Savcı ve hakimler hakkında bir 'inceleme' dosyası daha oluşturuldu

ANKARA -  Adalet Bakanlığı Ergenekon soruşturmasını sürdüren savcı ve Ergenekon davasına bakan hâkimler için yapılan şikâyetler nedeniyle yeni bir inceleme daha başlattı. Eski Bakan Mehmet Ali Şahin döneminde de Adalet Bakanlığı söz konusu hâkim ve savcılar hakkında inceleme başlatmış ancak daha sonra “Suç unsuruna rastlanılmadı” diyerek dosyayı kapatılmıştı.
Adalet Bakanlığı, ‘Ergenekon’ soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcıları ve bu soruşturmada işlemleri bulunan hâkimlerle ilgili bir şikâyet dosyası daha açtı. Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan yeni dosya, ilgililer hakkında inceleme yapılmak üzere Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderildi. İki müfettiş tarafından sürdürülen inceleme sonucu yeterli delil elde edilirse soruşturma açılabilecek. Yeterli delil elde edilememesi durumunda ise soruşturma başlatılmasına gerek görülmeyebilecek. 

38 şikâyet dosyası açılmıştı
Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı ve hâkimlerle ilgili ihbar ve şikâyetlerin birleştirilmesi suretiyle daha önce 38 şikâyet dosyası açılmıştı. 38 şikâyet dosyasının 28’i hakkında soruşturma başlatılmasına gerek görülmemiş, 10 dosya kapsamındaki şikâyetlere ilişkin incelemeler ise sürdürülüyordu. ‘2009 Yaz Kararnamesi’ görüşmeleri sırasında bakanlığın söz konusu şikâyetlerle ilgili ‘gereğinin yapılması’ konusunda söz verdiği ifade edilmişti. (Radikal)