Savcılıktan 10 mermi açıklaması

Savcılıktan 10 mermi açıklaması
Savcılıktan 10 mermi açıklaması
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı rehin alındıktan sonra öldürülen Berkin Elvan soruşturmasının savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın vücudunda 10 kurşun yarası olduğuna dair iddialar üzerine açıklama yaptı. Başsavcılık, "5 el silah sesi gelince operasyon yapıldı" dedi.

RADİKAL-Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda rehin alındıktan sonra öldürülen Berkin Elvan soruşturmasının savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın vücudunda 10 kurşun yarası olduğuna dair iddialar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Savcılık 10 kurşun yarası iddialarını reddetti.  Yazılı açıklama yapan  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, 31 Mart 2015'te cumhuriyet savcısı Kiraz'ın görevi başında şehit edilmesine ilişkin 1 Nisan 2015'teki ilk basın açıklamasında, “görüşmeler devam ederken teröristlerin silahla ilk atışlarından sonra güvenlik güçlerinin müdahalede bulunduğu, otopsi raporunda da belirtildiği üzere savcının, kafasına bitişik olarak ateş edilmesi sonucu şehit edildiği"nin belirtilmesine rağmen bugün bazı yazılı basın organlarında “5 değil 10 kurşun yarası olduğu, polislere gelen talimat üzerine bilinçsizce operasyona başlandığı, polislerin bomba patlattıktan sonra silahla karşılık verdiği” ve buna benzer gerçek dışı yayınlar yapılarak, kamuoyunun zihninin karıştırılmaya çalışıldığını vurguladı.

Savcı Kiraz'dan 10 kurşun çıktı!


Ayrıca 2 Nisan 2015'te Sulh Ceza Hakimliği'nden “gizlilik” kararı alındığını hatırlatan Salihoğlu, soruşturma dosyasında bulunan hastane epikriz raporunun da yayınlanarak, soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiğini belirtti. Salihoğlu açıklamasında, yürütülen soruşturma kapsamında tespit edilen bilgi ve görüntülere göre şunları kaydetti:
     
“31 Mart 2015'te teröristlerle irtibatı sağlayan emniyet görevlilerinin görüşmeleri devam etmekte iken, içeriden ilk başta peş peşe 2 el, akabinde de 16 saniye sonra peş peşe 3 el silah sesi gelmesi üzerine operasyon ekibi hemen müdahaleye başlamış, operasyon ekibinde özel harekat ve terör şube timleri ortaklaşa hareket etmiştir. 1 Nisan 2015 tarihli adli tıp raporunda açıklandığı üzere, cumhuriyet savcımızın vücudunda 5 adet ateşli silah mermi giriş deliği olduğu, 3 adet ise ateşli silah mermi sıyrığının bulunduğu, vücuttan 2 adet 7.65 mm çaplı çekirdek çıkartıldığı, atışlardan bir tanesinin kafaya bitişik şekilde yapıldığı tespit edilmiştir.”

Savcı Kiraz'ın otopsi raporu açıklandı

      
GİZLİLİĞİ İHLAL EDENLERE SORUŞTURMA
      
Bu haliyle yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, maksatlı olduğunu ve soruşturma belgelerinin yayınlanmasının suç teşkil edeceğini belirten Salihoğlu, "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçundan soruşturma yapılacağını bildirdi. Başsavcı Salihoğlu, soruşturmanın etkin ve hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü, bu amaçla 3 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini ifade ederek, ileriki aşamalarda bilgi verileceğini duyurdu.

 DHA