Savcıdan CNN ve BBC'ye: Abarttınız

Savcıdan CNN ve BBC'ye: Abarttınız
Savcıdan CNN ve BBC'ye: Abarttınız
Antalya'daki Gezi iddianamesinden uluslararası basına "Haberleri çarpıttılar" eleştirisi çıktı. Savcılığa göre Gezi'de 3 milyon kişi sokağa çıktı.
Haber: MEHMET ÇINAR / DHA / Arşivi

Antalya’da Gezi olayları nedeniyle tutuklanan 5 sanık hakkında hazırlanan ikinci iddianamede CNN, BBC, Economist, El Cezire ve Reuters gibi uluslararası basın kuruluşlarının eylemleri abartarak ve çarpıtarak dünyaya servis ettikleri öne sürüldü.
Antalya’da polis sorgusunda ‘kırmızı fular takarak sosyalizmi simgeleme’ sorusunun yöneltilmesiyle gündeme gelen ve 2 Ekim’den beri tutuklu olan 20 yaşındaki Ayşe Deniz Karacagil ile tutuklu Murat Sezgin ve Mustafa Cihan Yılmaz, tutuksuz yargılanan Ali Karakuş ve Leyla Nuyan hakkında hazırlanan ilk iddianame, yaralı ve şikâyetçi polislerin kim olduğunun bilinmemesi gerekçesiyle mahkeme tarafından reddedildi. Savcı Mehmet Ali Şelli’nin hazırladığı, 20 polis ile 5 vatandaşın yaralı olduğu, 29 polisin de müşteki konumunda bulunduğu ikinci iddianamede, Gezi olaylarına ilişkin bir değerlendirme de yer aldı.
İddianamede uluslararası basınla ilgili değerlendirme de şöyle:
“CNN, BBC, The Economist, El Cezire, Reuters gibi uluslararası basın kuruluşlarının eylemleri abartarak, çarpıtarak dünyaya servis ettikleri, Türkiye ’de halk ayaklanması çıktığına dair oldukça taraflı ve yanlış haberlere yer verdikleri ve dezenformasyonda bulundukları anlaşılmıştır.”

80 ilde gösteri

Taksim’de başlayıp ülke genelinde devam eden olayların şiddet içerikli sokak eylemlerine dönüştüğü belirtilen iddianamede, ‘olayların, başlangıcından itibaren 80 ilde, toplam 3 milyon 178 bin 320 katılımcıyla gerçekleştiği’ ifadesi yer aldı.
Gezi olayları kapsamında toplam altı kişi ölürken iddianamede dört ölüm sayıldı. İddianamede, eylemlerde bir polisin şehit olduğu, iki vatandaşın hayatını kaybettiği, bir vatandaşın da göstericilerin yolu trafiğe kapatmaya çalışması sonucu trafik kazasında yaşamını yitirdiği belirtildi. Bu olaylarda 665 güvenlik görevlisiyle 4 bin 56 vatandaşın yaralandığı, toplam 4 bin 800 yakalama veya gözaltı yapıldığı kaydedildi. İddianamede, “terör örgütleri ve marjinal grupların olayları provoke ettiği, olayın siyasi bir niteliğe dönüşmesine çalıştıkları’ ifade edildi.


  http://www.radikal.com.tr/116771511677156

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Abarti - yorumcu-okuyucu

  Savci yabanci yayin kuruluslarinin abarttigini dusunuyorsa, son bir haftadir medyada donen yalan furyasina bir baksin derim. Hem cemaat, hem hukumet ipin ucunu iyice kacirdi.

  ülkemdeki haberi - mona_noyan

  norveç kanallından canlı izliyorsam savcı barı dış basına karışmasın derim. yaşamıma müdehale ediyor bakıyor ölmedim bir de hava deliklerini kapatıyor. yorumların birinde de dokunulmaz falan demiş kusura bakmayın varsa yalan haberleri kendi ülkelerinde mahkemeye başvurur tazminatınızı alırsınız.

  Nasıl? - Burak S

  Şimdi sanırım savcılar arası moda delilsiz suclama yapmak. Haberden anladıgım savcı sadece yorum yapmış. Adı gecen tv kanallarının abartıldı dediği yayınlarını koymamış iddanamesine. Sadece yorum yapmış. Benim algıladıgım iddanamede savcı koyar delili işte burada abartma var der. Delilsiz, sadece yorumla olursa işte adaletsizlik olur. Haber yapanların da "delilsiz, sadece yoruma dayalı iddaname olur mu?" diye haber yapması gerekmez mi?

  memleket bayağı değişti - genco940

  havaya bakarmısınız, soruşturma yapacak savcıya posta, iç ve dış basına posta, vatandaşa posta, önüne gelene posta. işin dozunu kaçırdığınızın farkındamısınız bilmem ama haddinizi bilin yoksa millet öyle bir posta koyarki, sivil postallarınızı bile giyemeden yalın ayak gidersiniz, gidebilirseniz tabii.

  olamaz mı? - likapa

  ne yani cnn bbc dokunulmaz kanallar mı söyleyemez mi, onları bize kaftan biçerken zorunuza gitmiyor da bu neden zorunuza gidiyor.

  Sayın Savcı'yı göreve çağırıyoruz. - tekinlaw

  Sayın Savcı'dan olaylar sırasında penguen belgeseli gösteren yerel basın içinde bir iki kelime duyabilseydik iyi olurdu.