Savcının görüşü: Silopi'deki bomba çete işi

Şemdinli'den sonra Şırnak'ın Silopi ilçesinde patlayan bombalarla ilgili soruşturmada da gelişme yaşandı. Silopi'de Emniyet lojmanına atılan bombayla ilgili tutuklanan ikisi korucu...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Şemdinli'den sonra Şırnak'ın Silopi ilçesinde patlayan bombalarla ilgili soruşturmada da gelişme yaşandı. Silopi'de Emniyet lojmanına atılan bombayla ilgili tutuklanan ikisi korucu, biri itirafçı beş zanlıyla ilgili fezleke tamamlandı. Başsavcılık, sanıkları 'anayasal düzene karşı silahlı örgüt' kurmak'la suçladı.
Silopi'de de önce başsavcının otosuna, ardından da Emniyet lojmanlarına bomba bırakılmıştı. Bu bombalama eylemlerinden Emniyet'e yönelik olanıyla ilgili geçen hafta gelişme yaşanmış, bombalama olayını gerçekleştirdikleri gerekçesiyle biri koruculuktan atılmış, biri halen korucu, biri eski PKK itirafçısı olmak üzere beş kişi tutuklanarak cezaevine konulmuştu.
Kendisi de saldırıların hedefi olan Silopi Başsavcılığı, görüşlerini fezlekeye bağladı. Savcılık, sanıkların suçunu TCK'nın 'anayasal düzene karşı suçlar' bölümünde düzenlenen 313 ve devamı maddelerinde (314-silahlı örgüt kurma/üyelik) düzenlenen suç kapsamında değerlendirdi. Başsavcılık, bu suçların kaldırılan DGM'lerin yerine kurulan ağır ceza mahkemesi kapsamında olmasını dikkate alarak, Diyarbakır Başsavcıvekilliği'ne gönderme kararı aldı.


    http://www.radikal.com.tr/7645757645750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.