Savcılık 'Gezi bilançosu'nu açıkladı

Savcılık 'Gezi bilançosu'nu açıkladı
Savcılık 'Gezi bilançosu'nu açıkladı
Gezi Parkı olayları ile ilgili açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bugüne kadar 715 kişinin gözaltına alındığını, 41 kişinin tutuklandığını, bunlardan 10'unun itiraz üzerine mahkeme kararıyla serbest bırakıldığını açıkladı.

İSTANBUL - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı Olayları ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Başsavcılık tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Gezi Parkı olayları sebebiyle medyada, yargı organlarını yıpratıcı, adil yargılanmayı etkileyici mahiyette haber ve yorumlara yer verildiği görülmektedir" denildi.


"FARKLI" BAKIŞ AÇILARINA "AYNI" GÖNDERME: SİTEM
Bazı medya organlarında olayların abartıldığının, gözaltıların ve tutuklamaların hukuka aykırı olduğu, bayrak satan insanların bile 20 yıl hapisle yargılanacağının yer aldığını belirten Başsavcılık, "Başsavcılık hala görevini yapmıyor', 'Başbakana hakarete savcılar hala sessiz' başlıkları ile kolluğun ve yargı organlarının suçları takip edemediği ve göz yumduğu intibaını doğurabilecek yayınlara da yer verildiği görülmektedir" ifadelerine yer verildi.


715 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, 41 KİŞİ TUTUKLANDI
Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için istatistiki bilgilerin verilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirten Başsavcılık, 7 maddelik bilgilendirme yaptı. Gezi parkı olayları ile ilgili 715 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 179'unun tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiğini ifade etti. Tutuklamaya sevk edilenlerden 41'nin tutuklandığını, itiraz üzerine 10 kişinin serbest bırakıldığını belirten savcılık, 57 şüpheli hakkında ise denetimli serbestlik kararı verildiğini açıkladı.


DEVLET BÜYÜKLERİNE HAKARETLERE SORUŞTURMA AÇILDI
Basın veya sosyal medyada, hakaret ve benzeri nitelikte suç oluşturabilecek yayınlar sebebiyle de 110 soruşturma başlatıldığını vurgulayan başsavcılık, "Bu soruşturmaların büyük çoğunluğu üst düzey devlet görevlilerine hakaret suçundan dolayı yapılmaktadır" dedi.


SELAHATTİN GÜNDAY / DHA