Savcı: Soruşturma genişleyebilir

Kazayı soruşturan Pamukova Savcısı Kutanoğlu: "Delil karartılmadı. Soruşturma makinistlerle sınırlı kalmayabilir, ihmali olanlar dahil edilir."

SAKARYA - Soruşturmayı sürdüren Pamukova Savcısı Mithat Kutanoğlu, delillerin karartılmasının söz konusu olmadığını savundu ve "Soruşturma makinistlerle sınırlı kalmayabilir. Yetkililere kadar uzanabilir" dedi. Kazadan sonra hemen başlanan onarım çalışmalarıyla delillerin ortadan kaldırıldığı yönündeki tepkilere, Kutanoğlu dün yazılı açıklamayla yanıt verdi. Geçen perşembe saat 19.45'te meydana gelen kazanın kendisine saat 19.50'de bildirildiğini belirten Kutanoğlu, 20.10 sıralarında olay yerine ulaşarak hazırlık soruşturmasına başladığını anlattı. Kutanoğlu, kazadan sonra bölgede çalışma yapılması veya inceleme yapılıp rapor sunulması konusunda herhangi bir talimat verilmediğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Olay yerinde çalışma yapıldığı bilgisi gelmesinden sonra, çalışmanın durdurulması ve talimata rağmen çalışma yapılması halinde gözlem altına alınıp engellenmesi için Pamukova İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan saat 10.30 sıralarında talimat verildi ve çalışma durduruldu." Bilirkişi heyetiyle olay yerine gittiğinde, demiryolunda çalışmanın sadece vagonların devrildiği yerde yapıldığını, trenin raydan çıktığı yerden 150 - 200 metrelik mesafede herhangi bir çalışma yapılmadığını anlatan Kutanoğlu, bu bölümde jandarmanın yeterli güvenlik önlemi aldığını dolayısıyla herhangi bir delil kaybolması ve karartılmasının sözkonusu olamayacağını ifade etti.
Savcı Mithat Kutanoğlu, gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, soruşturmanın tutuklanan üç kişiyle sınırlı kalmayacağını söyledi. Kutanoğlu, önümüzdeki günlerde soruşturmaya TCDD yetkililerinin de dahil edilebileceğini, teknik raporun beklendiğini belirtti.