Savcının 'Memati' itirazı: Ya senaryo değişirse...

Savcının 'Memati' itirazı: Ya senaryo değişirse...
Savcının 'Memati' itirazı: Ya senaryo değişirse...

?Kurtlar Vadisi? hayranı baba ikizlerinin adını Polat ve Memati olarak değiştirmek istedi.

Bir babanın ikizlerinin adını Polat ve Memati olarak değiştirmesine savcı karşı çıktı: Ya senaryo gereği Memati vatan haini olursa...

İSTANBUL -  ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinden etkilenerek ikiz çocuklarına ‘Polat’ ve ‘Memati’ ismini vermek isteyen babanın bu isteğine mahkeme kısmen ‘onay’ verdi. Mahkeme ‘Memati’ ismini reddederken, ‘Polat’ı kabul etti. Davada asıl ilginç olan savcının görüşüydü. Her iki ismin de dizisinin mafya karakterlerine ait olduğunu belirten savcı, isimlerin değişimine karşı çıktı. Gerekçesiyse şöyleydi: “Karakterlerin kaderi senaryoyu yazanların elindedir. İleriki bölümlerde ‘kötü’ ya da ‘vatan haini’ gibi toplumsal kabul görmeyen kişilere dönüşebilir. Telafisi mümkün olmayan zarar doğuracağından, isim değişkliği isteminin tümüyle reddine karar verilmesi...”

Memati ‘ölümcül’ demek
Üsküdar’da yaşayan Nuray ve Cüneyt Torun çifti ikiz oğulları Anıl ve Arda’nın adlarınının ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinin karakterleri olan ‘Polat’ ve ‘Memati’ olarak değiştirilmesi için mahkemeye başvurmuştu. Davanın şubattaki ilk duruşmasında savcı Ersoy Yüce Arapça bir kelime olan ‘Memati’nin ‘ölüm’ ya da ‘ölümcül’ anlamı taşıdığını belirterek, isim değişikliğine karşı çıkmıştı.
2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki davanın karar duruşması dün yapıldı. Duruşmada Savcı Yüce’nin esas hakkındaki görüşünü şöyle açıkladı:

‘İsim bir kez değişir’
“‘Memati’, ismi Türk Dil Kurumu’nun da belirttiği gibi Türkçe değildir. Bir kişinin ismini ömrü boyunca bir kere değiştirebileceği ilgili yasalarla hükme bağlanmıştır. Aile iki yaşındaki çocuklarının isim değişikliği için velayeten davacı olmuşlardır. İsimler ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinin mafya karakterlerine aittir. ‘Memati’ ve ‘Polat’ adlı dizi karakterlerinin kaderi senaryoyu yazanların elindedir. Bu isimdeki karakterler yine senaryo gereği ileriki bölümlerde ‘kötü’ ya da ‘vatan haini’ gibi toplumsal kabul görmeyen kişilere dönüşecek olursa, çocuklar reşit olduğunda yasa gereği isteseler de bu isimleri değiştiremeyecek ve taşımak zorunda kalacaklardır. Talep çocukların 18 yaşından sonra isimlerini değiştirebilme özgürlüklerinin de elinden alınması anlamına gelmektedir. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi göz önüne alındığında, telafisi mümkün olmayan zarar doğuracağından, isim değişikliği isteminin tümüyle reddine karar verilmesi mütalaa olunur.” Kararını açıklayan mahkemeyse ‘Polat’ adına ‘olur’ verirken, Memati’yi reddetti. (dha)