Savcılık burs listelerini kopyaladı

Savcılık burs listelerini kopyaladı
Savcılık burs listelerini kopyaladı

Operasyon sokaklara döktü: Ergenekon operasyonunu 12. dalgasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği?nin basılması ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına sokaklardaki tepki sürüyor. Dün Tekirdağ?da sivil toplum örgütleri Türkan Saylan?a destek vermek için sokaklardaydı. FOTOĞRAF: FERHAT AKGÜN / DHA

ÇYDD el konulan listeler nedeniyle burs veremezken savcılık 'Listeleri kopyaladık başvurup alsınlar' dedi

İSTANBUL - Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Ergenekon’un 12. dalgasında yapılan baskınlar nedeniyle binlerce öğrenciye burslarının veremezken savcılık , ‘başvuru yapılırsa burs alan öğrencilerin listesini veririz’ açıklaması yaptı.
 Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, ‘Ergenekon’ soruşturması kapsamında, ‘derneğin genel merkezi ve 33 şubesinde yapılan aramalarda, tüm belgelerin derneğin çalışmaları aksatacak biçimde, yedekleme yapılmadan götürüldüğünü’ belirtti.
Açıklamada, derneğin tüm işlerinin aksaması nedeniyle 55 bin öğrenciye burslarının verilemediği de bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Sayısız kez denetlenmiş ve alnının akıyla çıkmış derneğimizin 13 Nisan günü karşı karşıya kaldığı haksız işlemleri kınıyor, arkadaşlarımızın bir an önce özgürlüklerine kavuşarak görevlerine başlamalarını ve belgelerimizin eksiksiz olarak geri verilmesini istiyoruz. Derneğimiz, hak etmediği bu uygulamadan çok daha güçlenerek çıkacak ve ülkemiz gerçek bir hukuk devleti oluncaya dek var gücüyle çalışacaktır.”

‘Tüm bilgilerin sureti alındı’
Bu açıklamanın yapıldığı saatlerde özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı,  ÇYDD’de yapılan aramada, bilgisayarlara el konulduğunu hatırlatarak, bunların arasından dernekten burs alan öğrencilere ilişkin tüm bilgilerin suretlerinin alındığını kaydetti. Çolakkadı, “Dernek yetkilileri İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdukları takdirde burs alan öğrencilere ilişkin tüm kayıtlar derhal verilecektir” dedi. (Radikal)