Savcı, polis şeflerine söz geçiremedi!

Savcı, polis şeflerine söz geçiremedi!
Savcı, polis şeflerine söz geçiremedi!
Savcı Akkaş, ikinci bir operasyon için düğmeye bastı. Ancak emniyet talimatı yerine getirmedi. Savcı da yetkililerle ilgili soruşturma başlattı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İstanbul Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. Maddesi ile yetkili Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, dün sabah 09.00’da karapara aklama ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili belirlenen 30 şüpheli hakkında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gözaltı ve arama talimatı yazdı. Ancak emniyetin bu talimata direndiği ve herhangi bir çalışma başlatmadığı öğrenildi. Ardından Savcı Akkaş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul’un yeni Emniyet Müdürü Selami Altınok ve yeni Mali Şube Müdürü Hakan Sıralı hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.
Savcı Akkaş’ın, vali ve müdürler hakkında ‘görevi yapmamak ve soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek’ suçlarını işledikleri gerekçesiyle soruşturma başlattığı belirtiliyor. Emniyet güçlerinin ise operasyon yapmamakta gün boyunca direndiği iddialar arasında.
Akkaş’ın emniyete gönderdiği talimat yazısında şüphelilere çok büyük bir ‘karapara aklama, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk’ suçlaması yöneltildi.
Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dün yapılan açıklamada, Başsavcılığın çalışma talimatının 1 Ekim 2012’de yürürlüğe girdiği hatırlatılarak, “Yasa, genelge ve talimatlarına uymayan, gizliliğin ihlaline sebebiyet veren, soruşturmayı yasal çerçevede yürütemeyen cumhuriyet savcılarındaki soruşturma evrakı, başka bir cumhuriyet savcısına tevzi edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

SORUŞTURULAN BAZI İHALELER


Etiler Polİs Okulu Arazisi
Sultanbeylİ Maden Arazisi
Kadıköy 3.İcra İflas
Müdürlüğü Arazİsİ
Mecİdiyeköy Mahmutbey
Metro Hattı İhalesİ
14 termİk santral İhalesİ
Marmaray’da Büfe İhalesİ
Çanakkale Karayolu İhalesİ
İstanbul Ankara Hızlı Tren Projesİ Vİranşehİr
Kızıltepe yol İhalesİ


  http://www.radikal.com.tr/116804111680414

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aman Allahim - Candem

  Desene yandi memleketim. Bu nedemek oluyor? Polis savcinin verdigi görevi yerine getirmiyor, direniyor. Ben talimati savcidan almam, ben talimati politikacilardan alirim... Calandan cirpandan, hirsizdan hayinden alirim. Eger ki baskin, gözalti varsa bile önce haber veririm. Dagilin, delilleri kaybedin, biz geliyoruz. Eger ki bir ülkede polis savcinin verdigi görevi yapmiyorsa, cikti o ülkenin civisi. Hamburg´dan selamlar. P.S.: tüm avrupa hür dikkat dinliyor, memleketteki pislikleri. Sakin ha demeyin Israil´in isi Amarikanin isi. Nedemisti Mahsuni, Ha baban ha ha ha, ye babam ye ye ye. Hepimizin basi sagolsun.

  Binalar binalar - gezicivekadin

  Erdoğan size adalet sarayı yaptırdı, bedel olarak da işinizi yapmanızı imkansızlaştırdı. Saraylarında hapsolan prenseslerden farkınız kalmadı. Tam bir parodi.

  Vah ki ne vah! - amaurot

  İstedikleri tam da bu değil miydi? Onun için alelacele Adli Kolluk Yönetmeliği değişmedi mi? Dünya da bunu izliyor... Memlekette Hukuk, adalet nerede? Türkiye ne günlere gebe! Vah ki ne vah!

  hukuk ? - snout

  Savcı'nın talimatını kolluk kuvveti yerine getirmiyorsa hukuk bitmiştir. Geçmiş olsun. Ülkenin kapısına mührü vurup bence yakalım. Foseptik çukurundan farkı kalmadı memleketin. Hepimize aferin.