Savcı TEDAŞ'ı boşalttı

Cumhur Ersümer'in Enerji Bakanlığı'ndan istifasıyla sonuçlanan 'Beyaz Enerji' iddianamesine imza atan Ankara DGM Savcısı Talat Şalk, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nde (TEDAŞ) başlattığı operasyonu da genişletti
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Cumhur Ersümer'in Enerji Bakanlığı'ndan istifasıyla sonuçlanan 'Beyaz Enerji' iddianamesine imza atan Ankara DGM Savcısı Talat Şalk, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nde (TEDAŞ) başlattığı operasyonu da genişletti. Şalk, TEDAŞ'ın 1995'ten beri yaptığı tüm ihale dosyalarına el koydu.
TEDAŞ Genel Müdürvekili Osman Nuri Doğan, Genel Müdür Yardımcısı Hamit Özkan ve Dağıtım Hat ve Şebekeleri Proje Tesis Daire Başkanı Hasan Tiftik'in jandarma tarafından sorgulanmasıyla başlayan operasyon da genişliyor.
Gözler dağıtım şebekelerinde
Soruşturmayı yürüten DGM Savcısı Talat Şalk önceki gün Enerji Bakanlığı ve TEDAŞ'a yazı yazarak TEDAŞ'ta 1995 yılından beri yapılmış bütün ihalelerin dosyalarının gönderilmesini istedi. Şalk'ın dağıtım şebekesi ihalelerinin üzerinde özellikle durduğu öğrenildi. Soruşturmanın başlamasına neden olan Şanlıurfa yolsuzluğunun benzerlerinin TEDAŞ'ın bağlı ortaklıklarının birçoğunda yaşandığı iddia edilirken, Şalk'ın TEDAŞ'tan aldığı belgeler arasında geçmişte TEDAŞ'ta ve bağlı ortaklıklarında yapılmış onlarca soruşturma dosyası da yer alıyor.
İhaleler arasında şehir trafoları, mesken dağıtım hatları, sayaçlar gibi birim fiyatları küçük ama toplam boyutu büyük ihaleler bulunuyor. Şalk'ın isteğiyle TEDAŞ'ta hazırlanan dosyaların jandarma tarafından alınarak DGM'ye götürüldüğü öğrenilirken, bu dosyaların özel bir ekip tarafından incelendiği belirtildi. Şalk'ın TEDAŞ soruşturmasını ek bir iddianameyle
'Beyaz Enerji' davasına ekleyebileceği ya da ayrı bir dava açabileceği belirtiliyor. DGM'ye götürülen dosyalarda yer alan birçok soruşturma ve ihale dosyası hukuki açıdan zamanaşımına giriyor. Ancak savcı Şalk'ın eski dosyalar ile uzun süredir oluşan yolsuzluk sistemini ortaya çıkarmak istediği kaydedildi.