Savcılığa dilekçeli başvuru: Gezi'yi üstleniyoruz

Savcılığa dilekçeli başvuru: Gezi'yi üstleniyoruz
Savcılığa dilekçeli başvuru: Gezi'yi üstleniyoruz

Fotoğraf: Twitter (@AcarYigit)

Taksim Dayanışması'nın çağrısı üzerine toplanan yaklaşık 200 kişilik grup "Gezi parkı eylemlerinin tüm sorumluluğunu üstleniyoruz..." yazılı dilekçelerini savcılığa sundu.

İSTANBUL - Taksim Dayanışması, "Gezi Parkı eylemlerinin tüm sorumluluğunu üstleniyoruz…" diyerek "kendimi ihbar ediyorum" başlıklı dilekçelerini savcılığa sunmak için adliye önünde toplandı.

Yaklaşık 200 kişilik grup, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nın önündeki alana geldi. Alanın içinde ve önündeki merdivende bulunan gruba, polis yolu kapatmaması için uyarıda bulundu. Polis, yolun kapatılması halinde müdahale etmek zorunda kalacaklarını belirtti. Yolu kapatmayan grup ellerindeki dilekçeleri havaya kaldırarak ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ şeklinde bir süre slogan attı. Çevik Kuvvet'in ve TOMA’nın hazır bekletildiği eyleme avukatlar da destek verdi.

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI
Daha sonra basın açıklaması yapıldı. Avukat Gülbin Aydın’ın okuduğu basın açıklamasında eylemlerin demokratik bir şekilde gerçekleştiğini ancak sert müdahalelere maruz kaldıklarını belirtildi. Açıklamada, “Biz kendimizi ihbar ediyoruz. Bizim hakkımızda da işlem yapsınlar. Ya bizim hakkımızda da işlem yapsınlar ya da bütün tutukluları serbest bıraksınlar. Gözaltına alınan ve hakkında soruşturma başlatılan herkes hakkındaki işlemleri durdursunlar. Bizim talebimiz budur" denildi.Basın açıklamasının ardından Taksim Dayanışması bileşenlerinden TMMOB Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı da söz aldı. Yapıcı, “Şiddet durmuyor. Diyarbakır ’da, Ankara 'da devam ediyor. Lice’de bir yurttaşımız öldü. Bizim dilekçelerimiz onları da kapsamaktadır. Her yer Taksim, her Lice, her yer Diyarbakır. Mücadelemiz devam edecek" dedi.

“SORUMLULUĞU ÜSTLENİYORUM" DİLEKÇESİ

Açıklamanın ardından eylemciler ellerindeki dilekçeleri doldurdu. Eylemciler tarafından imzalanan ve ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına’ başlıklı dilekçede, “Taksim Meydanı ve Taksim Gezi Parkı ile ilgili eylemlerin ve nöbetlerin tüm ahlaki, siyasal, tarihsel ve hukuki sorumluluğunu üstlendiğimi savcılığınızın bilgisine sunarım" denildi. Dilekçenin imzalanmasının ardından grup slogan atarak, dilekçelerini vermek için adliyeye girdi. (Selahattin GÜNDAY/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113988411398846

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu suça(?) ortak oluyorum. - çıkarsız

  Gezi Direnişinin yükselttiği özgürlük ve demokrasi isteme eylemine ben de destek olma ayrıcalığı yaşadım. Susturulmaya karşı konuşan, sağırlaştırmaya karşı kulaklarını-gözlerini açan, anlamaya çalışan halkın bir parçası olmakla mutlu oldum.

  Hmm tamam oldu . - Ukelaa

  Eni konu 200 kişimi ? Hesapta cengaver protestoculara lümpen deyince bide kızıyorlar . Bu arada diğer bir yorumcununda belirttiği gibi , "tüm" ifadesinden bile tırsmışlar , bunlarda lümpenin uyanık geçinen sınıfı .

  Turizm - bernau

  kayiplarini da karsilayacaklarmi?

  ya maddi hasar... - winzer64

  peki maddi hasari kim cekecek, onca yakilip yikilan, gariban vatandasin sirtindan cikacak tabiiki; maddi hasarida üstlenin ki adalet yerini bulsun...

  Buradan ben de kendimi ihbar ediyorum.. - Düzgün Baba

  İşimden dolayı Adliyeye gidemedim, ama itiraf ediyorum : Ben de çapulculuk yaptım, Twiterda mesaj yazdım, Gezi'ye gittim, tencere tava çaldım. Taksim Dayanışması'nın her kararını destekledim. Cezam neyse razıyım.

  Benzeyiş. - Clear

  Eskiden toprak ağaları bir suç işleyince,onların yerine birileri suçu üstleniverirdi.Ağa serbest kalır,suçu üstlenen de cezayı sineye çekerdi.Bu da aynen ona benzemiş.