Savcı Yüksel'e soruşturma

Adalet Bakanlığı, 'Mavi Akım' soruşturmasıyla ilgili bir gazeteye verdiği demeç dolayısıyla Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel hakkında soruşturma başlattı.

ANKARA - Adalet Bakanlığı, 'Mavi Akım' soruşturmasıyla ilgili bir gazeteye verdiği demeç dolayısıyla Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel hakkında soruşturma başlattı. Adalet Bakanlığı, geçen pazar günü bir gazetede yayımlanan demecinde "Mesut Yılmaz'ın 'Mavi Akım' projesi öncesi Rusya'ya yaptığı ziyaret sırasında çekilen fotoğrafta Moskova Belediye Başkanı'nın yanında oturan kişi Gazprom yetkilisidir" demesi üzerine DGM Savcısı Yüksel hakkında 'hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal ettiği' gerekçesiyle soruşturma başlattı.
Soruşturma kapsamında savcı Nuh Mete Yüksel, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu müfettişlerine ifade vermeye çağrıldı. Soruşturmanın önümüzdeki günlerde genişleyeceği ve bazı gazetecilerin de müfettişlerce dinleneceği öğrenildi. Bu arada savcı Yüksel de demecini yayımlayan gazeteye bir tekzip gönderdi. Savcı Nuh Mete Yüksel tekzibinde fotoğrafta Gazprom yetkilisinin bulunduğunu söylemediğini, sadece fotoğrafla ilgili bazı iddiaları hatırlattığını ifade etti.