Savcıdan subaylara suçlama: Silahlı örgüt kurmak

Savcıdan subaylara suçlama: Silahlı örgüt kurmak
Savcıdan subaylara suçlama: Silahlı örgüt kurmak
Savcı, Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla gözaltına alınan subayları silahlı örgüt kurmakla suçladı.

MESUT HASAN BENLİ

 

ANKARA - Seferberlik Tetkik Kurulu’nda görevli sekiz askeri personelden Albay Yusuf Akal, Albay E Y.B ile Binbaşı İbrahim G.’nin ‘silahlı örgüt kurma, yönetme’ suçlamasıyla mahkemeye sevk edildikleri ortaya çıktı. 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan sekiz askeri personelin ifadesi önceki gün soruşturmayı sürdüren Savcı Mustafa Bilgili tarafından alındı. Merkez Komutanlığı’ndan Ankara Adliyesi’ne götürülen askerler yaklaşık dokuz saat Savcı Bilgili’ye ifade verdi. Sorgu saat 22.00’de bitti.
Sorgunun tamamlanmasının ardından Savcı Bilgili, Seferlik Bölge Başkanı Yusuf Akal, Arınç’ın evinde gözaltına alınıp serbest bırakılan ve daha sonra yeniden gözaltına alınan Albay E.Y.B ve Binbaşı İbrahim G.’yi ‘silahlı örgüt kurma ve yönetme’ suçlamasıyla mahkemeye sevk ederken diğer beş askeri de serbest bıraktı. Savcılığın tutuklanma talebini Nöbetçi Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi karara bağladı. Hâkim, yeterli delil bulunmaması dolayısıyla üç subayı da gece geç saatlerde  bıraktı. 

Ergenekon mu, muğlak
Çukurambar soruşturmasının ardından Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda yapılan aramaların farklı boyut kazanması, ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen Ergenekon soruşturmasının Ankara ayağı sürdürülüyor’ yorumlarına neden olmuştu. Savcılığın silahlı örgütten kastının ‘Ergenekon terör örgütü’ olup olmadığı netlik kazanmadı. Ancak adliye kaynakları müzekkereye ‘Ergenekon ifadesinin muğlak yazıldığını’ belirtti.
Savcının üç subayın silahlı örgüt maddesini düzenleyen Türk ceza Kanunu’nun (TCK) 314. maddesinin 1 ve 2. fıkraları ile Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 5. maddesi kapsamında cezalandırılmasını talep ettiği öğrenildi.
314/ 1. madde de “Silahlı örgüt kuran veya yöneten kişi, 10-15 yıl  hapisle cezalandırılır”, 314/2. maddede  ise “Birinci fıkrada tanımlanan örgüte üye olanlara, beş-10 yıl ceza verilir” hükmü var. Savcılık TMK 5. maddeye  vurgu yaparak da subaylara verilecek cezanın  artırılmasını istedi. Buna göre cezada üçte iki oranında artırım yapılıyor.