'Savcılığa Yeşil CD'si gelmedi' iddiası

Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Adı çok sayıda faili meçhul cinayete karışan Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın 2006 yılında Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde kaldığını gösteren CD ve fotoğrafların savcılıkta kaybolduğu iddiaları yalanlandı.
Yetkililerden yapılan açıklamalara göre Yeşil’in Tuzluca’da Ahmet Özkaplan’ın evinde dokuz gün kaldıktan sonra Nahcivan’a geçtiğine dair kendini polis olarak tanıtan ancak sahte isim kullandığı için kim olduğu belirlenemeyen bir kişi tarafından, Diyarbakır’da görevli Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Muammer Özcan’a ihbar mektubu gönderildi. Ancak ihbar zarfında, iddia edildiği gibi  Yeşil’e ait  görüntülerin bulunduğu bir CD yoktu. Mektup Diyarbakır özel yetkili  Başsavcılığı’na ulaşınca dönemin savcısı Muammer Özcan, harekete geçtiği ve 2006/43 no’lu muhabere kararıyla birlikte adı geçen mektubu gerekli araştırmanın yapılması için Iğdır Başsavcılığı’na gönderdi.
Iğdır Başsavcılığı mektupta adı geçen kişinin Iğdır il sınırları dahilinde ikamet ettiğine dair herhangi bir bilgi ve belgeye ulaşılamadığı gerekçesiyle koğuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Mektubun bir örneği ise Yeşil ile ilgili askeri mahkemede yürütülen 2006/353 soruşturma numaralı delil dosyasına gönderildi. Bir diğer örneğiyse Yeşil’in işlediği cinayetlerle ilgili 1992/2598 esas numaralı soruşturma dosyasına konuldu.
Yeşil’le ilgili soruşturmayı yürüten dönemin özel yetkili savcısı Muammer Özcan, kendisine gönderilen zarfta sadece Yeşil’in Iğdır ve çevresinde görüldüğüne dair mektup çıktığını, bunun dışında zarf içerisinde görüntü ve fotoğraf kaydına ilişkin herhangi bir CD bulunmadığını söyledi. Özcan, bu nedenle emanet kaydına da böyle bir eşyayı tutanakla göndermediğini, şayet olsaydı bunun teslim fişi ve emanet makbuzunun evrak kayıttaki işlemler arasında olabileceğini belirtti. Savcı Özcan, ihbar mektubunun, Yeşil’i evinde barındırdığı iddia edilen Ahmet Özkaplan adlı kişi ile arasında husumet bulunan bir kişi tarafından da gönderilmiş olabileceği ihtimali nedeniyle takipsizlik kararı verilmiş olabileceğini belirtti.