@ismailsaymaz

SAVCILIK 20 YIL SONRA 6 ASKERE DAVA AÇTI Altı köylüyü öldürüp gömmüşler

SAVCILIK 20 YIL SONRA 6 ASKERE DAVA AÇTI
Altı köylüyü öldürüp gömmüşler
SAVCILIK 20 YIL SONRA 6 ASKERE DAVA AÇTI
Altı köylüyü öldürüp gömmüşler
Silopi'de 20 yıl gözaltına alınan 6 köylünün, kurşuna dizilip öldürüldüğü ve bilinmeyen bir yere gömüldükleri ortaya çıktı. Savcılık altı asker hakkında dava açtı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 20 yıl önce jandarmalar tarafından gözaltına alınıp bir daha haber çıkmayan altı kişinin kurşuna dizilerek öldürüldükleri ve sonra da bilinmeyen bir yere gömüldükleri ortaya çıktı. Köylülerle birlikte gözaltına alınıp bırakılanların ve tanık askerlerin anlatımından yola çıkan Silopi Cumhuriyet Savcılığı, altı jandarma hakkında ‘birden çok kişiyi öldürmek’ suçlamasıyla dava açtı. Savcılık, daha önce verdi takipsizlik kararında, Keldani kökenli baba oğlun PKK ’ya katıldığını veya Fransa’ya akrabalarının yanına gittiğini öne sürmüştü.
İddianameye göre; 13 Haziran 1993’te Silopi’ye bağlı Görümlü köyünde konuşlanan Tekirdağ 3. Zırhlı Tugay 2. Tabur Komutanlığı’na PKK saldırdı, altı asker şehit oldu. Saldırıdan sonra Görümlü Köyü’nü basan jandarma, Keldani kökenli baba oğul Hamdo ve Hükmet Şimşek ile köy imamı İbrahim Akıl, Mehmet Salih Demirhan, Derecik’ten Şemdin Cülaz, Koyunören’den Ömer Kurtay’ın da aralarında olduğu 13 köylüyü gözaltına aldı. Yedisi bırakılırken, altısından bir daha haber alınamadı.
Eşi ve oğlunun kaybedilmesinden sonra Gule Şimşek, suç duyurusunda bulundu. Jandarma, savcılığın sorusu üzerine önce ‘baba oğlun PKK’ya katılmış olabileceğini’ iddia etti, sonrasında ‘ölmüş oldukları duyumlarının alındığını’ bildirdi. Jandarma 1995’te de ‘Baba oğlun Hıristiyan olmaları nedeniyle Fransa’ya göç ettiklerinin sanıldığını’ yazdı. Savcılık da ‘Hamdo ve Hükmet Şimşek’in Hıristiyan olması, akrabalarının kalmadığı, terör olayları sebebiyle Türkiye ’den göç ettikleri, yurtdışına göç etmiş olabilecekleri’ gerekçesiyle takipsizlik verdi. 

