Savcının müsadere talebi geri çevrildi

Savcı Sezgin Kanmaz'ın, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Yücel Aşkın'ın malvarlığına el konulması yönündeki talebi nöbetçi mahkemece reddedildi. Aşkın ise dün malvarlığını açıkladı.

VAN - Savcı Sezgin Kanmaz'ın, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Yücel Aşkın'ın malvarlığına el konulması yönündeki talebi nöbetçi mahkemece reddedildi. Aşkın ise dün malvarlığını açıkladı.
Savcıdan karara itiraz
Rektör hakkındaki yolsuzluk soruşturmasını yürüten Kanmaz, geçen hafta Aşkın'ın malvarlığına el konulmasını istemişti. Nöbetçi mahkeme bu talebi reddetti. Soruşturma kapsamında tutuklanan İspanyol Expansion firmasının Türkiye temsilcisi Mehmet Ayran'ın serbest bırakılması ve Aşkın'ın malvarlığına el konulması talebinin reddedilmesinden sonra, savcı Kanmaz'ın mahkemeye itirazda bulunduğu öğrenildi.
Bu arada, Aşkın'ı savunmak üzere eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren iki gün önce Ankara'dan Van'a gelerek soruşturma hakkında bilgi aldı.
Rektör malvarlığını açıkladı
Öte yandan dün bir açıklama yapan Aşkın, malvarlığı bildirdi. Buna göre Aşkın'ın yapımı sürmen Ankara Eryaman ve İstanbul Değirmendere'de değerleri 60 bin YTL olan iki kooperatif evi, 33 bin YTL değerinde 2004 model bir minibüsü, Van İş Bankası'nda 11 bin 379 dolar döviz hesabı, Van İş Bankası'nda 211 YTL vadesiz maaş hesabı, Van Cumhuriyet Savcılığı'nca el konulan eski eser koleksiyonu, bazı antika eşyalar ve tablolar ile ruhsatlı bir tabancası bulunduğu belirtildi.
Açıklamada, Aşkın'ın yaklaşık 40, eşi Oya Aşkın'ın ise 36 yıl devlet hizmeti yaptıkları belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7530077530070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.