Savcı, sekiz komutanlığı işaret etti

Savcı, sekiz komutanlığı işaret etti
Savcı, sekiz komutanlığı işaret etti
Uludere dosyasına görevsizlik kararı veren savcılık, 34 kişinin özensizlik nedeniyle öldüğünü vurgulayıp sorumlu olarak 8 komutanlığı işaret etti.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Şırnak’ın Uludere ilçesinde hava saldırısı sonucu 34 köylünün ölümüyle ilgili soruşturma dosyasını görevsizlik kararı ile Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı kararının ayrıntıları ortaya çıktı. Savcılık, olayın sorumlusu olarak İHA görüntülerini izleyen başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere 8 komutanlığı işaret ederken, İHA görüntülerini izleyen görevlilerin özensiz davranması nedeniyle 34 kişinin hayatını kaybettiği vurgulandı. Soruşturma dosyasının Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderilmesi, şüpheliler içinde general düzeyinden rütbelilerin bulunabileceği yorumlarına neden oldu.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili başta Genelkurmay Başkanlığı, MİT Müsteşarlığı olmak üzere 8 kurumla yazışma yaptığını vurgulandı. Görevsizlik kararında kurumlardan gelen yanıtlarda, bölgede PKK üyelerinin bulunduğu bilgisi verildiği ve örgüt üyelerinin eylem hazırlığı içinde olduğu, ayrıca PKK’nın askeri kanat sorumlusu Bahoz Erdal kod adlı Feyman Hüseyin’in bölgede olduğu bilgisinin gönderildiği anlatıldı. Görevsizlik kararında şu bilgilere yer verildi:

KAÇAKÇI DA OLABİLİR: Bölgede keşif uçuşu yapan İHA ilk olarak 17.20’de ülkemize doğru hareket etmekte olan grubu tespit etmiştir. İHA görüntülerini inceleyen birimler tarafından ülkemize yaklaşan grupların terörist ya da kaçakçı vatandaşlarımız olabileceği yönünde değerlendirmeler yapılmıştır. Olay yerinde daha önce örgüt mensuplarıyla çok sayıda çatışma yaşandığı için hava harekâtı yapılması kararı alındı. Bu hava harekâtı kapsamında savaş uçakları tarafından ilki saat 21.40’ta sonuncusu ise 22.24’te olmak üzere dört bomba atıldı. Atılan bombalar sonucu 34 vatandaşımız hayatını kaybetti.

ÖZENSİZ DAVRANILDI: İHA görüntülerini izleyen ve grupların terörist mi kaçakçı mı olduğuna yönelik değerlendirmeleri yapan görevliler gerekli özeni göstermeyerek, 34 vatandaşımızın hayatını kaybetmelerine neden olmuştur. Bu suretle görevi kötüye kullanmak ve taksirle birden çok kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden olmak suçunu işlemişlerdir. Eylemi gerçekleştirenler asker kişi olması ve eylemlerinin askeri bir hizmet kapsamında işlenmiş olması nedeniyle dosya Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’na gönderilmiştir.

GÖRÜNTÜLERİ KİM İZLİYOR? Savcılık görevsizlik kararında, yaşanılan olayın sorumlusunun İHA görüntülerini inceleyen kişiler olabileceği yönündeki değerlendirme İHA görüntülerinin kimler tarafından izlendiği sorusunu gündeme getirdi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyo-nu’nun hazırladığı Uludere raporunda İHA görüntülerini izleme yetkisi olan kurumlarla ilgili şu bilgi verilmişti: “28 Aralık 2011’de gözetleme yapan İHA’yı Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 2. Birleştirilmiş Hava Harekâtı Merkezi, 2. Ordu Komutanlığı, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Batman İHA üssü 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve bağlı Tugay Komutanlığı izlemiştir.” Uludere Alt Komisyonu Başkanı AK Partili İhsan Şener, dosyanın askeri savcılığa gönderilmesini ‘geç bir karar’ olarak nitelerken, CHP ’li Sezgin Tanrıkulu ise görevsizlik kararının ‘olayın sorumlularının gizlenmesi çabasının bir sonucu’ dile getirdi.


  http://www.radikal.com.tr/113734911373493

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gezi-Katliam - ceyda the çapulcu

  Ronibaran kardeşimi çok iyi anlıyorum; lakin o da aynı hataya düşüp gezideki herkesi Ulusalcı insanlarla özdeşleştiriyor. Doğrudur, oradaki bazı ulusalcılar şu anda bile katliam yaşansa "hak etmişlerdir" diye yaklaşabilirler ancak bizim üzerimize düşen tüm bu yargıları yıkıp kardeşlik ve barış içinde yaşamaktır. Bana olan sana da olsun dersek akp'den farkımız kalmaz. Zamanında dincileri küçümseyen aşağılayanlardan kendince intikam alan akp de sizin düşündüğünüz gibi düşünüyor. "Nasılmış bakalım". Daha da hayattan örnek verecek olursak "ben kaynanamdan çok çektim, gelinim de çeksin" kafa yapısıdır değişmesi gereken. Ailelerde sorun yaratan bu bakış açısı toplumda neler yapmaz?

  iki yüzlülük. - Devrim12_Yildirim

  Merak ettigim ne biliyormusunuz?? acaba kac kisinin dikkatini cektide okudu bu haberi?? Kime ne Roboski´den.onlar zaten insan degildilerki,kürttüler.hem bu gün Gezi Direnisteyken ne geregi vardi böyle haberlere.Aslinda bunlarda dis güclerin oyunlariydi.sirf gezi´deki basari gölgelensin ve sanli komutanlarimiz lekelensin diye yaziliyordu bu haber.Alti üstü 34 insan ölmüstü.yada daha basite indirgersek 34 Kürt.Kime ne. zaten onlar degilmiydi Türklerle Kürtleri bir tutamazsiniz diyen.onlar degilmiydi her kürt öldügünde bir terörist daha geberttik diyen. Bu gün Diren Gezi diyenler neden gecmiste Diren Diyarbakir yada Diren Hakkari diyemediler.Zaten bu iki yüzlülük degilmiydi bizi bu günlere getiren.

  gezi ve uludere katliamı... - ronî-baran

  Gezidekiler diyorlarki biz kürtlerden de destek almak istiyoruz... peki bu 34 can uçaklarla vahşice ve kalleşce barbarca bombalanırken siz gezidekiler kendini aydın sanatçı diye tanıtan insanlar yaşanan bu vahşet için ne yaptınız... hiç birşey ... bu ülkede insan yaşamının iki ağaç kadar da değerli olmadığını gördük sayenizde... bizler doğuda bibergazı işkence dayak ölümü ve barbarlığı yaşarken sizler bizim polisimiz diyordunuz... alın size polis bizim yaşadıklarımızı şimdide siz yaşayın...