Savcı, Yermez'e idam istedi

Üzeyir Garih cinayeti soruşturmasını tamamlayan Savcı Hasan Yılmaz, Yermez hakkında bir kez idam ve 20 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezası istedi.

Üzeyir Garih cinayeti soruşturmasını yürüten Eyüp Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz'ın hazırladığı iddianamede, hakkında bir kez idam ve 20 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezası istenen Yener Yermez'in Garih'i, kendisini Pınar Konuşkan'la mezarlıkta uygunsuz bir vaziyette gördüğü için çıkan tartışma ortamında öldürdüğü belirtildi.

Savcı Yılmaz'ın hazırladığı ve başsavcılık onayını bekleyen iki sayfalık iddianamede, 25 Ağustos 2001 tarihinde '155 Polis imdat' telefonuna Eyüp Mezarlığı'nda bir erkek cesedi bulunduğuna dair gelen ihbar üzerine polisin harekete geçtiği, olay yerine saat 14.30'da giden Eyüp Cumhuriyet Savcısı'nın da gerekli önlemleri aldığı anlatıldı.
Ölen kişinin sonradan Üzeyir Garih olduğunun ortaya çıktığı belirtilen iddianamede, olayın gelişimi de Pınar Konuşkan'ın ifadelerine dayandırıldı.

Garih'in arabasıyla Eyüp Mezarlığı yakınındaki otoparka geldiği, burada arabasını bıraktıktan sonra mezarlığa çıktığı belirtilen iddianamede, Garih'in Konuşkan ile Yermez'i bir mezarın başında uygunsuz vaziyette gördüğü kaydedildi.
İddianamede, Garih'in "Burası kutsal bir yerdir utanmıyor musunuz?" dediği, bunun üzerine Yermez ile aralarında tartışma çıktığı, daha sonra da itişip kakışmaya başladıkları yer aldı.

Yermez'in, Garih'in sol kolunu bükerek arkasına geçtiği ifade edilen iddianamede, bundan sonra Yermez'in, üzerinden çıkarttığı bıçağı Garih'e sapladığı belirtildi.
Olayın şokunu yaşayan Konuşkan'ın, mezarlığı terk ettiği anlatılan iddianamede, Yermez'in de Garih'in cep telefonunu aldığı, bu sırada yere düşen Garih'i tekrar bıçakladığı ifade edildi.

Yermez'in İstanbul DGM ve Eyüp Cumhuriyet savcılıklarındaki ifadesinde olayı para için gerçekleştirdiğini söylediği kaydedilen
iddianamede, Yermez'in aldığını söylediği paranın bulunamadığı, İstanbul DGM tarafından yapılan soruşturmada da olayın çete ya da terör bağlantısı çıkmadığı ifade edildi.

İddianamede, Yermez'in eylemine uyan TCK'nın 450. maddesinin 7 ve 9. fıkraları ile 497. maddesinin 2. fıkrası gereğince cezalandırılması istendi. Savcılığın Yermez'in cezalandırılmasını istediği TCK'nın 450. maddesinin 7 fıkrası, adam öldürmek fiilinin, 'diğer bir suçu hazırlamak veya kolaylaştırmak veya işlemek için ika olunması', 9. fıkrası ise 'bir suçu gizlemek veya delil ve emarelerini ortadan
kaldırmak veya kendisinin yahut başkasının cezadan kurtulmasını temin maksadıyla vukua getirilmesi' halinde faile idam cezası verileceğini öngörüyor.
TCK'nın 497. maddesinin 2. fıkrası da, 'gasp' suçundan dolayı faile 20 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezası verilmesini içeriyor.

Savcı Yılmaz'ın hazırladığı iddianamenin, gerekli imzaların tamamlanmasından sonra yarın nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne
indirilerek Yermez hakkında kamu davası açılması bekleniyor.