Eski asker tanık oldu

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin çabalarıyla dosyayı raftan indiren Silopi Başsavcılığı, o gün görevli askerlerin ifadesini aldı. Askerlerden Yusuf Özdemir, dönemin 23. Jandarma Sınır Tugay Komutanı Mete Sayar, “Bu şerefsizleri öldürün” talimatı üzerine köylüleri alana çıkardıklarını, içlerinin birinin boynunda haç bulunduğunu, haçı köyün imamına taktıklarını, altısının dizlerine G-3 silahlarıyla ateş edildiğini, Land araçlara kafaları yere gelecek şekilde ayaklarından bağlandığını ve 15 dakika dolaştırıldığını, akabinde birçok asker tarafından tarandıklarını ve ölülerin taburdaki garajın arka tarafında bulunan kuyulara doğru götürüldüğünü söyledi. Remzi Büdüş de ‘6 - 7 köylünün kurşuna dizildiklerini arkadaşlarından duyduğunu, taburun meydanında cesetleri gördüğünü, sivil bir kamyonun cesetleri bilmediği bir yere götürdüğünü’ anlattı. O gün serbest kalan köylülerden Mıhyeddin Özdemir, silah sesleri kesilince askerlerden birinin “Hepsi öldü” dediğini anlattı. Soruşturma kapsamında Görümlü Jandarması’nın gözaltı kayıt defteri istendi. Fakat 1993’teki baskında kayıtların kaybolduğu, kaydın 2001’den itibaren tekrar başladığı kaydedildi. TSK ile yazışma sonucunda tugayın o dönem Görümlü’de olduğu kabul edildi. Şüpheli askerler iddiaları reddeditti. Silopi Savcılığı, cesetler bulunamamış olsa da altı köylünün öldürüldükten sonra kaybedildikleri sonucuna vararak, dönemin 23. Jandarma Sınır Tugay Komutanı Mete Sayar ile beş asker hakkında eski TCK’ya göre ‘birden ziyade kimseyi öldürmek’ten dava açtı. İlk duruşma, 5 Kasım’da görülecek.


  http://www.radikal.com.tr/114973811497387

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sonucu belli dava.. - candeniz02

  Muhtemelen zaman asimina ugrayacak bir davadir diye dusunuyorum.Devlet gercekten faili mechul cinayetleri aydinlatmak istese hepsini tek tek ortaya cikartir zaten..

  Savcı! - Güçdengesi

  O dönem işini yapmayan(yada yapamayan) savcı(lar) ? onlarla ilgili işlem olmayacak mı? savcıya şikayete gittiğinde savcı şikayetçiyi ilgili askere rütbeliye ihbar ediyordu gelip onuda alıyorlardı. ne savcısı? savcı mı vardı o zaman!?

  Adalet ve Olimpiyat - coban mustafa44

  Olimpiytlarin türkiyede yapilmasi gercektende cok erken.

  Oku Türkiye oku - Gılgameş

  Terör ne demekmiş anlaman için oku. Biz Kürtler bunları yıllardır söyler, yazarız, ama sen duymazdın! Şimdi senin anlayacağınız dilden, sözüne güvenceğiniz kanallardan anlatılıyor terörün ne olduğu. Size de böyle muamele yapılsaydı emin olun elinize sağlık, ne güzel olmuş demez, dağın yolunu tutardınız. Tanımların yeniden ve doğru bir şekilde yapılacağı zaman yaklaşıyor. Size düşen bunları dinlemeye ve anlamaya hazırlanmak.

  yani - Efendisiz65

  aslında bişey olacağından değil! türkiye kamuoyu bilsin ne kahraman ordusu var! yoksa mete sayar gibi bir sürü katil var zaten. haklarında dava açılır sonra serbest bırakılırlar onlar da tedirgin olmasın. maaşları da kesilmez rütbeleri de kalır. bu devlet onların devleti çünkü ve bu cinayetleri devletleri adına işlediler. dedik ya bütün cinayetler açığa çıkacak. o zaman göreceğiz kim bebek katili kim şerefli!

  katiller!!! - barışa hasret

  o masum vatandaşları düşünceleri için katl eden zihniyeti kınıyoruz... suriyedeki eli kanlı teröristlerin bir sloganı var, milleti yakıyorlar kesiyorlar ve tekbir getiriyorlar bunu din için yaptıklarını dünyaya anlatmaya çalışıyorlar...bu masum köylüleri de katl eden zihniyette vatan için iyi bir şey yaptım diye kendilerine o masumları katl etme kudretini vermişler...katliyama ve inkara dayalı hiç bir güç ayakta ve baki kalmamıştır kalamyacakta.. tansu çiller doğan güreş o zamanın baş kasapları idi...daha nice mezarı belli olmayan yargısız keyfi 'vatan sağ olsun her şey vatan için' infazları var.. bu sadece yüzde bir kaçıdır...

  öldürme - sakar47

  işte masum dediğiniz askerlerin Kürtlere yaptığı katliam