Savcı: Saldırıya karşı savunma zorunludur, ceza verilmesin

Savcı: Saldırıya karşı savunma zorunludur, ceza verilmesin
Savcı: Saldırıya karşı savunma zorunludur, ceza verilmesin
Zonguldak'ta kendisine şiddet uygulayan eşini boğarak öldüren kadınla ilgili mütalaasını veren savcı, "Saldırıya ilişkin savunmanın zorunlu olması, saldırı ile savunma arasında oran bulunması, sanığın eylemini haklı görülebilir bir korku ve telaştan kaynaklanan güdü gerçekleştirdiği anlaşıldığından ceza verilmesin" dedi.

RADİKAL-Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde, Ayşegül E, iddiaya göre eve alkollü gelen, özel bir şirkette gece bekçisi olarak çalışan eşi Muhammet Ali E.’yi, kendisini ve 4 çocuğunu dövdüğü gerekçesiyle boğarak öldürdü. Eyleminde meşru savunma ve zorunluluk hali olduğu gerekçesiyle 24 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Ayşegül E, 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6’ncı duruşmada hakim karşısına çıktı. Genç kadın , iki polis eşliğinde adliyele getirildi. Duruşmada, ölen Muhammet Ali E.’nin babası Ethem E ve kız kardeşi Derya B ile avukatlar hazır bulundu.

YENİDEN SALDIRMAK İSTEYİNCE...

Cumhuriyet Savcısı Erdoğan Doğan mütalaasında, eve alkollü gelen Muhammet Ali E.’nin çocuklarına ve eşine hakaret edip, ayrıca eşine nedensiz bıçakla saldırdığı, sanığın da maktülü itip yere düşürdüğü ve yeniden kendisine saldırmak isteyince, boynuna sarılıp olayı gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

KORKU VE TELAŞTAN KAYNAKLANAN GÜDÜ

Olayda yaşam hakkına yönelik haksız bir saldırı olduğu, saldırı ve savunmanın ise eş zamanlı olduğuna vurgu yapan savcı, "Saldırıya ilişkin savunmanın zorunlu olması, saldırı ile savunma arasında oran bulunması, sanığın eylemini haklı görülebilir bir korku ve telaştan kaynaklanan güdü ile savunma sınırını zorlayarak gerçekleştirdiği anlaşıldığından TCK’nın 27/2 maddesi gereğince sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesi talep ve mütalaa olunur" dedi.

Ölen Muhammet Ali e’nin babası ve avukatı savcının mütalaasına katılmayarak sanığın cezalandırılmasını istedi. Sanık Ayşegül E. ise iddia makamının tamamen gerçekleri aktardığını söyledi. Mahkeme, dosya ile ilgili karar vermek üzere duruşmayı erteledi. Ayşegül E., yoğun güvenlik önlemi altında polis aracıyla adliyeden götürüldü. Ethem E., gazetecilerin sorusu üzerine, "Burada ’adalet’ yazıyordu ama göremiyorum" diyerek tepkisini dile getirdi

ZONGULDAK/DHA


  http://www.radikal.com.tr/128302312830232

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Böyle savcılar arttıkça, erkek zulmü aşılabilir. - user401575

  İlk kez böyle bir talep görüyor ve bundan mutluluk duyuyorum. Bu savcıyı tebrik ederim. Öldürme olayına karşıyım, ama bu adam hak ettiğini buldu. Böylelikle bir kadın ve dört çocuk, hayatlarının geri kalanını şiddet görerek geçirmek zorunda kalmayacak. Her gün ölümü tatmayacak olan bu 5 insanın hayatı kurtuldu yani. Umarım bu savcının gösterdiği hassasiyet, bundan böyle de sürer.

  Onyargili Adalet - user393979

  Savci belli ki kaledeki prensesi kurtarmaya calisan beyaz atli prens sendromuna girmis. Isini adam gibi yap savci bey. Eger esinden siddet goren bir erkek, karisini oldurseydi onun icin de "ceza verilmesin" diyecek miydin? Feminazi'leri lanetliyorum.