Savcılık: Dink cinayetinde BBP'li Cihan ve Egemen terör örgütü üyesi

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmesiyle ilgili dört aydır yürütülen soruşturmanın sonunda hazırlanan iddianamede yeni bir bulguya yer verilmedi.

İSTANBUL- AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmesiyle ilgili dört aydır yürütülen soruşturmanın sonunda hazırlanan iddianamede yeni bir bulguya yer verilmedi. Sanıkların anlatımları üzerine cinayetin anlatıldığı iddianamede idari ihmallerden söz edilmezken, birçok soru da yine yanıtsız kaldı. Ancak cinayetten sonra 'silahlı çete' olmaktan tutuklanan sanıkların bu suçları iddianamede 'terör suçu' olarak değerlendirildi. Hazırlanan iddianamede katil zanlısı azmettirici oldukları ileri sürülen büyük ağabey Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenirken, suçu işlediği tarihte 18 yaşının altında olan O.S.'nin ise 14-20 yıl arasında ceza alması gerektiği belirtildi.
Milliyet gazetesinin haberine göre, İstanbul cumhuriyet savcıları Selim Berna Altay ve Fikret Seçen'in hazırladığı 30 sayfalık bir iddianame 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. Mahkeme başkanınca iddianamenin inceleme aşamasının sürdüğü ve kabul edilmesine yönelik henüz karar verilmediği öğrenildi. İddianamede adı geçen 18 şüpheli arasında BBP MKYK üyesi Halis Egemen ve BBP Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan da yer alıyor.
İddianamede, Yaşar Cihan ve Halis Egemen'in her iki eylem sonrası şüphelilere yaptıkları yardımlar ve himaye edici davranışlar örgüte yardım suçu kapsamında değerlendirildiği, bu şüphelilerin eylem kasıtları yönündeki delillerin yeterli olup olmadığı hususununsa mahkemenin takdirine bırakıldığı vurgulandı. Yaşar Cihan ve Halis Egemen hakkında 'terör örgütüne üye olmak' suçundan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.
'İdeolojik amaçlı hareket ettiler'
İddianamede örgütün eylemleri Trabzon'daki Santa Maria Katolik Kilisesi rahibine yapılan saldırıdan başlayarak, 2004'te McDonald's'ın bombalanması ve Dink'in öldürülmesine kadar uzanan bir süreç içerisinde anlatıldı. İddianamede şöyle denildi: "Şüphelilerin iştirak ettikleri eylemler karşılığında maddi bir çıkar temin ettiklerine ilişkin olarak herhangi bir delilin bulunmadığı, aksine tüm şüphelilerin ortak siyasal ve sosyal görüşleri doğrultusunda ideolojik amaçla hareket ettikleri anlaşılmaktadır. Şüpheliler tarafından oluşturulan topluluğun bir terör örgütü olarak yorumlanması yasaya uygun olacaktır."
İddianamede, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, O.S., Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolçu, Ahmet İskender, Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal hakkında ağırlaştırılmış müebbet istendi. Ancak katil zanlısı O.S.'nin ağırlaştırılmış müebbet istemi, yaşının 18'den küçük olması nedeniyle 14-20 yıla düşürülürken, yasa gereği suç teşkil eden diğer eylemleriyle ilgili cezaların toplamının sekiz yılı geçmeyeceği hükmü yer aldı. Ayrıca Yavuz, Yolcu, İskender, Öztürk ve Uzundal'ın da 'suçun işlenmesine yardım ettikleri' gerekçesiyle indirim yapılarak, cezanın 15-20 yıl olarak düzenlenmesi talep edildi. Diğer zanlılar hakkında istenen cezalar şöyle: Salih Hacisalihoğlu 'terör örgütüne üye olmak' suçundan 10 yıl. Alper Esirgemez, İrfan Özkan, Osman Alpay, Erbil Susaman, Numan Şişman, Şenol Akduman ve Veysel Toprak 'terör örgütüne yardım etmek', 'suçluyu gizlemek' suçlarından altı aydan beş yıla kadar hapis.
'Muhbir abi' Tuncel polisi yanılttı
İddianamede, AGOS Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin azmettirici olarak adı geçen 'büyük abi' Erhan Tuncel'in suikast hakkında gelişmeleri bilmesine karşın muhbirlik yaptığı Emniyet'e yanlış ve yönlendirici bilgi verdiği polis ifadelerine dayandırılarak anlatıldı.
İddianamede şöyle denildi: "Tuncel, istihbarat kurumuna eylem öncesinde Yasin Hayal'in yapacağını aksettirerek daha sonra Zeynel Abidin Yavuz fikrinden vazgeçilmesi sonrasında onun adını vererek ve O.S.'de karar kılınması üzerine hiç bilgi vermeyerek kurumu bilinçli olarak yanlış yönlendirmiştir."
Hayal'i suçladı
Ayrıca iddianamede Tuncel'in Dink cinayeti sonrası şifahi beyanlarında,
"Yasin'in Bakü'den geldikten sonra, 'Cihat yurtdışında değil bu ülkede olacak' diyerek kiliseye, HSBC ya da McDonald's'a silahlı saldırı eylemi planlamaya başladığını, kendisinin insanların öldürülmesini istemediği ve Yasin'in enerjisini boşaltabilmek maksadıyla, McDonald's'a bomba atmak amacıyla bir bomba yapmayı deneyeceğini Yasin'e söylediğini, bu eylemde mutabık kalmaları üzerine torpil ve çivilerden basit bir düzenek hazırlayarak Yasin'e verdiğini..." söylediği belirtildi.
Yanıtsız kalan sorular
Dink ailesi soruşturma sırasında avukatları aracılığıyla savcılığa dilekçe vermiş ve gizli yürütülen soruşturmada karanlık kalan bazı noktaların aydınlatılmasını istemişti. Ancak, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink cinayeti için hazırlanan iddanamede şu sorular yanıtını bulmadı:

  • Dilekçede, O.S. yakalandığında Samsun İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgulaması sırasında çekilen video bant hatırlatılarak, sivil ve askeri sorumluların olayla bağlantılarının araştırılması istenmişti. İddianamede bu konudan söz edilmedi.
  • Yine dilekçede Dink'in öldürülmesinden istihbarat birimlerinin haberdar olduğu, buna karşılık gerekli tedbirlerin alındığı belirtilmişti, ancak iddianameye böyle bir durum yansımadı
  • Avukatlar, Hrant Dink için Meryem Ana Kilisesi'nde yapılan anma töreninden sonra mabede girilip ateş edilmesi olayının araştırılmasını istemişti. Hazırlanan iddianamede bu da yer almadı.
  • Dink ailesi tüm kamera ve MOBESE kayıtlarının araştırılmasını, O.S.'nin tutukevine girerken üzerinde yakalanan sim kartların incelenmesini istemişti. Bunlarla ilgili detay da bulunmuyor.