@ismailsaymaz

Savcılıktan mağdura şüpheli muamelesi

Savcılıktan  mağdura şüpheli muamelesi
Savcılıktan  mağdura şüpheli muamelesi
BDP'li Avukat Meral Danış Beştaş, Lice'de savcının delil toplamak yerine mağdurları ve vurulanları şüpheli sıfatıyla incelemeye aldığını söyledi. Beştaş, "Vuran değil vurulan fail gibi görülüyor" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Lice’de askerin ateş açması sonucu 18 yaşındaki Medeni Yıldırım’ın öldüğü, dokuzunun yaralandığı olaydan sonra savcılık iddiaya göre, failleri değil, mağdurları soruşturmaya başladı. BDP Parti Meclisi Üyesi Avukat Meral Danış Beştaş’ın verdiği bilgiye göre; ilk etapta kovanları ya da mermi çekirdeklerini incelemesi, ateşin hangi emirle ve kim tarafından yapıldığını belirlemesi gereken savcılık, karakoldaki hasarı tespit etmekle uğraştı, kurşunla vurulanlardan ve olay yerinden pet şişelerden parmak izi aldı, gösteriye kimlerin katılıp katılmadığı araştırıldı. Göstericiler hakkında ‘şüpheli’ gibi işlem yapıldığını savunan Beştaş, “Ölümün ve yaralamaların failleri yerine her zamanki gibi, ölenlerin yakınları şüpheli işlemi görüyor” diyor.
Halen Lice’de bulunan Beştaş’ın verdiği bilgiye göre savcılık, mağdurları ‘şüpheli’ olarak değerlendiriyor. Beştaş, henüz kovanlar ve mermi çekirdeklerinin toplanmadığını, Medeni Demir‘e isabet eden çekirdeğin vücuda gidip çıktığını, Ronida Pervane’nin bedenindekinin ise yarası nedeniyle çıkarılamadığını ifade etti. Ronida Pervane’nin hastane odasında el svaplarının alındığını, gösterinin yapıldığı yerdeki pet şişelerden örnekler alındığını vurgulayan Beştaş, vatandaşlar arasından askere ateş açılıp açılmadığı iddiası üzerinde durulduğunu savunuyor. Beştaş, önceki vakalarda görüldüğü üzere, mağdura ‘şüpheli’ sıfatıyla yaklaşıldığını kaydederek, şunları söyledi: “Hastanede Ronida’nın el svaplarını aldılar. ‘Bunları niye alıyorsunuz?’ dedik. Kendilerinin kullandığı bir alet var mı, yok mu gibi, soruşturmayla ilgisi olmayan yanıtlar aldık. Mermiler ve boş kovanların araştırılması yerine, karakolun komutanı kimdir, ateş emrini kim verdi, kim ateş etti, nereden ateş etti, otopsi raporuna göre giriş çıkış delikleri nerede diye sormak yerine, olay yerindeki pet şişeler, gösteriye kimlerin katıldığı inceleniyor. Karşılıklı ateş açma hali mi var gibi bir yorumdan hareket ediyorlar. Göstericilerde silah olmadığı aşikâr. Fakat şüpheli gibi işlem görüyorlar. Ölümün ve yaralanmaların faili yerine, her zamanki gibi, ölenlerin yakınları şüpheli işlemi görüyor.”
Resmi yetkililer tarafından “havaya ateş açıldı” şeklinde açıklama yapıldığını hatırlatan Beştaş, “Ben bizzat, hastaları gören, Yıldırım’ın otopsi raporunu incelemiş biri olarak söylüyorum, havaya ateş açmakla meydana gelmeyecek ölümler ve yaralamalar var. Adli Tıp açısından hiçbir tartışma yok. Fakat buna rağmen hâlâ havaya ateş açıldığı hikâyesini anlatıyorlar” dedi.