Savcıdan polise 'bilirkişi' vetosu

Ankara'da polisin vurduğu öne sürülen Ethem Sarısülük soruşturmasında polis de bilirkişi oldu. Savcı itiraz edince bilirkişi heyetine jandarma girdi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara ’da yapılan gösterilerde polis kurşunuyla vurulduğu öne sürülen Ethem Sarısülük soruşturmasında, savcı polisin bilirkişi olarak görevlendirilmesine itiraz etti. Savcının itirazı üzerine bilirkişiler polisten değil jandarmadan görevlendirildi.
İşçi Ethem Sarısülük başkentteki gösteride kurşunla yaralanmıştı. Sarısülük’ün hastanede tedavisi sürerken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında bilirkişiler eşliğinde Sarısülük’ün vurulduğu yer olan Kızılay Meydanı’nda keşif yapıldı. Ancak keşif sırasında çarpıcı bir gelişme yaşandı.
Komisyon bilirkişi listesinde yer alan N.A.’nın polis olduğunun anlaşılması üzerine savcı, bu isme itiraz etti. TÜBİTAK’tan bilirkişi talep edildi. TÜBİTAK bu nitelikte teknik eleman bulunmadığını bildirince, savcı ‘işin aciliyeti’ nedeniyle Ankara İl Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Timi’nden bilirkişi talep etti. Bilirkişi olarak iki başçavuş görevlendirildi.

Bilirkişi: Mermi sekmedi

Tanık anlatımları ve bilirkişi incelemesi sonucu hazırlanan olay yeri keşif tutanağında Sarısülük’ün vurulması şöyle anlatıldı:
“Tanık beyanlarına ve bilirkişilerin tespitlerine göre Ethem Sarısülük’ün yaralandığı yer Ankara Metrosu Milli Müdafaa çıkışında, çıkışa 8 metre mesafede kaldırım üzeri olduğu anlaşıldı. Ateş edildiği yer itibariyle olay mahallinde merminin sektiğini gösteren herhangi bir iz veya emarenin bulunmadığı bilirkişiler aracılığıyla tespit edildi.”
Keşif sırasında Sarısülük’ün vurulmasını gören bazı tanıklar da dinlendi. Tanık İsmail Kızılçay ifadesinde şunları anlattı: “Önce beş-altı el silah sesi duydum. Silahı ateşleyen Çevik Kuvvet’te görevli bir polisti. Bir ara silah olan eli önden arkaya doğru gitti. Eli arkadayken yani namlunun ucu yukarıdan geriye doğru dönmüşken ateş etti. Silah atışlarının ortalarında Ethem yere düştü.”

‘Belinden silahını çekti’

Tanık Burhan Çoban da Sarısülük’ün vurulduğu anda Kızılay’da olduğunu kaydederek, “Polisler geri çekiliyorlardı. Polislerden biri kalkanı yere bıraktı. İleriye, göstericilere doğru gelerek göstericilere tekme ve yumruk atmaya başladı. Göstericiler topluca polisin üzerine yürüyünce belinden silahını çekti ve beş-altı el ateş etti. Ateş sırasında Ethem Sarısülük yere düştü. Başından yaralanmıştı. Polis memuru silahı belinden çeker çekmez ateş etmeye başladı. Silah havaya kalkıncaya kadar ateşine devam etti. Havadayken de ateş etti. En son silah havadayken geriye doğru yatırdı ve bu haldeyken de ateş etti. İlk ateşe başladığında yüzü eylemcilere dönüktü.”
Tanık Mehmet Can Tayşan da “Gösterici grubu polisin üzerine doğru yürüyünce, polis belindeki silahı çekti. Çeker çekmez, silah göstericilere dönük iken ateşledi. Ethem Sarısülük ilk ateşten yaklaşık 10 saniye sonra atış devam ederken yere düştü” diye tanıklık yaptı.
Ethem Sarısülük’ün ailesinin avukatlarından Eylem Hakverdi, keşif sırasında, olay mahallini gösteren kameraların görüntülerinin soruşturmaya dosyasına getirtilmesini istedi. Savcı talebi kabul etti.