Savcılar ne bekler?

Günlükteki iddialar
Emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen günlükteki darbe girişimi iddiaları savcıları pek ilgilendirmemiş gibi görünüyor. Kimsenin harekete geçmemesini eleştiren Başbakan Erdoğan'ın yargıyı göreve çağırmasına rağmen düne kadar hiçbir savcılık resen soruşturma açmadı.
İkinci suç duyurusu
Güçlü Türkiye Partisi'nin günler önce yaptığı suç duyurusunun ardından dün de Mazlum-Der komutanlar için suç duyurusunda bulundu. İstanbul'da darbe iddialarıyla ilgili harekete geçmeyen savcılık, iddiaları duyuran Nokta dergisine inceleme başlattı.

ANKARA - Sivil toplum örgütlerinin talebi ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yargıyı göreve çağırmasına rağmen, darbe hazırlığı iddiasını resen soruşturan savcılık çıkmadı. Resen açılan tek soruşturma Bakırköy Başsavcılığı'nındı. Ancak hedef iddialar değil, iddiaları yayımlayan Nokta dergisiydi. İstanbul'da yapılan bir suç duyurusunun ardından yasa gereği Şişli Savcılığı'nca işlem başlatıldı. Dün de aynı adımı, Mazlum-Der'in suç duyurusu üzerine Ankara Başsavcılığı attı. Mazlum-Der, emekli Oramiral Özden Örnek ile eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur hakkında 'Anayasa'yı ihlal'den soruşturma açılmasını istedi.
Nokta dergisinin 29 Mart sayısında emekli Oramiral Örnek'e ait olduğu öne sürülen günlükten alıntılar yapılmış ve dönemin kuvvet komutanlarının iki kere darbe girişiminde bulunduğu iddiasına yer verilmişti. Bu iddianın ardından derhal soruşturma başlatılması talepleri geldi. Ancak talepler, yanıt bulamadı.
Kamuoyunda yankı uyandıran iddiaların ardından, "Bakırköy Başsavcılığı iddiayı inceledi" haberleri çıktı. Ancak bunun doğru olmadığı, tersine başsavcılığın, haberi yapan dergi hakkında 'halkı askerlikten soğutma' suçunu esas alan soruşturma yaptığı anlaşıldı.
Başbakan Tayyip Erdoğan da, herhangi bir savcılığın harekete geçmemesi üzerine, yargıyı göreve çağırdı: "Burada savcılıklara ciddi bir görev düşüyor. Ama onlardan hiç ses yok." Ancak bu da etkili olmadı ve düne kadar 'gerçek yetkili makam orası' denilen Genelkurmay Askeri Başsavcılığı dahil "bu iddialar ağır suç ve ben soruşturmaya yetkiliyim" diyerek harekete geçen savcılık olmadı.
Savcılar soruşturma başlatmazken, darbe iddiaları hakkında iki suç duyurusu geldi. İlk suç duyurusu Güçlü Türkiye Partisi Genel Başkanı Tuna Bekleviç tarafından Şişli Başsavcılığı'na yapıldı. Şişli Başsavcılığı da yasa gereği suç duyurusunu işleme koydu. Darbe iddiasına ikinci suç duyurusu dün Ankara'da, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) tarafından yapıldı. Mazlum-Der avukatı Emrullah Beytar, emekli Orgeneral Şener Eruygur ve Oramiral Özden Örnek hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 309. maddesinde yer alan 'Anayasa'yı ihlal' suçundan cezalandırılmaları istemiyle Ankara Başsavcılığı'na başvurdu.
Beytar suç duyurusu dilekçesini, terör ve organize suçlara bakmakla görevli başsavcıvekilliğine verdi. Dilekçede, Nokta'nın haberinde, 'dönemin kuvvet komutanlarının darbe yapacağına' ilişkin iddiaların yer aldığı belirtilen günlüğün 2004 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Özden Örnek'e ait olduğunun yazıldığı vurgulandı. Günlüğün doğru olması halinde Örnek ve dönemin Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Eruygur'un TCK'nın 309. maddesinde yer alan 'Anayasa'yı ihlale teşebbüs' suçunu işlediğinin kabul edilmesi gerekeceğine ve cezasının ağırlaştırılmış müebbet hapis olduğuna dikkat çekildi.
Mazlum-Der'in avukatı, gazetecilere, suç duyurusunda bulunduktan sonra Ankara Başsavcıvekili ile görüştüklerini ve dilekçenin işleme konulduğunu söyledi. Ankara Başsavcılığı inceleme başlatır ve kendisini yetkili görürse, öncelikle günlüğün gerçek olup olmadığını belirlemeye çalışacak. Ancak 'yetkisizlik' gerekçesiyle başsavcılığın dosyayı Genelkurmay'a göndermesi olasılığı da güçlü. Bu durumda darbe soruşturması, Genelkurmay Başkanı'nın 'olur'una bağlı olacak.