın 125. maddesinde tanımlanan suçu oluşturacağı, hukuki durumlarının buna göre takdir ve tayini gerektiği gözetilmeden suç vasfında ve delil değerlendirmesinde yanılgıya düşülerek hüküm kurulduğu belirtilen kararda, Maşallah Yağan'ın da bomba koyma eylemi bir bütün olarak değerlendirildiğinde TCK'nın 174. maddesi kapsamında kaldığı, ancak sanık hakkında 170. maddeden hüküm kurulduğuna yer verildi. Kararda, belirtilen nedenlerle Pınar Selek, Abdülmecit Öztürk, Heval Öztürk, Kadriye Kübra Sevgi ve Maşallah Yağan hakkındaki hükmün bozulduğu kaydedildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise dairenin bu kararına Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk açısından yaptığı itirazda, Öztürk'ün polis ifadesini kabul etmemesi üzerine alınan ek ifadesinde, eylemi Pınar Selek ile birlikte gerçekleştirdiklerini söylediği, sanık Öztürk'ün bu şekildeki ifadelerinin yan delillerle desteklenmedikçe bir ''ikrar'' olarak kabul edilemeyeceği belirtildi. İtiraz başvurusunda, patlamanın bir bomba nedeniyle olup olmadığının maddi bulgularla ve bilimsel olarak kanıtlanamadığı, olay yerine ilk giden bomba imha uzmanlarının tutanaklarında ve raporlarında bombaya dair bir bulguya rastlanılmadığının belirtildiği, dosya içerisinde bu ve buna benzer çok sayıda değerlendirme ve bilirkişi raporlarının bulunduğu, bütün bu raporlar göz önüne alındığında patlamanın nedeninin tam olarak tespit edilemediği kaydedildi. Başsavcılık, bu nedenle İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin beraat kararının yerinde ve doğru olduğunu savunarak, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin bozma kararının kaldırılmasını istedi. Başsavcılığın itirazını reddeden Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 9. dairenin bozma kararının yerinde olduğuna hükmetti. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1080989108098919

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yakasından düşün kızın. - Ege1973

  Pınar sen masumsun ama keşke gidip alevileri yaksaydın ya da Ermeni bir vatandaşa kıysaydın anın da dışarıdaydın.Hizbulalhçı da olabilirdin ama neden solcu oldun...

  NE GUZEL YARGİSİSTEMİMİMZ VAR BRAVOOO - toolsum

  nasil bir yargi sistemimiz var evlere şenlik...mısır carsisi olayı..sivas davasi...v.b onlarca dava.bu olaylar olali kac sene gecti allah askina hala mahkemeler sürüyor..avrupadan yabanci savci ve hakim transferi mi yapsak?gerci 3 yabanci hakkimiz var degilmi..fasizm kafasina göre istedigi davayı aninda hemen yasa cıkarıp cözüyo istemediginide allah vekil süründürüyo..bunu herkes biliyo:))

  Ama o ne yaptı?Hiçbir şey... - radikalöğrenci

  Pınar Selek, Alevi yaksaydı, Ermeni öldürseydi veya Kürt bombalasaydı şu anda dışarıda olabilirdi.Ama o ne yaptı?Hiçbir şey...Cezası müebbet olamalı...

  BİRAZ İNSAF - Sedat Gürsel

  Siz 180 kişinin katillerini, Madımak'ta 35 kişiyi diri, diri yakanları serbest bırakmış insanlarsınız, bırakın artık şu kızın da yakasını!. Pınar Selek, yandaş olsaydı çoktan özgürlüğüne kavuşmuştu.

  Zalimlerin kuklası olmuşsunuz. - AENCÜ

  Söz konusu Sivas katliamı, Hrant Dink davası vs olunca yargımız, sevgili hakimlerimiz, savcılarımız nedense delil bulamıyorlar. Adaleti sağlayamıyorsanız, onurlu bir şekilde istifa edin. Birini suçsuz yere cezaevine mahkum etmektense onurlu bir duruş sergileyin.

  Ah pınar! - Heja Baran

  hiç şaşırmadım müebbet yediğine yuce adaletimiz bir hayat daha kararttı. o patlama ile ilgili senin en ufak bir ilgin yok bunu biliyoruz senın tek sucun orda bulunmaktı selek,ve bir kurban gerekiyordu oda sen oldun allah yardımcın olsun hapishaneler senin gibi temiz insanlarla doludur üzülme ordaki dünya daha güzeldir dışarısı kötü insanlarla dolu.. allah yar ve yardımcın olsun.

  bu ulkede adalet ve hukuk mumkun degildir - radi11

  cunku savci savci degil yargıc yargic degil. mahkeme mahkeme degil. hukuk hukuk degil. insanlarin hayati bu kadar ucuz, eger onlar gibi dusunmuyorsa, onlar gibi degilse. imamlarla daha da kotulesti. hepimizin boyle hukuka savciya isyan etme disinda secenegimiz yok.