Savcılık Nesin'in peşini bırakmıyor

İzmir'in Selçuk ilçesinde TÜBİTAK'ın desteğiyle açtığı Matematik Köyü mühürlenen, hemen her gün jandarmayı görmek zorunda kalan Ali Nesin tüm bunların üstüne bir de mahkemelik oldu.

İSTANBUL - İzmir'in Selçuk ilçesinde TÜBİTAK'ın desteğiyle açtığı Matematik Köyü mühürlenen, hemen her gün jandarmayı görmek zorunda kalan Ali Nesin tüm bunların üstüne bir de mahkemelik oldu. Selçuk Cumhuriyet Savcılığı, Matematik Köyü'nü 'kaçak eğitim kurumu' olarak nitelendirerek TCK'nın 263. maddesine göre soruşturma başlattı. Bu madde, kanuna aykırı
olarak eğitim kurumu açan veya işleten kişinin üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyor.
Daha ilginç olanıysa bu maddenin yasalaşırken aslında kaçak Kuran kurslarına önlem olarak düşünülmesiydi. Savcılık 26 Temmuz'da başlattığı soruşturma kapsamında delillerin karartılma ihtimalini dikkate alarak, matematik köyünün mühürlenmesine karar vermişti. Bu mühür, Nesin ve avukatının bir üst mahkemeye itiraz etmesiyle söküldü. Ancak soruşturma sürüyordu ve Nesin önceki gün savcıya ifade vermeye gitti.
Savcının 'Eğitim kurumu için izin almadığınız doğru mu' diye sorduğu Nesin, yaz okulunun bir eğitim kurumu olmadığını söyledi. Savcı bunun üzerine Nesin'in de içinde bulunduğu kamp resimlerini gösterdi, kampa ait olup olmadığını sordu. Nesin, 'Evet' dedi. Savcı inşaat izni alıp almadıklarını sorunca da Nesin, "Elimizden geleni yaptık, alamadık" yanıtını verdi. Savcının bu hafta sonuna kadar dava açılıp açılmayacağına karar vermesi bekleniyor.
Nesin mahkemelik olmasına anlam veremiyor: "Böyle bir çalışma için
izin almama gerek yok. Burada eğitim verilmiyor. Matematik üzerine çalışma yapıyoruz. Bunun için nereden, ne izni almam gerek bilmiyorum ki. Elektrik kaçak değil. Su önceleri 'sulama amacıyla' alınmış. Biz meskende kullandık. Bunu değiştiriyoruz. Başvurusunu yaptık zaten. İnşaat izni için de yol haritası çıkarılması gerekiyordu. Onun da izni bir kaç güne kadar çıkacak. Sonra da inşaat için başvuruda bulunacağız".