Savcı, polis şeflerine söz geçiremedi!

Savcı, polis şeflerine söz geçiremedi!
Savcı, polis şeflerine söz geçiremedi!
Savcı Akkaş, ikinci bir operasyon için düğmeye bastı. Ancak emniyet talimatı yerine getirmedi. Savcı da yetkililerle ilgili soruşturma başlattı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İstanbul Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. Maddesi ile yetkili Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, dün sabah 09.00’da karapara aklama ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili belirlenen 30 şüpheli hakkında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gözaltı ve arama talimatı yazdı. Ancak emniyetin bu talimata direndiği ve herhangi bir çalışma başlatmadığı öğrenildi. Ardından Savcı Akkaş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul’un yeni Emniyet Müdürü Selami Altınok ve yeni Mali Şube Müdürü Hakan Sıralı hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.
Savcı Akkaş’ın, vali ve müdürler hakkında ‘görevi yapmamak ve soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek’ suçlarını işledikleri gerekçesiyle soruşturma başlattığı belirtiliyor. Emniyet güçlerinin ise operasyon yapmamakta gün boyunca direndiği iddialar arasında.
Akkaş’ın emniyete gönderdiği talimat yazısında şüphelilere çok büyük bir ‘karapara aklama, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk’ suçlaması yöneltildi.
Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dün yapılan açıklamada, Başsavcılığın çalışma talimatının 1 Ekim 2012’de yürürlüğe girdiği hatırlatılarak, “Yasa, genelge ve talimatlarına uymayan, gizliliğin ihlaline sebebiyet veren, soruşturmayı yasal çerçevede yürütemeyen cumhuriyet savcılarındaki soruşturma evrakı, başka bir cumhuriyet savcısına tevzi edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

SORUŞTURULAN BAZI İHALELER


Etiler Polİs Okulu Arazisi
Sultanbeylİ Maden Arazisi
Kadıköy 3.İcra İflas
Müdürlüğü Arazİsİ
Mecİdiyeköy Mahmutbey
Metro Hattı İhalesİ
14 termİk santral İhalesİ
Marmaray’da Büfe İhalesİ
Çanakkale Karayolu İhalesİ
İstanbul Ankara Hızlı Tren Projesİ Vİranşehİr
Kızıltepe yol İhalesİ